Fotonäitus “Marid suurriigi avarustes“

27.04 – 14.06.2017

Näituse aluseks on fotod, mis on tehtud komandeeringutel erinevatesse küladesse, kus marid elavad. Eriliseks teeb näituse see, et maride elavad laiali väga laialdasel territooriumil. Peaaegu pooled marid elavad Mari Vabariigist väljaspool.
“… Näituse pealkiri pole valitud juhuslikult, kuus aastat koostööd ajakirjaga „Mari maailm – Mari sandalõk“ andsid võimaluse mõtiskleda selle üle, kes on tegelikult marid? Kus nad elavad? Millega tegelevad? Kes nad on? Mille üle rõõmustavad? Millest räägivad?Need on ainult mõningad küsimused mis tekkisid komandeeringutel. Tuhandeid ja tuhandeid kilomeetreid on selja taga, aga silme ees on ikka need inimesed, kellega koos ajasin loomi karjamaale või päeval sorteerisin leivavilja. Sügavas õhtus aga sain külaklubis tundma mari rahvusliku tantsu eripärasid.Mari vabariik, Permi krai, Baškortostan, Tatarstan, Udmurdi Vabariik, Nižni-Novgorodi oblast…
Väikesed vaikivad mari külad neis regioonides. Nii on see esmapilgul, kui aga olla kohal paar päeva siis nad muutuvad sõna otseses mõttes omaks. Ja vanaema Nastja kaugest Olõkjali külast Permi krais ei olegi enam nii hirmus ja kidakeelne. Aga 23 hane Baškortostani nagu tellimusel marsivad pidulikult laial külatänaval. Ja ei karda fotokaamerat Mari vabariigi, Jemeševo küla mudilased. Eraldi tahaks mainida väikest Marimaa külakest – Pinžan Kukmori ehk mari keeli Šurgujali Volžski rajoonist. See minu abikaasa koduküla sai mulle eriti lähedaseks, seetõttu on ta näitusel kesksel kohal…”

Deniss Retškin on sündinud 19.02.1980. aastal Marimaa pealinnas Joškar-Olas. Hariduselt on fotoajakirjanik, mille omandas Tšuvaši riiklikus ülikoolis. Alates 2003. aastast töötab fotokorrespondendina ajalehes Marij El, kuid tema fotosid on ilmunud pea kõigis Marimaa väljaannetes, samuti Venemaa soome-ugri vabariikides. Alates 1999. aastast on ta korraldanud personaalseid fotonäitusi, mis on toimunud Hantõ-Mansiiskis, Joškar-Olas, Saranskis ja Tšeboksarõs.