Loeng: Tallinna silueti ja rannajoone märgiliste hoonete lugu

Fragment 17. saj Toomgildi sellitunnistusest

Fragment 17. saj Toomgildi sellitunnistusest

Laupäeval, 9. detsembril algusega kell 13 räägib Tallinna Linnamuuseumi vanemteadur Kalmar Ulm Neitsitorni lektooriumis Tallinna linnasilueti märgilistest hoonetest.

Lähenedes Tallinnale merelt, joonistub kaugel horisondil välja linna muljetavaldav siluett: ajatu vaade kõrgel paeklindil paiknevale hästi säilinud keskaegsele kaubalinnale Läänemere kaldal.  Hansa Liidu õitseajal 13.-16. saj välja kujunenud linnapanoraam, ülalinna jalamil paiknevad arvukad kirikud, all-linna hooned ja linnakindlustused, on pakkunud inspiratsiooni paljudele kunstnikele ja kirjanikele, kaupmeestele ja ränduritele, kes on seda jäädvustanud kunsti- ja kirjandusteostes ning isegi toote-etikettidel.

Aastakümnete jooksul on Tallinna mere pealt vaadeldavasse panoraami lisandunud mitmeid uusi ehitisi. Kõrvuti vanalinna punaste katuste ja kõrgete kirikutornidega püüavad viimastel aastakümnetel pilku ka kaasaegsed terasest ja klaasist kõrghooned.

Ettekandes vaadeldakse meie kodulinna merelt ja räägitakse linnasilueti märgilistest hoonetest. Linnamuuseumi kunsti- ja fotokogu kogule toetudes uuritakse, millised muutused on Tallinna merepoolses panoraamvaates toimunud 19. ja 20. sajandil.

 

Lorens Heinrich Petersen (19. saj).

Lorens Heinrich Petersen (19. saj).

NB! Loengus saab lähemalt vaadata Linnamuuseumi kunstikogusse kuuluvat rariteetset albumit Revali ja lähiümbruse vaadetest, autoriks Lorens Heinrich Petersen (19. saj).