Haridus

PÜSIEKSPOSITSIOON

Püsiekspositsioon mõlema maja kahel korrusel annab ülevaate Eesti fotograafia ajaloost 1840-1940. aastani.

Eesti päevapiltnikud olid sel ajavahemikul väga hinnatud fotokunstnikud ka väljaspool kodumaa piire.

Ekspositsioon algab fotoharulduste – dagerrotüüpide, ambrotüüpide ja ferrotüüpide väljapanekuga.

Charles Borchardt, Bernhard Lais, vennad Kristinid ja Heinrich Tiidermann olid tuntud Eesti fotomeistrid 19. sajandi lõpus. 20. sajandi algul võib Eesti fotograafias juba rääkida fotokunstist. Johannes ja Peeter Parikas, Nikolai Nyländer ning Johannes Mülber esinesid juba rahvusvahelistel võistlustel ja tõid Eestisse mitmeid kõrgeid auhindu.

Lisaks esitatud fotokollektsioonidele saab vaataja ka ülevaate kaamerate arengust, tutvuda 20. sajandi alguse ateljee ja pimiku varustusega.

Ekspositsiooni lõpus on eksponeeritud väikseim meie kaamerate seas. See on taskukaamera “Minox”, mis tundub mänguasjana, kuigi tegemist on täiesti tõsiseltvõetava aparaadiga. “Minoxi” leiutamise lugu on seotud Eestiga. Eesti tehnikaajaloos leotakse seda pisikaamerat üheks suuremaks ja põnevamaks leiutiseks.

Esimene “Minox” valmis Tallinnas 1936. aastal, tootma hakati teda aga 1938. aastal Riias. Fotomuuseumi ekspositsioon toetub muuseumi enda kogudele, mis asuvad samades hoonetes.

Igal kevadel koostatakse Fotomuuseumi rikkalikust fotokogust uus püsinäitus, mis näitab Tallinna ilu ja omapära ning pakub vaatajatele rohket äratundmisrõõmu. Samuti tutvustatakse suurte Eesti fotomeistrite kollektsioone.

AASTANÄITUS

“KAHERATTALISED EESTIMAA TEEDEL”

PealkirjastendNäitusel tutvustatakse 19. sajandi lõpust kuni 20. sajandi esimese pooleni Eestimaal sõitnud jalg- ja mootorrattaid, mis lihtsustasid fotograafide igapäevatööd. Samu sõiduvahendeid, millega fotograafid mööda Eestimaad ringi sõitsid, kasutasid nad ka töövahendite transpordiks ja laatadel pildistamise rekvisiidina. Näitusel on eksponeeritud palju huvitavaid fotosid, kus inimesed jalg- ja mootorratastega poseerivad. Lisaks on välja pandud nii tolleaegne jalgratas kui ka mootorratas ning nendega seotud esemed ja aurahad.

Kuraatorid: Taavi Veiler, Merili Reinpalu
Kunstnik: Anne Järvpõld

Näitus on Fotomuuseumi teisel korrusel avatud kuni mai 2017.