Tulekul

  1. juunil kell 17.00 avatakse Tallinna Fotomuuseumis Kristian Saksa teine isikunäitus „Tallinn elab – pilguheit pealinna tänavatele“. Näitus on keskendunud Tallinna tänavate olustikule ja ka vähem külastatavatele kohtadele. Näitus jääb avatuks 16. juulini ja liigub edasi Pärnu Kontserdimaja fuajeesse.

Algselt oli autori jaoks tänavafoto juurde jõudmine osa plaanist seista silmitsi oma hirmudega. Nüüd on see leidnud kindla koha tema fotograafilistes ettevõtmistes ja laienenud erinevatesse Euroopa linnadesse.

Ajakirja Positiiv suvises numbris kirjutas autor oma näituse kohta järgmist:
„Oma kodulinna tunnevad kõik … või vähemalt nii arvatakse. Enne tänavafotoga tegelemist arvasin ka mina Tallinna tundvat. Pärast paari kuud pea igapäevast ringiuitamist muutsin aga meelt ja mõistsin, et kesklinnas, eriti just vanalinnas, on veel väga palju, mida ma pole varem lihtsalt tähele pannud. Ringi käies ja pilte otsides tuleb sageli meelde õpetaja lause keskkooli giidipraktika eksamilt: „Siin on ka igal kivil oma ajalugu.“

Võrreldes suurlinnadega on tänavafotograafia Tallinnas veidi teistsuguse iseloomuga. Kui Londonis või Barcelonas on tänavatel pidev inimuputus ja pilte on väga lihtne püüda, siis Tallinnas on enamasti rahvast vähe ja endal märksa keerulisem märkamatuks jääda. Turismi kõrghooajal suvel ja jõulude paiku on võimalused palju avaramad, teisalt jälle muutub tänavafoto turistivaesel hooajal suuremaks väljakutseks ja võimaldab saada ka täiesti inimtühjasid linnavaateid.

Tänavafotos on kõige enam rahuldust pakkuv see, kui näed enda ees mingit olukorda lahti rullumas ja suudad kaadri õigel ajal ja õigest kohast tabada. Meeldejäävaimaks kordaminekuks on vast üks vanalinna müürikäigus tehtu. Olin Tornide väljakul olevat müürikäiku luuranud juba pikemat aega ja tol päeval sobisid kõik asjaolud kokku. Kui taaskord käigule lähenesin, paistis päike täpselt õigest suunast ja öine vihm oli jätnud mõnusa lombi. Just siis tuiskas minust mööda koolipoiss oma tõukerattal ning ruttasingi pilti püüdma – hoo pealt säri määrates ja lombi peegeldusega kompositsiooni kooskõlastades. Kihutaja oli ju vaja pildile püüda!“

Tallinna elu-olu on üles pildistatud filmile ja pimikus suurendatud vedelemulsiooniga kaetud akvarellpaberile. Tööd on lõpliku vormistuse saanud laia puitraami ja muusemuklaasi näol firmas DieselArts.