Näitused

“MUINASJUTU-VANAEMA JUTULÕNGAKERA”
15.02.2017 – 1.07.2018

Tegemist on hubase vanaema toaga, kus võib kohata muinasjuttu erineval kujul – seda kuulata, lugeda, mängida, vaadata, kirjutada ning ka ise jutustada. Pealtnäha tavaline riidekapp võib hakata kõnelema ning peita endas muinasjutumetsa, tegelased raamatulehekülgedel aga ühtäkki ellu ärgata ning liikuma hakata. Vana puhvetkapp peidab endas aga jutuvestjate lugusid Setumaalt. Võlupuu esitab küsimusi muinasjuttude kohta ning aitab meenutada, millised on neile iseloomulikud tunnused. Vanaema juurest ei puudu ka pannkoogid – sedapuhku on tegemist jutu-pannkookidega, millega mängides saab ise ühe uue muinasloo veerema panna.
Näitus sündis tänu muuseumi jõudnud tekstiilist lamenukkudele, mille autoriks on muinasjutu-vanaemaks kutsutud Leelo Vau (1921-2010), kes 1980ndatel aastatel nendega mööda Eestimaad ringi rändas ja nii lastele kui täiskasvanutele muinasjutte vestis.
Enamikul meist on lapseeamälestusi hetkedest koos oma vanaemaga. Vanaemad on olnud need, kel aega lapsega koos toimetada, ringi käia ja sinna juurde lugusid jutustada. Need lood saadavad inimest tihtipeale kogu ülejäänud elu – niivõrd tähtis on see, mida kogetakse lapsena.
Käesolev näitus ongi pühendatud kõigile vanavanematele, kes armastavad lastele lugusid rääkida ning püüab tuletada meelde, et praegusel kiirel ja pealiskaudsel ajal on ülioluline leida aega silmast-silma kohtumisteks, et päriselt üksteist kuulata ja lugusid rääkida.

Täname: ERR heliarhiiv, Rahvusarhiivi filmiarhiiv, Ants Vau erakogu

Näituse koostas: Tuuli Silber
Kujundasid: Anneliis Aunapuu ja Tuuli Silber
Kaastekstid: Risto Järv, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Piret Päär
Animatsioon: Animailm OÜ
Toetas Kultuurkapital

Jutu-pannkoogimäng
Foto: J. Künnap

Trepigaleriis “LAPSEPÕLV UNISTUSTE MUSTAMÄEL”
– Enn Kesa fotod laste elust 1970. aastatel
4.10.2017 – 15.04.2018

Imelik mõelda, et ema ja isa olid kah kunagi noored… ja mis veel kummalisem – nad olid kunagi isegi lapsed! Praegusel laste- ja noortekultuuri aastal on paslik meenutada, mil moel „kultuurselt“ veetsid oma aega Mustamäe lapsed 40 aastat tagasi.

Fotograaf Enn Kesa (s.1941) kolis oma perega Mustamäe esimesse 9-korruselisse majja elama just siit Kalamajast. Elu Mustamäel oli ilus. Kõik täiuslikuks lapsepõlveks oli olemas. Maja taga kasvas isegi väike männimetsatukk, kus lapsed koos sõpradega veetsid enamuse oma vabast ajast. Suved aga veedeti kõik maal suvilas, milleks oli vana talumaja.
Piltidel on näha mänge toas ja õues – nii suviseid kui talviseid, nii linnas kui maal; sünnipäeva; karussellisõitu, aga ka kunagi pea iga lapse ellu kuulunud kartulivõttu ning koos emaga kurkide soolamist. Siinsed kaadrid kannavad endas tugevat ajastuhõngu. Loodetavasti äratavad pildid täiskasvanud vaatajates hulga toredaid mälestusi, lastel aitavad aga aimu saada, kuidas need ema ja isa siis ikka lapsed olid.

Vitriininäitus “100 aasta mängud”
20.05.2017 – 13.05.2018

Väljapanek lauamängudest Tallinna Linnamuuseumi kogudest.
Vanimad pärinevad 20. saj. algusaastatest. Samuti saab näha valikut nõukogude perioodil Eestis ja teistes liiduvabariikides valmistatud mängudest.