Kiek in de Kök ja Bastionikäigud

Ekspositsioon „Ajarännak. Tallinn 1219-2219.”
räägib sõjapidamisest vanas Tallinnas, annab pildi katkust ja näljahädadest ning tutvustab kuritegusid ja karistusi keskaegses linnas.
Unikaalses relvakambris saavad huvilised tutvuda mitmesuguste relvadega ja proovida kätt laskesimulaatoril. 6. korruse kohvikust avanevad ainulaadsed vaated Toompeale, all-linnale ja sadamale.

Bastionikäikudes viib tulevikurong külastajad aastasse 2219, teine osa väljapanekust annab edasi bastionikäikude ajaloo, liikudes ajas tagasi 17. sajandisse.
Tornist bastionikäikudesse viiv uus tunnel on ääristatud ajasammastega, mis tutvustavad eri ajaarvamissüsteeme.

Ekskursioonid bastionikäikudesse

Bastionikäikudesse pääseb ainult giidi saatel, grupi  suurus võib olla ca 20 inimest (Ajarong mahutab kuni 18 täiskasvanut või kuni 24 last.). Ekskursioone korraldatakse eesti, vene ja inglise keeles.

Registreerimine kohapeal, helistades (+372) 644 6686 või meilitsi.
E-post:  kok@linnamuuseum.ee

Lahtiolekuajad

T-P 10.00-17.30
(kassa suletakse 17.00)

Ränk tõbi.Haigused ja epideemiad Tallinna ajaloos

Laupäeval, 14. novembril, hämaral hingedeajal toimub Kiek in de Köki muuseumis teemapäev, kus räägitakse haigustest ja epideemiatest, mis on linna minevikus räsinud. Rängimad nendest olid pidalitõbi ja katk.

Teemapäeva kava

Kell 12.00 Loeng “Pidalitõvest  Eesti ja Tallinna ajaloos”.  Sulev Mäeväli

Kell 13.00 Loeng “Musta surma jälgedes: katk Tallinnas”.  Edith Ulm

Kell 14.00 Töötuba, kus saab meisterdada teemakohaseid maske. Aet Laast

Osalemine muuseumipiletiga, palume loengutele ja töötuppa eelnevalt registreeruda tel.6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee Kohtade arv on piiratud!

“Kannatuste viimsel piiril. Tallinna piiramine ja alistumine 1710”

Laupäeval, 3. oktoobril toimub muuseumis Kiek in de Kök ja Bastionikäigud teemapäev, millega tähistatakse Tallinna Vene vägedele kapituleerumise 305. aastapäeva.

1710. aasta suve lõpuks oli Põhjasõda kestnud juba rohkem kui kümme aastat. Vene väed olid vallutanud suurema osa Eesti- ja Liivimaast ning jõudsid augustis Tallinna alla. Hoolimata Peeter I lubadustest säilitada Tallinnale alistumise korral kõik linna senised õigused otsustasid raad, gildide esindajad ning Toompeal asuv Rootsi garnison eesotsas asekuberner Diedrich Friedrich von Patkuliga piiramisele vastu panna.

Õnnetuseks puhkes samal ajal katk, mis tegi sõja tõttu ülerahvastatud linnas julma hävitustööd, nii et mõne nädalaga suri üle poole elanikkonnast. Abivägesid ei saabunud, toit lõppes, vett ei jätkunud, katk laastas nii linnakodanikke kui sõjaväge. Septembri lõpuks oli selge, et olukord on lootusetu ja vastupanu jätkamiseks puuduvad igasugused võimalused. 29. septembril 1710 allkirjastati Tallinna lähistel Harkus kapitulatsioonileping ning samal päeval marssisid venelased linnaväravatest sisse. Tallinna ajaloos algas 1710 – 1918 kestnud Vene võimuperiood.

Teemapäeva kava:

12.00 Loeng – näitusetutvustus “Mägesid ja orge luues. Kindlustustööd Tallinnas Rootsi võimuperioodi lõpul 1686 – 1710”. Ragnar Nurk

13.00 Loeng “Kannatuste viimsel piiril. Tallinna piiramine ja alistumine 1710”. Toomas Abiline

14.00 Ekskursioon Ingeri ja Rootsi bastionidel ning maa-alustes käikudes. Aet Laast

Osalemine muuseumi sooduspiletiga: kaks loengut 3 EUR, ekskursioon bastionidel ja käikudes 3.50 EUR. Palume loengutele ja ekskursioonile eelnevalt registreeruda tel.6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee

Laupäeval,12. septembril meenutatakse Marta tänava risti juures Jeruusalemma lahingut

Tallinna Linnamuuseum kutsub laupäeval, 12. septembril kell 12 huvilisi Tallinna ja tõenäoliselt kogu Eesti  vanima isikumonumendi juurde Kitsekülla, Marta tänava risti (Marta tn. 6a) juurde, et  tähistada Jeruusalemma lahingu 455. aastapäeva.

Linnamuuseum viib Marta tänava risti juures läbi teabeürituse, kus räägitakse kuulsusrikkast lahingust, seal osalenud ja langenud sõjameestest ning Liivi sõja aegsest relvastusest. Meenutades üht Tallinna ajaloo tuntuimat lahingut väärtustatakse ainulaadset, kuid ununemakippuvat isikumonumenti, Tallinna kodanikule Blasius Hogrevele püstitatud mälestusristi.

Ajalooline Jeruusalemma mägi asus Tallinnas Pärnu maantee ääres tänase Ühisgümnaasiumi, viadukti ja kunagise Lutheri mööblitehase piirkonnas. 455 aastat tagasi, 11. septembril 1560 toimus sealkandis üks Liivi sõja lahingutest, kus tallinlased pidasid vapralt võitlust moskoviitidega.  Selles tapluses langes mitmeid linlasi, kellele hiljem lahingupaika mälestusmärk püstitati. Marta tänava  väikesel krundil asuv paekivist rist on pühendatud lahingus langenud Tallinna kodanikule, suurkaupmees Blasius Hogrevele. Tegemist on meie ajaloo vanima isikule pühendatud mälestusmärgiga avalikus ruumis. Rist asub kõrgel kivist soklil, mis on valmistatud tõenäoliselt 19. sajandi lõpus. Marta tänava rist on ainuke senini algsel kohal seisev ja tervena säilinud kolmest ( või neljast) samalaadsest paemonumendist, mis lähiümbrusesse kunagi püstitati.

Kõik huvilised on kutsutud osa saama meie vanimat isikumonumenti tutvustavast üritusest.

Infopäev õpetajatele

Tallinna Linnamuuseumi haridusprogramme tutvustav infopäev toimub 11.septembril kell 11.00-17.00

Vene tänav 17

Infopäeval on esindatud on kõik Tallinna Linnamuuseumi filiaalid, päeva jooksul jagatakse infot muuseumide haridustööst, samuti toimuvad muuseumide haridusprogrammide esitlused:

12.00 Peeter I majamuuseum ja Fotomuuseum

13.00  Kiek in de Kök ja Bastionikäigud ja Neitsitorni muuseumkohvik

14.00  Kalamaja Lastemuuseum Miiamilla ja Kadrioru Lastemuuseum Miiamilla,

15.00  A. H. Tammsaare muuseum ja  E. Vilde muuseum

16.00 Tallinna Linnamuuseum, keskaegne kaupmehemaja

Kaetud on kohvilaud.  Lisaks saavad kõik  õpetajad priipääsme, millega saab külastada kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale vahemikus 11. september – 20. september 2015.

Üritus on kõigile õpetajatele TASUTA!

Palume end registreerida aadressil: linnamuuseum@linnamuuseum.ee või telefonil 6155193

Suvised jalutuskäigud Harju- ja Lindamäel ning salapärastes maa-alustes käikudes

Soojadel augustiõhtutel kutsub muuseum Kiek in de Kök ja Bastionikäigud linlasi jalutuskäikudele Harju- ja Lindamäe roheluses ning nende salapärastes maa-alustes käikudes. 13., 19., 25.  augustil  ja 2.,3.,8. ning 9.septembril kell 17.00 tutvustatakse bastionide ehituslugu rootsi ajal, jalutatakse Harju- ja Lindamäel ning maa-alustes käikudes kuni  Vabaduse väljakuni. 18., 26., 27. augustil kell 17.00 räägitakse bastionidest ja neil olevatest parkidest, tallinlaste keskaegsetest kapsamaadest ja linlaste iluaedadest 18. sajandil, külastatakse maa-aluseid käike. Augustikuu igal kolmapäeval kell 16.30 toimub ekskursioon ka vene keeles.

Kogunemine Kiek in de Köki kassas (Komandandi tee 2), osavõtt muuseumipiletiga (täispilet 6.00 EUR, sooduspilet 3.50 EUR). Palume jalutuskäikudele eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 866 44 66 86 või e-kirjaga:  kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

Mägesid ja orge luues

Alates 20.06 on suurtükitornis avatud näitus „Mägesid ja orge luues. Kindlustustööd Tallinnas Rootsi aja lõpus, 1680–1710“.

Rootsi võimu perioodil oli Tallinn üks olulisemaid kindlusi Läänemere kaldail. Näitus käsitleb kuulsa rootsi fortifikatsiooniinseneri Erik Dahlbergi projekti järgi Tallinnas enne Põhjasõda teostatud ulatuslikke kindlustustöid. Eksponeeritud on ajaloolisi  linnakindlustusi puudutav pildimaterjal ning 3D rekonstruktsioonid kunagistest võimsatest muldkindlustustest.

Mõningaid Tallinna vanalinna ümbruses leiduvaid pinnavorme kutsub rahvas „mägedeks“ või „orgudeks“. Hästituntud on Harju- ja Lindamägi ning Rannavärava mägi. Sageli ei mõelda, et tegemist on ajalooliste kindlusehitiste – Ingeri, Rootsi ning Skoone bastionidega. Võime ainult kujutleda, milline näeks välja Tallinna kesklinn, kui valminud oleks kõik Dahlbergi projektis ettenähtud 11 bastionit koos juurdekuuluvate väiksemate kindlustustega. Näitusel saab näha ka 19. saj. keskel lammutatud  barokset Toomväravat nagu see on tuntud Rootsi Sõjaarhiivis säilinud ajalooliste jooniste kaudu.

Näitus on heaks täienduseks Muuseumi Kiek in de Kök ja Bastionikäigud Tallinna ajaloolist kindlusarhitektuuri tutvustavale ekspositsioonile. Tutvunud vastvalminud näitusega on külastajal võimalus suunduda ekskursioonile Ingeri bastioni käikudesse (vajalik eelregistreerimine tel. 6 44 66 86; e-mail: kok@linnamuuseum.ee).

Näituse kuraator on arheoloog Ragnar Nurk, kujundaja Ivari Männi, 3D rekonstruktsioonid Hirvesoo Arhitektibüroo OÜ. Näitus jääb avatuks kuni 10.01.2016.


Vanalinna Päevade kava muuseumis Kiek in de Kök ja Bastionikäigud

30. mai-6. juuni 2015

30. mail kell 12.00

Töötuba „Bolemani saun ja keskaegne hügieen, aroomiseebi valmistamine“, algus Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2). Osalemine 3.20 laps/ 4.50 täiskasvanud EUR. (vene keeles). Vajalik eelregistreerimine julia@linnamuuseum.ee, info 64 59 626

30. mail kell 17.00

Ekskursioon „Fortifikatsioonikunsti meistriteosed. Jalutuskäigud Ingeri- ja Rootsi bastionidel ning maa-alustes käikudes“, algus Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2).

Osalemine muuseumipiletiga 5.80 EUR, sooduspilet 3.20 EUR

Eelregistreerimine tel. 6 44 66 86 või e-mailiga: kok@linnamuuseum.ee

3. juunil kell  16.00

Pereekskursioon Kiek in de Kökis ja Niguliste kvartalis „Keskaegsed meistrid ja nende teosed Tallinnas“, algus Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2). Osalemine 3.20 EUR. (vene keeles). Eelregistreerimine julia@linnamuuseum.ee, info 64 59 626

3. juunil kell 17.00

Ekskursioon „Fortifikatsioonikunsti meistriteosed. Jalutuskäigud Ingeri- ja Rootsi bastionidel ning maa-alustes käikudes“, algus Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2).

Osalemine muuseumipiletiga 5.80 EUR, sooduspilet 3.20 EUR

Eelregistreerimine tel. 6 44 66 86 või e-mailiga: kok@linnamuuseum.ee

5. juunil kell 17.00

Ekskursioon „Fortifikatsioonikunsti meistriteosed. Jalutuskäigud Ingeri- ja Rootsi bastionidel ning maa-alustes käikudes“, algus Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2).

Osalemine muuseumipiletiga 5.80 EUR, sooduspilet 3.20 EUR

Eelregistreerimine tel. 6 44 66 86 või e-mailiga: kok@linnamuuseum.ee

Noored viiuldajad Kiek in de Kökis

31. mail kell 17.00 esinevad Muuseumis Kiek in de Kök (Komandandi tee 2) noored viiuldajad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast.

Esinevad Elisabeth Härmand, Leevi Nielson, Lisanne Altrov ja Kaido Kopli, klaveril Thea Nestor.

Kavas: W.A. Mozart, A. Dvorak, E. Ysaye, C. Saint-Saens.

Kontsert on TASUTA!

Tallinna päeval toimus Linnamuuseumis vastuvõtt siinsetele vähemusrahvustele

Tallinna päeval, 15. mail 2015 korraldas Tallinna Linnamuuseum juba teist aastat vastuvõtu siinsete vähemusrahvuste esindajatele. Toimunud üritusel muuseumides Kiek in de Kök ja Neitsitorn tutvustati Linnamuuseumi uusi näitusi ning räägiti tulevikuplaanidest, uuendati omavahelisi kontakte. Tallinna Linnamuuseum toetab igati siinsete vähemusrahvuste ajaloo- ja kultuuripärandi kogumist ning säilitamist, püüab toeks olla uurimistööl. Seni on teoks saanud näitus ja trükis islamirahvaste ajaloost, plaanis on tihedam koostöö vene kogukonnaga nende minevikupärandi hoidmisel ning tutvustamisel. Seekordsel koosviibimisel osalesid Tallinna leedulaste, sakslaste, ukrainlaste, valgevenelaste, tatarlaste, poolakate, lätlaste, moldovolaste, baškiiride, udmurtide, kasahhide, mordvalaste ja tšuvaššide esindajad. Tallinn on läbi ajaloo olnud paljurahvuseline ning multikultuurne linn, selles peitub meie linna omapära ning rikkus.
Tallinna Linnamuuseumi direktori Kalmar Ulmi sõnul on: „Tallinna Linnamuuseumi kui munitsipaalmuuseumi üks ülesandeid on laiendada meie muuseumipublikut, kaasata kogukondi ja sihtrühmasid, olla avatud eri kultuuri- ja sihtgruppidele”. Ka Euroopa Nõukogu Kultuuripärandi Komitee konventsioon “European Framework Convention On The Integrated Development Of Cultural Heritage” väärtustab kõikide kultuurirühmade eripära ning elanike kodukohatunnet.

Nicaragua-Šveitsi fotonäitus

12. mail avab oma näituse Kiek  in de Köki kuuenda korruse galeriis Nicaragua fotograaf, ajakirjanik, arvutigraafik ja maailmarändur Iara Vega-Linhares.

Alates 2007. aastast elab Iara koos oma perega Šveitsi linnas Biel/Bienne, kus ta peagi avastas üllatusega, et paljud linna elanikud on lähedalt seotud Nicaraguaga. Armastusest oma kodumaa vastu soovis Iara neid sidemeid lähemalt uurida ning dokumenteerida läbi oma kaamera.

Näitus Lazos/Suhted on kantud soovist jagada seda sõpruse lugu, mis sai alguse sandinistide revolutsiooni käigus 1980. aastatel. Portreed ja pildid on pärit väikesest San Marcose ülikoolilinnast, kuhu omal ajal tulid Nicaragua rahvale appi 12 noort õpetajat ja vabatahtlikku Šveitsist.

Näitus jääb avatuks 15. septembrini.

Bastionikäigud esitlevad renoveeritud tunnelit

Rahvusvahelisel muuseumipäeval, 18. mail avaneb huvilistele  ainukordne võimalus esmatutvuseks Tallinnas  Harjumäe all kulgevate bastionikäikude uue renoveeritava lõiguga.

Tallinna Linnamuuseumi muuseum Kiek in de Kök ja bastionikäigud korraldavad  18. mail ekskursioone, et tutvustada  sügisel käikudes avatava raidkiviekspositsiooni tarvis renoveeritavat tunnelilõiku.

Ekskursioon kulgeb mööda bastionikäike kuni renoveeritava osani.

Ekskursioonid toimuvad kell 15.30 ( eesti keeles, koos raidkivinäituse kuraatori Risto Pajuga), 16.00 vene ja 16.30 eesti keeles.   Osalemine muuseumi piletiga 6/3.50€

Osalemiseks registreerida telefonil 644 6686 või e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee

Kiek in de Kökis kõlab kitarrimuusika

16. mail kell 16.00 esineb suurtükitornis kitarrist Siim Kartau.

Siim Kartau on lõpetanud Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia klassikalise kitarri erialal 2014. aastal, täiendanud end Hispaanias Granadas asuvas „Victoria Eugenia“ nimelises konservatooriumis, kus tema õpetajaks oli Gloria  Medina Luque.

Kavas:

J.S. Bach (1685-1750) – Allemande BWV 995
Manuel De Falla (1876-1946) – Homenaje a Debussy
Federico Moreno Torroba (1891-1982) – Suite Castellana
Augustin Barrios ( 1885-1944) – La Catedral
Luca Petracca (1988- ) – Mälestused

Pilet 3 EUR

Kevadõhtused jalutuskäigud Linda- ja Harjumäe alustes käikudes

Kaunite kevadilmade saabudes korraldame taas populaarseid õhtuseid ekskursioone Ingeri ja Rootsi bastionidel ning nende salapärastes maa-alustes käikudes. Räägime Harju- ja Lindamäe ajaloost, külastame ka tavapäraselt suletud käiguosa ning kohtume haruldaste koopaämblikega.

Ekskursioonid “Tallinna bastionid ja nende salapärased käigud“ toimuvad laupäeval, 2. mail kell 16.30 ja kell 17.00 (eesti keeles). Osavõtt muuseumipiletiga (täispilet 5.80 EUR, sooduspilet 3.20 EUR), kogunemine muuseumi kassas. Palume eelnevalt registreeruda tel. 644 6686 või e-kirjaga kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

Teemapäev „Demineerijad suurtükitornis“

Laupäeval, 25.04 leiab  Kiek in de Kökis aset teemapäev „Demineerijad suurtükitornis“. Näituse “Lahingumoona tappev ajalugu“ raames toimuval teemapäeval tutvustatakse linnarahvale sõdade jälgi läbi lahingumoona.

Kell 14.00 räägib näitusel demineerijate riskantsest tööst Päästeameti demineerimiskeskuse peaspetsialist Margus Kurvits.

Muuhulgas saab tutvuda kahjutuks tehtud lahingumoonaga ning kuulda leidudest lugusid.

Kell 15.30 tutvustab suurtükitorni  ajaloolist relvaekspositsiooni  Linnamuuseumi teadur Ando Pajus.

Eelregistreerimine meili teel  kok@linnamuuseum.ee.

Sissepääs muuseumipiletiga 4.50€, sooduspilet 2.60€

“Lahingumoona tappev ajalugu”

Alates 25. märtsist on Kiek in de Köki teisel korrusel avatud  näitus lõhkekehadest.

Selle näituse on loonud MTÜ DEMI  koostöös Päästeameti demineerimiskeskuse pommigruppidega. Väljapaneku eesmärk on tähelepanu pöörata lahingumoona leidmisega kaasnevatele ohtudele ning tõsta inimeste teadlikkust.

Lisaks teadmisele, kuidas lahingumoonalaadse leiu puhul õigesti käituda, saab väljapaneku külastaja oma silmaga näha ka seda, missugused võivad välja näha plahvatusohtlikud lõhkekehad, kui nad on aastaid maapõues lebanud.

Väljapanek jääb avatuks kuni 14. juunini 2015.

„Pil(t)k läbi aja“ Tallinna hävinud keskaegsete linnakindlustuste vaateid kunstis

22. jaanuaril 2015 avatakse suurtükitorni 1. korrusel Tallinna Linnamuuseumi näitus „Pil(t)k läbi aja“ – Tallinna hävinud keskaegsete linnakindlustuste vaateid kunstis.

Näitusel on eksponeeritud suurendatud reproduktsioonidena vaated Tallinna linnamüüri, väravate ja tornide tänaseks hävinud osadest. Näha saab nüüdseks kadunud Nunne, Viru ja Väikest Rannaväravat, Duveli ning Luhrenburgi torne. Pilgu ajaloolistele vaadetele saab heita ka läbi aknakeste, mille klaasidel fotod samadest kohtadest kaasajal. Nii saab näitusekülastaja justkui vaadata aegade taha ning hiljem linnas jalutades kujutleda neid paiku minevikus. Piltide originaalid paiknevad Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kunstikogudes. Näituse kuraator on Risto Paju, tekstide autor Ando Pajus, kujundajad Pärtel Tall ja Risto Paju, fotod Tanel Verk.

Näitus jääb avatuks 2015. aasta lõpuni.

Tallinna Linnamuuseumi kalender 2015

Ilmunud on Tallinna Linnamuuseumi 2015. aasta kalender, mis on koostatud muuseumi fotokogusse kuuluvate vanade Tallinna vaadete põhjal!

Kalendris on kasutatud vaateid rahvusvaheliselt tuntud Eesti fotograafi Charles Borchardti (1834-1892) fotoalbumist „Album von Reval“.

Albumi fotod on pildistatud ja välja antud 1880. aastatel.

Kalendrit on võimalik osta Tallinna Linnamuuseumist  ja teistest    linnamuuseumi filiaalidest, ka meie muuseumist.

Hind 3.80 eurot.


LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.