Tallinna Linnamuuseumi kalender 2015

Ilmunud on Tallinna Linnamuuseumi 2015. aasta kalender, mis on koostatud muuseumi fotokogusse kuuluvate vanade Tallinna vaadete põhjal!

Kalendris on kasutatud vaateid rahvusvaheliselt tuntud Eesti fotograafi Charles Borchardti (1834-1892) fotoalbumist „Album von Reval“.

Albumi fotod on pildistatud ja välja antud 1880. aastatel.

Kalendrit on võimalik osta Tallinna Linnamuuseumist  ja teistest    linnamuuseumi filiaalidest, ka meie muuseumist.

Hind 3.80 eurot.


Teemapäev „Sumotähed Kiek in de Kökis“

Pühapäeval 7. detsembril ootame kõiki Jaapani kultuuri- ja spordihuvilisi teemapäevale, kus saab lähemat tutvust teha iidse Jaapani võitluskunsti sumoga.Soovijad saavad oma maadlusoskused proovile panna ehtsal sumomatil!

Kell 14–15 tutvustab Eesti Sumoliidu ja Euroopa Sumo Föderatsiooni peasekretär Riho Rannikmaa sumo ajalugu Jaapanis ja Eestis ning räägib näituse „Baruto. 10 aastat Jaapanis“ põhjal Kaido Höövelsoni teekonnast Jaapani sumomaadluse absoluutsesse tippu.

Kell 15–16 sumo demonstratsioonesinemine, milles osalevad Euroopa juunioride meister absoluutkategoorias Toomas Braun ja Euroopa juunioride hõbe absoluutkategoorias Oliver Valdre.

16–16.45 dokumentaalfilm „Poiss kohtub sumoga“ (Jaapan, 2013) Eesti noorest sumotähest Oliver Valdrest.

Teemapäeval osalemiseks palume eelnevalt registreeruda telefonil 6 44 66 86 või meiliaadressil kok@linnamuuseum.ee

Sissepääs muuseumi sooduspiletiga 2.60 eurot

Türgi kirjandusõhtu Kiek in de Köki kohvikus

Reedel, 28. novembril kell 17.00 toimub Kiek in de Köki 6. korruse kohvikus Türgi kirjandusõhtu. Ettelugemisele tulevad katked türgi kirjanduse ja luule parimatest paladest. Kirjandusõhtut aitavad korraldada Türgi Suursaatkond Eestis koostöös EHI Lähis-Ida ja Aasia kultuuriloo osakonnaga. Kirjandusõhtu toimub türgi, inglise ja eesti keeles.

Kiek in de Kökis avati ainulaadne näitus “Baruto. 10 aastat Jaapanis.”

Esmaspäeval 10. novembril 2014 avati Kiek in de Köki suurtükitorni 1. ja 2. korrusel Eesti Spordimuuseumi näitus „Baruto. 10 aastat Jaapanis.“.

Populaarne näitus võimaldab Eestis esmakordselt näha mitmeid unikaalseid esemeid alates Baruto sumopõllede ja kimonote kollektsioonist kuni väärikate auhindade ja meeneteni välja. Väljapaneku kõige haruldasem eksponaat on sumoturniiri võitjale omistatatav rändauhind, Imperaatori karika ametlik koopia, mis on tõenäoliselt ainus, mida saab näha väljaspool Aasiat. Lisaks saab külastaja teadmisi Eesti sumoloost ja sumomaadluse üldisematest põhimõtetest, soovi korral proovida võitlemist sumomatil.

Näitus on avatud 10.11.2014-10.02.2015

HINGEDEPÄEVA JALUTUSKÄIK TALLINNA SALAKÄIKUDES

Hingedepäeval, 2. novembril kutsume taas nüüd juba traditsioonilistele õhtustele jalutuskäikudele Tallinna salapärasesse all-ilma.

Jalutuskäik kulgeb küünlavalgel ning teekonnal kohtume all-maailma asukate – koopa-ämblike ja isikutega, kes olid minevikus käikudega seotud.

Jalutuskäigud teejuhi saatel algavad Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2) igal pool- ja täistunnil 16.00–18.30, eesti või vene keeles.

Palume eelnevalt registreeruda tel. 644 6686 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee

Loeng Maarjamaast 25.10 kell 14 – olete oodatud!

“SEE ON LEEDU” – TÄNAPÄEVA LEEDU PRESSIFOTO

Juba üle kümne aasta on Leedus toimunud pressifoto konkurss. Näitusel saab tutvuda konkursi võitjate Ramūnas Danisevičiuse, Tomas Lukšyse, Saulius Žiūra, Eugenijus Kavaliauskase ja teiste fotograafide töödega.

Näitusel on välja pandud viimaste aastate Leedu pressifoto konkursi võidutööd. Rahvusvahelise komisjoni väljavalitud parimad Leedu pressifotod peegeldavad nii Leedu kireva elu seiku kui ka pildiautorite endi loomingulisi otsinguid. Fotodel on kajastatud traditsioonilisi konkursiteemasid: uudislugu, elu, portree, kultuur, diplomaatia, meelelahutus, sport, sõjavägi, loodus ja keskkonnakaitse, glamuur ning fotoreportaaž.

Pressifoto tähendab tunnet, arusaamist, õnne, mõnikord ka üllatust.

Seesuguste konkursside ja näituste korraldamise ning fotokogude üllitamisega jäädvustame fotode abil sündmused, inimeste näod ja kogu praeguse aja, milles elame. Usume, et Leedu parimate pressifotograafide tööd näevad ja oskavad hinnata ka tulevased põlvkonnad, kes otsivad neid minevikuhetki, mis vääriksid talletamist nii Leedu kui ka Euroopa ajaloos.

Näitus on sündinud koostöös Leedu saatkonnaga Eestis. Seda on toetanud Leedu välisministeerium, Leedu kultuuri fond ja head inimesed.

Jonas Staselis

Leedu pressifotograafide klubi president

Näitus on avatud Kiek in de Köki 1. korrusel 18.09.2014–31.10.2014

Nüüdisaegne Türgi eesti ajakirjaniku pilgu läbi

29. augustil kell 15.00 avatakse Kiek in de Köki 6. korrusel Thea Karini fotonäitus „Nüüdisaegne Türgi eesti ajakirjaniku pilgu läbi“.

Thea Karin on kultuuri- ja reisiajakirjanik, kes on töötanud nii Austrias kui Saksamaal ning kelle käe all valmivad saated KUKU raadios nimetuse all „Reisirada“.

Piltide autor on öelnud: „Oma raadio- ja fototööde juures lähtun ma ühe tuntuima sakslase, Alexander von Humboldti, ühe viimase universaalgeeniuse ja maailmaränduri mõttest: “Kõige ohtlikum kõikidest maailmavaadetest on nende inimeste maailmavaade, kes maailma kunagi vaadanud ei ole”.

Reisid võõrastele maadele tähendavad Thea Karini jaoks avastamisrõõmu kõrval ka rõõmu „ …vaadata ja kuulata, maitsta ja nuusutada“.  Sarnased emotsioonid on ta kinni püüdnud ka fotodesse, mis valmivad  käsikäes raadiotööga. Käesoleva näituse raames on Thea Karin toonud meieni killukese Türgimaa igapäevaelust, detaile, mis sageli esimesel pilgul silma ei torka. Ning seda nii 2014. aasta top-ten reisisihist Istanbulist kui läänerannikust ning Kapadookiast, mille puhul paljud reisijad veel õlgu kehitavad, küsides – kus, kuhu, kuidas sinna pääseda.

Näitus jääb avatuks kuni 29. detsembrini.

Näitust toetavad:  Türgi saatkond, Turkish Airlines, restoran Güllüoglu

Lisainfo:        Thea Karin 50 698 33

Toomas Abiline, Kiek in de Köki muuseumijuht 55 591 117

TEEMAPÄEV „PILDIRÜÜSTE TALLINNAS JA PÜHAPILTIDE TEMAATIKA“

Tänavu möödub 490 aastat reformatsiooniaegsest pildirüüstest Tallinnas, mida meenutatakse pühapäeval 14. septembril muuseumis Kiek in de Kök teemapäevaga  „Pildirüüste Tallinnas ja pühapiltide temaatika“.

Kell 13.00 on Kiek in de Kökis õpituba lastele „Pühapiltide lood“ ning kell 14.00 Toomas Abilise loeng „Usupuhastuse sündmused Tallinnas – pildirüüste 14. septembril 1524“. Eelregistreerimine meilil edith.ulm@linnamuuseum.ee .

Samateemalised üritused toimuvad ka vene keeles: kell 13.00 kõneleb muuseumipedagoog Julia Voinova pildirüüstest Tallinnas, kell 14.00 järgneb munatempera töötuba, kus huvilistel on võimalik ikoonimaalivärvidega kätt proovida. Eelregistreerimine meilil julia@linnamuuseum.ee .

Sissepääs teemapäevale muuseumi sooduspiletiga 2.60€, eelkooliealised tasuta. Munatempera töötoa hind on 3.20€.


Kaupo Kikkase kaevurid Kiek in de Kökis

Alates 18. juunist  Kiek in de Köki maa-aluses fotogaleriis Kaupo Kikkase portreenäitus Ida-Virumaa kaevuritest.
Kümme suureformaadilist fotot koos valgus- ja heliinstallatsiooniga viivad vaataja hetkeks niiskesse kaevanduskäiku.

„Kui sattusin esimest korda maa alla kaevandusse, siis tundsin kohe, et pean siin midagi looma. See tunne, kui seisad pimedas käigus ja sinu kohal on mõõtmatud tonnid pinnast, planeedi koort, on emotsionaalselt võrreldav sukeldumise või lendamisega.
Need maa-alused käigud üksi ei ole aga midagi ilma meesteta, kes neid uuristavad. Nii oli selge, et tahan luua projekti nendest meestest ning ehk kandub killuke seda erilist tunnet läbi nende ka publikuni,“ kirjeldab Kikkas kaevurite portreteerimise idee sündi.
„Mind lummavad elukutsed, mis on sadu aastaid olemuselt muutumatud. Ametid, mis on “päris”, kus on vaja jõudu ja mille resultaat on käega katsutav. Õigupoolest on neis kõik see, mida fotograafias ei ole! Sääraste elukutsete sümboleiks on minu jaoks kalurid, metsamehed ja kaevurid. Need ametid on kui igavesed mehe ja looduse vahelised jõukatsumised ning olgugi, et nende vorm ajas pisut uueneb, jääb nende olemus alati samaks.“

Kikkase jaoks oli kaevurite portreteerimisel oluline vältida liigsest lavastatust ja hoida pildistades situatsioonid nii loomulikud kui võimalik. „Otsustasin valida viisi, mida kutsun kontrollitud dokumentalistikaks. Kuivõrd aga tegu on portreedega, siis palun neid kõiki hetkeks kaamerasse vaadata, mis võiks sümboliseerida lihtsalt kaaslasele otsa vaatamist. Töötasin selle jaoks välja ka erilise valguslahenduse, mis tähendas kolme abilist, kes pidid paiknema loetud sekunditega õigesse kohta, et pilkases pimeduses soovitud valgus luua.“

Näituse tööd on vormistatud _face-mount _tehnoloogias, mis annab fotodele erilise sügavuse. Tööd on valmistanud Artprint. Näitus sai teoks tänu VKG toetusele.

Näitus jääb avatuks kuni augusti lõpuni.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.