Jüri Arrak 80

JOONISTUSED

GRAAFIKA

Näitusega tähistatakse maalikunstniku, graafiku, metalli- ja filmikunstniku Jüri Arraku 80. juubelisünnipäeva.Arrak on tuntud kunstnikuna arvatud Eesti 20. sajandi100 suurkuju hulka, ta loominguline haare  on  läbi aastate olnud väga lai , lisaks maalidele, joonistustele ja graafikale on Jüri Arrak loonud metallehistöid, gobelääne, teinud performance`id ja raamatuillustratsioone ning avaldanud graafikamappe. Kunstniku loomingut võib kohata Halliste kirikust kuni Presidendi Kantselei ja Riigikogu galeriideni.

Näituse kuraator on kunstikollektsionäär Mart Lepp. Avatud on 19.oktoobrist 27.novembrini.

23. septembril toimub Kiek in de Kökis Tallinna Rahvuskultuuride nädala üritus

17.30-19.00 Näituse „Eesti pühapaigad soome-ugri kunstnike pilgu läbi” avamine

Näitusel tutvustatakse soome-ugri kunstnike töid, kes on  leidnud inspiratsiooni Eesti looduslikest pühapaikadest ning Eestimaa pühakodadest – kloostritest, kirikutest ja kabelitest. Natalia Abrosimova tutvustab pühapaikade tähendust Venemaa soome-ugri rahvaste usundis. Pakutakse udmurdi suupisteid. Eelregistreerimine: kok@linnamuuseum.ee, tel 644 66 86

Üritus kõigile osalejatele tasuta, olete oodatud!

Rahvuskultuuride nädala kogu kava vaata: www.tallinn.ee/rahvuskultuurid

Teemapäev “Köitvad köied”

Laupäeval, 3. septembril kell 12.00 on Kiek in de Köki kavas teemapäev „Köitvad köied“.
Teemapäeval tutvustatakse erinevaid köisi ja pleissimise tööriistu, seda, milliseid köisi kasutasid meie esivanemad, samuti kaasaegsete sünteetiliste köite tehnilisi andmeid ja omadusi. Lähemalt saab näha looduslikke materjale, millest köisi valmistatakse – kanepit, manillat, sisalit, džuuti, kookost, puuvilla ja lina. Saame kätt harjutada nii sõlmede sidumise kui pleissimisega. Köite ja sõlmesidumiskunsti ajalugu tutvustab näituse autor Jaan Künnap.
Ta on olnud lisaks fotograafitööle 23 aastat meremees ja päästelaeva tuuker ning 45 aastat aplinistina päästja ja instruktor, austava nimetusega „ Lumeleopard“. Sellest põhjalikust kogemusest on sündinud näitus „ Sõlmed ja pleisid“, mis Kiek in de Köki suurtükitornis on huvilisi köitnud juba kevadest saadik.
Teemapäeval esitleb autor ka oma värskelt ilmunud raamatut.

Osavõtt muuseumipiletiga, kogunemine muuseumi kassas. Palume teemapäevale eelnevalt registreeruda tel. 644 6686 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

Karikatuurinäitus „Tugitoolisport” Kiek in de Kökis

6. augustil 2016.a. avatakse muuseumis Kiek in de Kök ja Bastionikäigud (Komandandi tee 2, Tallinn) karikaturist Priit Koppeli karikatuurinäitus „Tugitoolisport“.

Näitus on planeeritud spetsiaalselt olümpiaajaks, et spordi kõrvalt jääks aega ka huumoriga mõistust teritada. Karikatuurinäitusel, mis pilab lodevaid tugitoolisportlasi, saab näha nii muhedat muigamist kui ka sotsiaalset satiiri ja musta huumorit.

„Tugitoolisporti peetakse lodevuse spordiks, kuid avatud näitusel on selline sport tehtud tõeliseks spordiks, kus on mitmeid alasid.” Sõnab spordisõbrast karikaturist Priit Koppel.   „Seega miks vaid tugitool, kui kõikjal saab istuda – diivanil, taburetil, klosetil jne. – Kus saab istuda, see saab olla ka kui spordivahend. Samas ei ole kasutatud tugitooli pelgalt spordivahendina, vaid ka tugitoolid teevad kõvasti sporti ja võistlevad üksteisega. Näitusel on eksponeeritud valik spordialasid, kuid kõik sportlased peaksid leidma selle õige ja oma tugitoolispordi.”

Priit Koppeli esimene karikatuur avaldati 1979. aastal ajalehes „Säde”. 1980. a-l avaldati tema esimene karikatuur huumoriajakirjas „Pikker”. On võitnud Eestis karikatuurivõistlustel erinevaid auhindu, samuti on osalenud erinevatel karikatuurinäitustel ja -võistlustel nii Eestis kui välismaal. Karikatuure on avaldatud Eestis, Horvaatias, Belgias, Poolas, Ungaris. Lisaks on ta Eesti Huumoriliidu ja Eesti Huumorimuuseumi juhatuse liige ning huumoriajakirja Pilkaja aktiivne kaasautor.

Kui soovite näha, milline näeb karikatuuris välja toolivise, iseendaga pingpongi mängimine, pulditeatejooks või toolisprint, siis on õige planeerida külaskäik näitusele „Tugitoolisport”.

Näitus korraldasid Eesti Huumoriliit ja huumoriajakiri Pilkaja ning see jääb avatuks kuni 28.augustini 2016.a.

Suvised jalutuskäigud Harju- ja Lindamäel ning salapärastes maa-alustes käikudes

Soojadel suveõhtutel kutsub muuseum Kiek in de Kök ja Bastionikäigud (Komandandi tee 2,Tallinn) linlasi jalutuskäikudele Harju- ja Lindamäe roheluses ning nende salapärastes maa-alustes käikudes. Ekskursioon algab Kiek in de Kökis, kus tutvustatakse bastionide ehituslugu rootsi ajal, liigutakse edasi Harju- ja Lindamäel ning siis maa-alustes käikudes kuni  Vabaduse väljakuni.

Esimesed ekskursioonid toimuvad reedel, 5. augustil kell 16.30 (vene keeles) ja kell 17.00 (eesti keeles). Osavõtt muuseumipiletiga (täispilet 9.00 EUR, sooduspilet 6.00 EUR), kogunemine muuseumi kassas. Palume jalutuskäikudele eelnevalt registreeruda tel. 644 6686 või e-kirjaga:  kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

VENEMAA KESKAEGSED KINDLUSED JA KLOOSTRID

Igor Zadera litograafiad Kiek in de Kökis

6.06 kell 17.00 avatakse suurtükitorni Kiek in de Kök (Komandandi tee 2) esimesel korrusel Moskva graafiku Igor Zadera litorgaafiate näitus «VENEMAA KESKAEGSED KINDLUSED JA KLOOSTRID». Eksponeeritud on 17 vaadet Venemaa ajaloolistest kindlustest jakloostritest, mis on teostatud unikaalses kahevärvitrüki tehnikas käsitsi valmistatud paberil.

Igor Zadera lõpetas Moskva Riikliku Trükitööstuse Instituudi, ta on Venemaa Kunstnike Ühenduse liige ja UNESCO Rahvusvahelise kunstnike assotsiatsiooni (IFA) liige.

Tema tööd asuvad paljudes Venemaa muuseumides ja arhiivides: Riiklikus Ajaloomuuseumis, Riiklikus Puškini nim Kujutava Kunsti Muuseumis, Venemaa Riiklikus Sõjaajaloo arhiivis jm.

Iga graafiline leht on varustatud lühikese tekstiga, mis tutvustab vaatajale ajaloolise ehitise rajamislugu ning avab selle tähtsuse Venemaa fortifikatsioonikunsti ajaloos.

Litograafiad on trükitud limiteeritud tiraažiga, 20 eksemplari, kunstniku poolt signeeritud ning nende trükki enam ei korrata. Näitus jääb avatuks 31. juulini 2016.

Vabaduse platsi ääres olev Raidkivimuuseum nüüd avatud

„Raidkivimuuseum ühendab maa-aluse Tallinna ja meie raidkivipärandi ning bastionikäikude väljakupoolses otsas asuvasse Raidkivimuuseumisse pääseb peatselt otse Vabaduse väljakult”, ütles Tallinna Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm.

Tallinna Linnamuuseumi Raidkivimuuseum on kujundatud 17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni käigu seni suletud osasse, kus nüüd on eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled alates 15. sajandist.

Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime “Varemete linn. Kuraator Risto Paju ning kujundaja Jaagup Roometi koostöös sündinud ideekavandi kohaselt kujundatud käigus saab külastaja jalutada läbi raidkivide galerii “Paradiisiaia”, „Sammaste-”, „Surma-” ja „Päikesesaali”. Ideekavandi vormistasid sise- ja ehitusprojektiks sisearhitekt Maarja Varkki ja arhitekt Helle-Triin Hansumäe.

Bastionikäikude Vabaduse väljaku kõrval asuvad kasematid olid suletud ja veega täidetud, nüüdseks tagavad võimsad seadmed sobiva keskkonna, käikudes valitseb aasta ringi ühtlane temperatuur +10 kuni +12 kraadi. Bastionikäikude viimase osa – kokku sadakond meetrit – renoveerimiseks ja sinna raidkivide ekspositsiooni loomiseks eraldati linnaeelarvest kokku 409 729 eurot.

Vaata pilte muuseumi avamiselt »

Foto: Raidkivimuuseumis on eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud põnevad Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, sambad, reljeefidega aknapaled, peremärkide ja sümbolitega etikukivid alates 15. sajandist.

Lisainfo:
Toomas Abiline
Kiek in de Kök ja Bastionikäigud juhataja
Tallinna Linnamuuseum
tel. 645 9626, 55 591 117
e-post: toomas.abiline@linnamuuseum.ee
www.linnamuuseum.ee/kok/

Tallinna vanalinnapäevade kava Kiek in de Kökis ja bastionikäikudes 1.-5.06. 2016

03.06.2016 “Muutuv Toompea” kell 19.00 temaatiline ekskursioon “Suur tulekahju Toompeal ja selle jäljed linnapildis” (eesti keeles)

04.06.2016 “Muutuvad tornid” kell 14.00-15.30 Temaatiline ekskursioon koos töötoaga (vene keeles) 04.06.2016 kell 16.00 “Kiek in de Kök muutuvas ajas” temaatiline ekskursioon (eesti keeles)

05.06.2016 “Kindlustustest parkideks” kell 17.00-18.00 temaatiline ekskursioon sarjast “Tallinna muutunud bastionid ja nende salapärased käigud” (eesti keeles)

Palume eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 86 või e-mail: kok@linnamuuseum.ee. Sissepääs muuseumipiletiga, kohtade arv on piiratud.

Einar Laigna loeng ” Mõõk- relvade kuningas”

Kolmapäeval, 25. mail kell 17.30 jätkab Kiek in de Köki suurtükitornis rüütlikultuuri käsitlevat loengusarja Eesti Eruohvitseride Kogu esimees hr. Einar Laigna. Teemaks on “Mõõk – relvade kuningas”. Juttu tuleb mõõgast, kui relvast, seisuse tunnusest ja meditatsioonivahendist, samuti terasetöötluse ja inimesekasvatuse analoogiatest. Palume loengule eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 86 või e-mail: kok@linnamuuseum.ee. Sissepääs muuseumipiletiga, kohtade arv on piiratud.

Uus raidkivimuuseum

Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime “Varemete linn” ning selle tervikuks liitmisel on kandev roll meeleolu looval valgusel ja erinevatel teemakambritel. Kuraator Risto Paju ning kujundaja Jaagup Roometi koostöös sündinud ideekavandi kohaselt kujundatud käigus saab külastaja jalutada läbi raidkivide galerii “Paradiisiaia”, „Sammaste-”, „Surma-” ja „Päikesesaali”. Ideekavandi vormistasid sise- ja ehitusprojektiks sisearhitekt Maarja Varkki ja arhitekt Helle-Triin Hansumäe.

Bastionikäikude Vabaduse väljaku kõrval asuvad kasematid olid suletud ja veega täidetud, nüüdseks tagavad võimsad seadmed raidkividele sobiva ja külastajatele vastuvõetava keskkonna, käikudes valitseb aasta ringi ühtlane temperatuur +10 kuni +12 kraadi. Bastionikäikude viimase osa – kokku sadakond meetrit – renoveerimiseks ja sinna raidkivide ekspositsiooni loomiseks eraldati linnaeelarvest kokku 409 729 eurot. Loe lähemalt

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.