“Lahingumoona tappev ajalugu”

Alates 25. märtsist on Kiek in de Köki teisel korrusel avatud  näitus lõhkekehadest.

Selle näituse on loonud MTÜ DEMI  koostöös Päästeameti demineerimiskeskuse pommigruppidega. Väljapaneku eesmärk on tähelepanu pöörata lahingumoona leidmisega kaasnevatele ohtudele ning tõsta inimeste teadlikkust.

Lisaks teadmisele, kuidas lahingumoonalaadse leiu puhul õigesti käituda, saab väljapaneku külastaja oma silmaga näha ka seda, missugused võivad välja näha plahvatusohtlikud lõhkekehad, kui nad on aastaid maapõues lebanud.

Väljapanek jääb avatuks kuni 14. juunini 2015.

„LAHINGUMOONA TAPPEV AJALUGU“

24. märtsist 2015 on Kiek in de Köki (Tallinn, Komandandi tee 2) II korruse näitusesaali koondatud väljapanekuna lahingumoon, mida võimalik sõjajäänukina leida kõikjalt – metsast, rannast, heinamaalt, vanadest küla- ja talukohtadest.

Eesti on läbi aegade olnud mitmete sõdade tallermaa. Meie maa on olnud üle külvatud lahingu- ja laskemoonaga sellistes kogustes, et nende vilju nopime veel tänapäevalgi.

Taasiseseisvunud Eesti viimase 23 aastaga on Päästeameti andmetel  Eestis plahvatustes hukkunud 66  ja vigastada saanud 303 inimest. Tänaseni on leitud ja hävitatud enam kui 67 000 lõhkekeha.

Viimastel aastatel on lõhkekeha leidmise teadete arv kasvanud, samas  hukkunute ja vigastatute arv märgatavalt vähenenud.  Selle üheks põhjuseks on  pommigruppide poolt läbiviidav teavitustöö, mille käigus räägitakse lõhkekehade ohtlikkusest ja sellest kuidas lõhkekeha ära tunda.

MTÜ DEMI on koostöös Päästeameti demineerimiskeskuse pommigruppidega pannud kokku väljapaneku lahingumoonast. Väljapaneku eesmärk on tähelepanu pöörata lahingumoona leidmisega kaasnevatele ohtudele ning tõsta sellelaadsete leidude puhul teadlikult käituvate inimeste arvu.

Lisaks teadmisele, kuidas lahingumoonalaadse leiu puhul õigesti käituda, saab väljapaneku külastaja oma silmaga näha ka seda, missugused võivad välja näha plahvatusohtlikud lõhkekehad, kui nad on aastaid maapõues lebanud.

Väljapanek jääb avatuks kuni 14. juunini 2015.

Märtsipommitamisele pühendatud teemaekskursioon

„Tallinna suurpommitamine ning varjendid Harjuvärava mäe all″

9. – 10. märtsil 2015 möödub 71 aastat Tallinna tabanud massiivsest õhurünnakust, mille II maailmasõja päevil korraldas Saksa vägede poolt okupeeritud linnale nõukogude lennuvägi. Rünnak tõi endaga kaasa enneolematuid purustusi, muutes jäädavalt linna nägu ja tuhandete linlaste elu. Hävis 1/3 Eesti pealinnast ning hukkus vähemalt 554 inimest. Sellel hirmuööl leidis tuhatkond tallinlast pommide eest kaitset varjendiks kohandatud Ingeri bastioni käikudes ehk Harjuvärava mäe all.

Temaatiline ekskursioon sõjaaegsetesse varjenditesse viib külastajad ajas tagasi ning vahendab kohalolnute mälestusi.

Ekskursioon algab Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2)  teisipäeval, 10. märtsil kell 17.00, sissepääs sooduspiletiga 3.20 EUR.

Palume ette registreeruda tel. 6 44 66 86 või meiliaadressil kok@linnamuuseum.ee.

Ekskursiooni juhib Toomas Abiline.

Käigud küünlavalgel

21. veebruaril 2015 korraldab muuseum “Kiek in de Kök ja Bastionikäigud“ taas populaarseid  jalutuskäike küünlavalgel Tallinna maa-alustesse käikudesse! Jalutuskäigud teejuhi saatel algavad Kiek in de Kökist igal pool- ja täistunnil ajavahemikus 16.30–19.00 eesti ja vene keeles. Jalutuskäikudele palume eelnevalt registreeruda tel 6 44 6686 või e-kirjaga kok@linnamuuseum.ee.

Osalemine muuseumipiletiga 5.80 €, sooduspilet 3.20 €.

Klassikatähed Kiek in de Kökis

Eda Zahharova Music Agency korraldab reedel, 13. veebruaril  algusega kell 18.00 Kiek in de Kökis sõbrapäeva kontserdi, kus osalevad klassikatähed  Ksenia Kuchukova ja  Elina Netshajeva ning Eda Zahharova, Andrei Bogatsh, Margus Kriis, Kadri Rossar, Jelizaveta Kromskaja, Anastasia Tsubina. Klaveril Peter Markov.

Esitamisele tuleb itaalia, prantsuse, saksa ja vene heliloojate kammerlooming.

Pääse 5 eurot. Piletid saadaval kohapeal tund enne kontserdi algust.

Sõbrapäevakontsert suurtükitornis

Kuraatoriekskursioon näitusel “Pil(t)k läbi aja”

Laupäeval, 7. veebruaril 2015 kl 13 toimub Kiek in de Kökis kunstiajaloolase Risto Paju kuraatoriekskursioon teemal “Tallinna hävinud keskaegsed linnakindlustused”.

Küünlavalgel jalutuskäigud maa-alustes käikudes

Seoses läheneva küünlapäevaga korraldame laupäeval, 31. jaanuaril taas küünlavalgel jalutuskäike Tallinna maa-alustesse salakäikudesse!

Jalutuskäigud teejuhi saatel algavad Kiek in de Kökist igal pool- ja täistunnil ajavahemikus 16.30–19.30 eesti ja vene keeles.

Jalutuskäikudele palume eelnevalt registreeruda tel 6 44 6686 või e-kirjaga kok@linnamuuseum.ee.

Osalemine muuseumipiletiga 5.80 €, sooduspilet 3.20 €.

„Pil(t)k läbi aja“ Tallinna hävinud keskaegsete linnakindlustuste vaateid kunstis

22. jaanuaril 2015 avatakse suurtükitorni 1. korrusel Tallinna Linnamuuseumi näitus „Pil(t)k läbi aja“ – Tallinna hävinud keskaegsete linnakindlustuste vaateid kunstis.

Näitusel on eksponeeritud suurendatud reproduktsioonidena vaated Tallinna linnamüüri, väravate ja tornide tänaseks hävinud osadest. Näha saab nüüdseks kadunud Nunne, Viru ja Väikest Rannaväravat, Duveli ning Luhrenburgi torne. Pilgu ajaloolistele vaadetele saab heita ka läbi aknakeste, mille klaasidel fotod samadest kohtadest kaasajal. Nii saab näitusekülastaja justkui vaadata aegade taha ning hiljem linnas jalutades kujutleda neid paiku minevikus. Piltide originaalid paiknevad Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kunstikogudes. Näituse kuraator on Risto Paju, tekstide autor Ando Pajus, kujundajad Pärtel Tall ja Risto Paju, fotod Tanel Verk.

Näitus jääb avatuks 2015. aasta lõpuni.

Tallinna Linnamuuseumi kalender 2015

Ilmunud on Tallinna Linnamuuseumi 2015. aasta kalender, mis on koostatud muuseumi fotokogusse kuuluvate vanade Tallinna vaadete põhjal!

Kalendris on kasutatud vaateid rahvusvaheliselt tuntud Eesti fotograafi Charles Borchardti (1834-1892) fotoalbumist „Album von Reval“.

Albumi fotod on pildistatud ja välja antud 1880. aastatel.

Kalendrit on võimalik osta Tallinna Linnamuuseumist  ja teistest    linnamuuseumi filiaalidest, ka meie muuseumist.

Hind 3.80 eurot.


LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.