Näitus „Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser“

8. detsembril avatakse  Tšehhi ajaloo ühe olulisema kuninga 700. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser”.

Näitus annab ülevaate Karl IV valitsemisaja ajaloolisest kontekstist, muutustest arhitektuuris ning Praha tähtsusest sellel õitsenguajaks peetaval perioodil. Näituse juurde kuuluvad neliteist Tšehhi Rahvusmuuseumi kollektsiooni kuuluvat arhitektuurilist kivifragmenti 14. sajandi Praha ehitistest ja skulptuuridest. Enamus fragmente pärineb tuntuima tolleaegse arhitekti – Petr Parléři töökojast. Lisaks ilmestavad näitust kaks Karl IV aegset kuldtukatit.

Karl IV valitsemisajast ning Praha kui kuningliku ja alates 1355. aastast ka keiserliku metropoli ajaloost annavad ülevaate tekstid ning esinduslik pildimaterjal. Näitus tutvustab ka Tšehhia ja Balti regiooni kultuurilisi ning vaimseid kontakte 14. sajandil. Karl IV hoidis diplomaatilisi suhteid Balti regiooniga, Läänemere äärest läks Tšehhiasse merevaigutee, mida mööda liikusid Luksemburgi dünastia liikmete käsutusse luksusesemed.

Näituse on koostanud Tšehhi Rahvusmuuseum ja selle Eestisse toomist toetas Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Eestis, näitus jääb avatuks 28. veebruarini 2017.

Kuraatoriekskursioonid Raidkivimuuseumis

Tallinna Linnamuuseum kutsub ekskursioonidele Raidkivimuuseumisse!

Tavapärased ekskursioonid toimuvad muuseumi lahtioleku aegadel T – P 10.00 – 16.00.

8. ja 9. detsembril kell 17.00 toimuvad eriekskursioonid küünlavalgel, mida viib läbi Raidkivimuuseumi kuraator, kunstiteadlane Risto Paju. Palume registreeruda tel. 64466 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee.

Olete oodatud tutvuma  Tallinna kiviraidurite meistriteostega! Osalemine muuseumipiletiga.

Meenutame endisaegseid Tallinna kuulsusi

Hingedekuu lõpetuseks meenutame laupäeval, 26.11 kell 16.00 kadunud Kopli kalmistut ning sinna maetud endisaegseid Tallinna kuulsusi.

Juttu tuleb maailmakuulsast lauljannast Gertrud Elisabeth Marast, ameerika aeronaudist ning langevarjurist Charles Leroux´st, admiral Lodewijk van Heydenist, Johannes Burchhart VIII jt. Pärast loengut toimub jalutuskäik Raidkivimuuseumis, kus saab näha ka Kopli kalmistult päästetud hauakive. Räägivad ajaloolane Toomas Abiline ja muuseumipedagoog Aet Laast.

Palume üritusele eelnevalt registreeruda tel 6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee. Osalemine muuseumipiletiga.

Hingedepäeva ekskursioon küünlavalgel

Hingedepäeval, 2. novembril kutsume linlasi õhtustele jalutuskäikudele Tallinna salapärasesse maa-alustesse käikudesse.

Jalutuskäik kulgeb küünlavalgel ning teekonnal meenutame ajaloolisi isikuid, kes minevikus olnud käikudega seotud. Külastame ka vastavatud Raidkivimuuseumi, kus tuleb juttu Tallinna kadunud kalmistutest.

Jalutuskäigud teejuhi saatel algavad Kiek in de Kök´is ning toimuvad kell 16.00, 17.00 ja 18.00 eesti keeles ning 16.30 ja 17.30 vene keeles.

Jalutuskäikudele palume eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 86

või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee

Osalemine muuseumipiletiga (täispilet 6 EUR, sooduspilet 3.50 EUR)

Jüri Arrak 80

JOONISTUSED

GRAAFIKA

Näitusega tähistatakse maalikunstniku, graafiku, metalli- ja filmikunstniku Jüri Arraku 80. juubelisünnipäeva.Arrak on tuntud kunstnikuna arvatud Eesti 20. sajandi100 suurkuju hulka, ta loominguline haare  on  läbi aastate olnud väga lai , lisaks maalidele, joonistustele ja graafikale on Jüri Arrak loonud metallehistöid, gobelääne, teinud performance`id ja raamatuillustratsioone ning avaldanud graafikamappe. Kunstniku loomingut võib kohata Halliste kirikust kuni Presidendi Kantselei ja Riigikogu galeriideni.

Näituse kuraator on kunstikollektsionäär Mart Lepp. Avatud on 19.oktoobrist 27.novembrini.

23. septembril toimub Kiek in de Kökis Tallinna Rahvuskultuuride nädala üritus

17.30-19.00 Näituse „Eesti pühapaigad soome-ugri kunstnike pilgu läbi” avamine

Näitusel tutvustatakse soome-ugri kunstnike töid, kes on  leidnud inspiratsiooni Eesti looduslikest pühapaikadest ning Eestimaa pühakodadest – kloostritest, kirikutest ja kabelitest. Natalia Abrosimova tutvustab pühapaikade tähendust Venemaa soome-ugri rahvaste usundis. Pakutakse udmurdi suupisteid. Eelregistreerimine: kok@linnamuuseum.ee, tel 644 66 86

Üritus kõigile osalejatele tasuta, olete oodatud!

Rahvuskultuuride nädala kogu kava vaata: www.tallinn.ee/rahvuskultuurid

Teemapäev “Köitvad köied”

Laupäeval, 3. septembril kell 12.00 on Kiek in de Köki kavas teemapäev „Köitvad köied“.
Teemapäeval tutvustatakse erinevaid köisi ja pleissimise tööriistu, seda, milliseid köisi kasutasid meie esivanemad, samuti kaasaegsete sünteetiliste köite tehnilisi andmeid ja omadusi. Lähemalt saab näha looduslikke materjale, millest köisi valmistatakse – kanepit, manillat, sisalit, džuuti, kookost, puuvilla ja lina. Saame kätt harjutada nii sõlmede sidumise kui pleissimisega. Köite ja sõlmesidumiskunsti ajalugu tutvustab näituse autor Jaan Künnap.
Ta on olnud lisaks fotograafitööle 23 aastat meremees ja päästelaeva tuuker ning 45 aastat aplinistina päästja ja instruktor, austava nimetusega „ Lumeleopard“. Sellest põhjalikust kogemusest on sündinud näitus „ Sõlmed ja pleisid“, mis Kiek in de Köki suurtükitornis on huvilisi köitnud juba kevadest saadik.
Teemapäeval esitleb autor ka oma värskelt ilmunud raamatut.

Osavõtt muuseumipiletiga, kogunemine muuseumi kassas. Palume teemapäevale eelnevalt registreeruda tel. 644 6686 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

Karikatuurinäitus „Tugitoolisport” Kiek in de Kökis

6. augustil 2016.a. avatakse muuseumis Kiek in de Kök ja Bastionikäigud (Komandandi tee 2, Tallinn) karikaturist Priit Koppeli karikatuurinäitus „Tugitoolisport“.

Näitus on planeeritud spetsiaalselt olümpiaajaks, et spordi kõrvalt jääks aega ka huumoriga mõistust teritada. Karikatuurinäitusel, mis pilab lodevaid tugitoolisportlasi, saab näha nii muhedat muigamist kui ka sotsiaalset satiiri ja musta huumorit.

„Tugitoolisporti peetakse lodevuse spordiks, kuid avatud näitusel on selline sport tehtud tõeliseks spordiks, kus on mitmeid alasid.” Sõnab spordisõbrast karikaturist Priit Koppel.   „Seega miks vaid tugitool, kui kõikjal saab istuda – diivanil, taburetil, klosetil jne. – Kus saab istuda, see saab olla ka kui spordivahend. Samas ei ole kasutatud tugitooli pelgalt spordivahendina, vaid ka tugitoolid teevad kõvasti sporti ja võistlevad üksteisega. Näitusel on eksponeeritud valik spordialasid, kuid kõik sportlased peaksid leidma selle õige ja oma tugitoolispordi.”

Priit Koppeli esimene karikatuur avaldati 1979. aastal ajalehes „Säde”. 1980. a-l avaldati tema esimene karikatuur huumoriajakirjas „Pikker”. On võitnud Eestis karikatuurivõistlustel erinevaid auhindu, samuti on osalenud erinevatel karikatuurinäitustel ja -võistlustel nii Eestis kui välismaal. Karikatuure on avaldatud Eestis, Horvaatias, Belgias, Poolas, Ungaris. Lisaks on ta Eesti Huumoriliidu ja Eesti Huumorimuuseumi juhatuse liige ning huumoriajakirja Pilkaja aktiivne kaasautor.

Kui soovite näha, milline näeb karikatuuris välja toolivise, iseendaga pingpongi mängimine, pulditeatejooks või toolisprint, siis on õige planeerida külaskäik näitusele „Tugitoolisport”.

Näitus korraldasid Eesti Huumoriliit ja huumoriajakiri Pilkaja ning see jääb avatuks kuni 28.augustini 2016.a.

Suvised jalutuskäigud Harju- ja Lindamäel ning salapärastes maa-alustes käikudes

Soojadel suveõhtutel kutsub muuseum Kiek in de Kök ja Bastionikäigud (Komandandi tee 2,Tallinn) linlasi jalutuskäikudele Harju- ja Lindamäe roheluses ning nende salapärastes maa-alustes käikudes. Ekskursioon algab Kiek in de Kökis, kus tutvustatakse bastionide ehituslugu rootsi ajal, liigutakse edasi Harju- ja Lindamäel ning siis maa-alustes käikudes kuni  Vabaduse väljakuni.

Esimesed ekskursioonid toimuvad reedel, 5. augustil kell 16.30 (vene keeles) ja kell 17.00 (eesti keeles). Osavõtt muuseumipiletiga (täispilet 9.00 EUR, sooduspilet 6.00 EUR), kogunemine muuseumi kassas. Palume jalutuskäikudele eelnevalt registreeruda tel. 644 6686 või e-kirjaga:  kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

VENEMAA KESKAEGSED KINDLUSED JA KLOOSTRID

Igor Zadera litograafiad Kiek in de Kökis

6.06 kell 17.00 avatakse suurtükitorni Kiek in de Kök (Komandandi tee 2) esimesel korrusel Moskva graafiku Igor Zadera litorgaafiate näitus «VENEMAA KESKAEGSED KINDLUSED JA KLOOSTRID». Eksponeeritud on 17 vaadet Venemaa ajaloolistest kindlustest jakloostritest, mis on teostatud unikaalses kahevärvitrüki tehnikas käsitsi valmistatud paberil.

Igor Zadera lõpetas Moskva Riikliku Trükitööstuse Instituudi, ta on Venemaa Kunstnike Ühenduse liige ja UNESCO Rahvusvahelise kunstnike assotsiatsiooni (IFA) liige.

Tema tööd asuvad paljudes Venemaa muuseumides ja arhiivides: Riiklikus Ajaloomuuseumis, Riiklikus Puškini nim Kujutava Kunsti Muuseumis, Venemaa Riiklikus Sõjaajaloo arhiivis jm.

Iga graafiline leht on varustatud lühikese tekstiga, mis tutvustab vaatajale ajaloolise ehitise rajamislugu ning avab selle tähtsuse Venemaa fortifikatsioonikunsti ajaloos.

Litograafiad on trükitud limiteeritud tiraažiga, 20 eksemplari, kunstniku poolt signeeritud ning nende trükki enam ei korrata. Näitus jääb avatuks 31. juulini 2016.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.