Sõdalase tee

4. veebruaril 2016 avatakse Kiek in de Kökis näitus “Sõdalase tee. Jaapani võitluskunstide ajalugu”.

Näitus pakub harukordse võimaluse heita pilk tõusva päikese maa samuraikultuurile ning selle peegeldustele tänapäeva võitluskunstides. Väljapanek koosneb kahest osast – esimeses eksponeeritakse ajalooliste relvade (vibude, noolte, turviste, kiivrite jm) originaale ja koopiaid ning tutvustatakse Jaapani võitluskunstide kujunemislugu 8.–19. sajandini.

Näituse teine osa jutustab sellest, kuidas sõdalaste klassi võitlustehnikatest (bujutsu) kujunesid tänapäeva võitluskunstid (budō), mille eesmärk on eelkõige harrastajate keha ja vaimu arendamine.

Rändnäituse “Sõdalase tee” on koostanud Jaapani Sihtasutus koostöös üheksa võitlusalade liiduga silmas pidades suurt huvi, mis valitseb kogu maailmas jaapani võitluskunstide (budō) vastu.

Esmakordselt esitleti seda Los Angeleses, hiljem on seda näidatud Pariisis, Torontos, Moskvas, Bangkokis, Helsingis ja mujal.

Näituse toomist Eesti publiku ette toetas Jaapani Suursaatkond.

Näitusega kaasneb loenguprogramm Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2), milles esinevad Jaapani kultuuriloo asjatundjad:

  • 13. veebruaril  kell 16.00 relvaspetsialist Valdek Laur „Jaapani mõõga kujunemislugu ja selle mõju sõdalaskultuuri arengule”
  • 20. veebruaril kell 14.00 japanoloog Maret Nukke „Bushido – Jaapani sõdalaste aukoodeks”
  • 5. märtsil kell 14.00 japanoloog Maret Nukke  „Jaapan – müüdid ja tegelikkus”
  • 12. märtsil kell 14.00 japanoloog Alari Allik  „Naissõdalased jaapani keskaegsetes sõjalugudes”
  • 19. märts kell 14.00: kultuuriteoreetik Tarmo Jüristo „Kui traditsioonilised on traditsioonilised Jaapani võitluskunstid?”

Lisaks loengutele toimuvad Kiek in de Kökis ka Jaapani võitluskunstide harrastajate demonstratsioonesinemised

  • 12. veebruar kell 16.30: Mõõgaharjutusi demonstreerivad Marco Pilato (Shihan, 7.dan), Rein Paluoja (3. dan). Kavas: Toyama-ryū iaidō, paarisvõitlusharjutused, terava mõõgaga õlerullide lõikamine.
  • 26. märts kell 14.00: Sensei Alar Põllu loeng „Müüte karates. Kas kõik mida räägitakse on ikka võimalik – talupoeg samurai vastu !?“, traditsioonilise jaapani karate demonstratsioon.
  • 2. aprill kell 14.00: Sensei Priit Dello loeng „Traditsiooniliste samuraikoolide tutvustus (Koryū koolid)“. 17. saj. traditsioonilise jujutsu demonstratsioon – Hontai Yōshin-ryu

Loengutele ja demonstratsioonidele palume eelnevalt registreeruda e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee või. Tel. 6 44 66 86. Osalemine muuseumipiletiga.


Karikatuurinäitus „Eduard Tüür 85″

Alates 10. jaanuarist 2016 on suurtükitorn Kiek in de Köki II korrusel avatud Eesti Ajakirjanike Liidu auliikme, karikaturist Eduard Tüüri juubelinäitus „Eduard Tüür 85″.

Näitusel on eksponeeritud pilapildid, mis ilmunud paljude riikide karikatuurifestivalide kataloogides. Näitus jääb avatuks 24. jaanuarini.

Tõnis Laanemaa “Tallinn graafikas”

49 aasta jooksul loodud vaadetest on eksponeeritud paremik- ca 50 linoollõiget, külmnõela- ja oforditehnikas sügavtrükilehte. Näituse saatemuusika on loonud Taavi Laatsit. Näitus jääb avatuks kuni 10.01.2016

Ränk tõbi.Haigused ja epideemiad Tallinna ajaloos

Laupäeval, 14. novembril, hämaral hingedeajal toimub Kiek in de Köki muuseumis teemapäev, kus räägitakse haigustest ja epideemiatest, mis on linna minevikus räsinud. Rängimad nendest olid pidalitõbi ja katk.

Teemapäeva kava

Kell 12.00 Loeng “Pidalitõvest  Eesti ja Tallinna ajaloos”.  Sulev Mäeväli

Kell 13.00 Loeng “Musta surma jälgedes: katk Tallinnas”.  Edith Ulm

Kell 14.00 Töötuba, kus saab meisterdada teemakohaseid maske. Aet Laast

Osalemine muuseumipiletiga, palume loengutele ja töötuppa eelnevalt registreeruda tel.6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee Kohtade arv on piiratud!

“Kannatuste viimsel piiril. Tallinna piiramine ja alistumine 1710”

Laupäeval, 3. oktoobril toimub muuseumis Kiek in de Kök ja Bastionikäigud teemapäev, millega tähistatakse Tallinna Vene vägedele kapituleerumise 305. aastapäeva.

1710. aasta suve lõpuks oli Põhjasõda kestnud juba rohkem kui kümme aastat. Vene väed olid vallutanud suurema osa Eesti- ja Liivimaast ning jõudsid augustis Tallinna alla. Hoolimata Peeter I lubadustest säilitada Tallinnale alistumise korral kõik linna senised õigused otsustasid raad, gildide esindajad ning Toompeal asuv Rootsi garnison eesotsas asekuberner Diedrich Friedrich von Patkuliga piiramisele vastu panna.

Õnnetuseks puhkes samal ajal katk, mis tegi sõja tõttu ülerahvastatud linnas julma hävitustööd, nii et mõne nädalaga suri üle poole elanikkonnast. Abivägesid ei saabunud, toit lõppes, vett ei jätkunud, katk laastas nii linnakodanikke kui sõjaväge. Septembri lõpuks oli selge, et olukord on lootusetu ja vastupanu jätkamiseks puuduvad igasugused võimalused. 29. septembril 1710 allkirjastati Tallinna lähistel Harkus kapitulatsioonileping ning samal päeval marssisid venelased linnaväravatest sisse. Tallinna ajaloos algas 1710 – 1918 kestnud Vene võimuperiood.

Teemapäeva kava:

12.00 Loeng – näitusetutvustus “Mägesid ja orge luues. Kindlustustööd Tallinnas Rootsi võimuperioodi lõpul 1686 – 1710”. Ragnar Nurk

13.00 Loeng “Kannatuste viimsel piiril. Tallinna piiramine ja alistumine 1710”. Toomas Abiline

14.00 Ekskursioon Ingeri ja Rootsi bastionidel ning maa-alustes käikudes. Aet Laast

Osalemine muuseumi sooduspiletiga: kaks loengut 3 EUR, ekskursioon bastionidel ja käikudes 3.50 EUR. Palume loengutele ja ekskursioonile eelnevalt registreeruda tel.6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee

Laupäeval,12. septembril meenutatakse Marta tänava risti juures Jeruusalemma lahingut

Tallinna Linnamuuseum kutsub laupäeval, 12. septembril kell 12 huvilisi Tallinna ja tõenäoliselt kogu Eesti  vanima isikumonumendi juurde Kitsekülla, Marta tänava risti (Marta tn. 6a) juurde, et  tähistada Jeruusalemma lahingu 455. aastapäeva.

Linnamuuseum viib Marta tänava risti juures läbi teabeürituse, kus räägitakse kuulsusrikkast lahingust, seal osalenud ja langenud sõjameestest ning Liivi sõja aegsest relvastusest. Meenutades üht Tallinna ajaloo tuntuimat lahingut väärtustatakse ainulaadset, kuid ununemakippuvat isikumonumenti, Tallinna kodanikule Blasius Hogrevele püstitatud mälestusristi.

Ajalooline Jeruusalemma mägi asus Tallinnas Pärnu maantee ääres tänase Ühisgümnaasiumi, viadukti ja kunagise Lutheri mööblitehase piirkonnas. 455 aastat tagasi, 11. septembril 1560 toimus sealkandis üks Liivi sõja lahingutest, kus tallinlased pidasid vapralt võitlust moskoviitidega.  Selles tapluses langes mitmeid linlasi, kellele hiljem lahingupaika mälestusmärk püstitati. Marta tänava  väikesel krundil asuv paekivist rist on pühendatud lahingus langenud Tallinna kodanikule, suurkaupmees Blasius Hogrevele. Tegemist on meie ajaloo vanima isikule pühendatud mälestusmärgiga avalikus ruumis. Rist asub kõrgel kivist soklil, mis on valmistatud tõenäoliselt 19. sajandi lõpus. Marta tänava rist on ainuke senini algsel kohal seisev ja tervena säilinud kolmest ( või neljast) samalaadsest paemonumendist, mis lähiümbrusesse kunagi püstitati.

Kõik huvilised on kutsutud osa saama meie vanimat isikumonumenti tutvustavast üritusest.

Infopäev õpetajatele

Tallinna Linnamuuseumi haridusprogramme tutvustav infopäev toimub 11.septembril kell 11.00-17.00

Vene tänav 17

Infopäeval on esindatud on kõik Tallinna Linnamuuseumi filiaalid, päeva jooksul jagatakse infot muuseumide haridustööst, samuti toimuvad muuseumide haridusprogrammide esitlused:

12.00 Peeter I majamuuseum ja Fotomuuseum

13.00  Kiek in de Kök ja Bastionikäigud ja Neitsitorni muuseumkohvik

14.00  Kalamaja Lastemuuseum Miiamilla ja Kadrioru Lastemuuseum Miiamilla,

15.00  A. H. Tammsaare muuseum ja  E. Vilde muuseum

16.00 Tallinna Linnamuuseum, keskaegne kaupmehemaja

Kaetud on kohvilaud.  Lisaks saavad kõik  õpetajad priipääsme, millega saab külastada kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale vahemikus 11. september – 20. september 2015.

Üritus on kõigile õpetajatele TASUTA!

Palume end registreerida aadressil: linnamuuseum@linnamuuseum.ee või telefonil 6155193

Suvised jalutuskäigud Harju- ja Lindamäel ning salapärastes maa-alustes käikudes

Soojadel augustiõhtutel kutsub muuseum Kiek in de Kök ja Bastionikäigud linlasi jalutuskäikudele Harju- ja Lindamäe roheluses ning nende salapärastes maa-alustes käikudes. 13., 19., 25.  augustil  ja 2.,3.,8. ning 9.septembril kell 17.00 tutvustatakse bastionide ehituslugu rootsi ajal, jalutatakse Harju- ja Lindamäel ning maa-alustes käikudes kuni  Vabaduse väljakuni. 18., 26., 27. augustil kell 17.00 räägitakse bastionidest ja neil olevatest parkidest, tallinlaste keskaegsetest kapsamaadest ja linlaste iluaedadest 18. sajandil, külastatakse maa-aluseid käike. Augustikuu igal kolmapäeval kell 16.30 toimub ekskursioon ka vene keeles.

Kogunemine Kiek in de Köki kassas (Komandandi tee 2), osavõtt muuseumipiletiga (täispilet 6.00 EUR, sooduspilet 3.50 EUR). Palume jalutuskäikudele eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 866 44 66 86 või e-kirjaga:  kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

Mägesid ja orge luues

Alates 20.06 on suurtükitornis avatud näitus „Mägesid ja orge luues. Kindlustustööd Tallinnas Rootsi aja lõpus, 1680–1710“.

Rootsi võimu perioodil oli Tallinn üks olulisemaid kindlusi Läänemere kaldail. Näitus käsitleb kuulsa rootsi fortifikatsiooniinseneri Erik Dahlbergi projekti järgi Tallinnas enne Põhjasõda teostatud ulatuslikke kindlustustöid. Eksponeeritud on ajaloolisi  linnakindlustusi puudutav pildimaterjal ning 3D rekonstruktsioonid kunagistest võimsatest muldkindlustustest.

Mõningaid Tallinna vanalinna ümbruses leiduvaid pinnavorme kutsub rahvas „mägedeks“ või „orgudeks“. Hästituntud on Harju- ja Lindamägi ning Rannavärava mägi. Sageli ei mõelda, et tegemist on ajalooliste kindlusehitiste – Ingeri, Rootsi ning Skoone bastionidega. Võime ainult kujutleda, milline näeks välja Tallinna kesklinn, kui valminud oleks kõik Dahlbergi projektis ettenähtud 11 bastionit koos juurdekuuluvate väiksemate kindlustustega. Näitusel saab näha ka 19. saj. keskel lammutatud  barokset Toomväravat nagu see on tuntud Rootsi Sõjaarhiivis säilinud ajalooliste jooniste kaudu.

Näitus on heaks täienduseks Muuseumi Kiek in de Kök ja Bastionikäigud Tallinna ajaloolist kindlusarhitektuuri tutvustavale ekspositsioonile. Tutvunud vastvalminud näitusega on külastajal võimalus suunduda ekskursioonile Ingeri bastioni käikudesse (vajalik eelregistreerimine tel. 6 44 66 86; e-mail: kok@linnamuuseum.ee).

Näituse kuraator on arheoloog Ragnar Nurk, kujundaja Ivari Männi, 3D rekonstruktsioonid Hirvesoo Arhitektibüroo OÜ. Näitus jääb avatuks kuni 10.01.2016.


“Vaateid kaitsekäigult“

Suurtükitorni Kiek in de Kök ja Neitsitorni vahelisel kaitsekäigul on nüüdsest avatud ümbruskonna põnevaid paiku tutvustav stendinäitus.

Kaitsekäigult all-linnale pilku heites näeme enda ees Rüütli tänava ääres paiknevate hoonete katuseid ja sisehoove, trepist Neitsitorni poole tõustes aga maalilist Taani kuninga aeda. Näitus tutvustabki värvika ajalooga hooneid Rüütli tänaval ning Taani kuninga aia naabruses. Sissepääs Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2).

Olete oodatud!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.