Punase kuke ajaloonädal

Seoses Punase kuke aasta saabumisega korraldavad Neitsitorni muuseumkohvik ja Kiek in de Kök ajaloonädala, kus saab kuulata loenguid ning osaleda ekskursioonidel, teemadeks Tallinna piiramine 440 aastat tagasi ning linna räsinud mineviku suured tulekahjud. Neitsitorni muuseumkohvik pakub sel nädalal vürtsikaid toite ja tuliseid jooke.

Kava:

21. jaanuar

Teemapäev Kiek in de Kökis “440 aastat Tallinna piiramisest Liivi sõjas”

Kell 15.00  Loeng “Tallinna piiramine vene vägede poolt 22. jaanuar – 13. märts 1577”. Toomas Abiline, Kiek in de Köki muuseumijuht

Kell 16.00 Ekskursioon Kiek in de Kökis “Vaenupoolte relvastusest Liivi sõjas”. Ando Pajus, Tallinna Linnamuuseumi relvakogu hoidja

25. jaanuar

Kell 17.30 Eriekskursioon algusega Neitsitornist “Kuulsusrikastest kaitselahingutest moskoviitidega 1577 aasta talvel Tallinnas”. Tõnu Pedaru, ajaloolane

28. jaanuar

Kell 13.00 Loeng Neitsitorni lektooriumis “Tallinn põleb” läbi sajandite linna tabanud tulekahjudest. Tõnu Pedaru, ajaloolane

Kell 14.00 Venekeelne ekskursioon Kiek in de Kökis ja Neitsitornis „Tornid Tallinna kaitsel. 440 aastat Tallinna piiramisest Liivi sõjas“. Algus Kiek in de Kökis. Julia Voinova, giid-pedagoog

Eripakkumisena 21.01 – 28.01 tulised toidud ja joogid Neitsitorni kohvikus.

Palume üritusele eelnevalt registreeruda

tel 6 44 66 86 või e-kirjaga:

kok@linnamuuseum.ee

Osalemine muuseumipiletiga.

Tarah Montbélialtz´i fotonäitus “Veneetsia”

12. jaanuaril avatakse Kiek in de Köki 6. korrusel Tarah Montbélialtz´i fotonäitus “Veneetsia”. Vaatamata võõrapärasele nimele on tegemist eesti päritoluga Tallinnas sündinud ja Pariisis üleskasvanud prantsuse fotograafiga. Tarah Montbélialtz on eesti ajaloolase ja filmirežissööri Vladimir-Georg Karassev- Orgusaare (1931-2015) ning näitlejanna Ene Rämmeldi poeg.

Tarah Montbélialtz on leidnud fotograafina tunnustust: võitis aastal 2014 fotokonkursi „Paris métisse”, aastal 2015 sai esimese koha Prantsuse Kultuuriministeeriumi personali fotokonkursil „Trésor(s)”. Viimased kollektiivnäitused olid 2016. aastal: „Future Landscapes“ Veneetsias Venice Art House´is ja „Brouillards Surfaces Femme“ Pariisis, Galerie Art Montparnasse´is. Ta on esinenud näitustega ka Eestis.

Kiek in de Kökis avatav fotonäitus on pühendatud Tallinna sõpruslinn Veneetsiale.

Autor on kirjutanud näitusele saateks:

“…Uitamine mööda Veneetsia platse, sillakesi, tänavakesi…

Mööduvate inimmasside hingeseisundi tabamine, gondlisõudjate oote- või tööhetkeseisak, graatsiate liuglemine läbi kaadri.

Haarata seda, mida kohalviibija ise ei aimagi?  Tänavafotodega luua omaette maailm?

Hiilgus ja allakäik. Lisaks lubatakse, et kui mitte poole sajandi, siis sajandi pärast Veneetsia linn  paratamatult vajub/kaob vee alla. Seda enam iga hetk on seal täna väärtuslik…”

Näitus jääb avatuks 31. märtsini 2017.

Vladislav Staniševski näitus „Kunstniku kood“

5. jaanuaril avati Kiek in de Köki keldrigaleriis ühe tuntuima eesti-vene kunstniku Vladislav Staniševski (1947-2011) näitus „Kunstniku kood“, mis on pühendatud autori 70. sünniaastapäevale.
Vladislav Staniševski loomingumaailmad ei ole ainult viimistletud tehniliselt täiuslikuks, vaid neile on omane ka  ajatu filosoofiline nägemus. Tema kunst, väljendudes selgetes ja virtuooslikes ofordi ja puulõike graafilistes joontes, asetab universumi keskpunkti Inimese ning lummab vaatajat mõtisklema sügavate ja igavikuliste sünni, elu ja surma küsimuste üle. Üheks kunstniku lemmikmotiiviks olid linnad – Tallinn ja Peterburg.
Vladislav Staniševski tööd on esindatud maailma erinevates muuseumides, pildigaleriides ja erakollektsioonides. Kunstniku sajad teosed jaotuvad erinevate žanrite vahel: kompositsioonid, maailmakirjanduse šedöövrite illustratsioonid, lisaks ka suur hulk eksliibriseid. Staniševski on paljude rahvusvaheliste illustratsiooni – ja graafikapreemiate laureaat, kelle töid on eksponeeritud enam kui 70 personaal- ja rühmanäitusel.
Vladislav Staniševski lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika erialal ja oli Eesti Kunstnike Liidu liige. Näitusel „Kunstniku kood“ näeb vaataja vaid väikest valikut kunstniku loomingust – illustratsioone ja vabagraafikas loodud teoseid. Näitus jääb avatuks 5. veebruarini 2017.

Näitus „Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser“

8. detsembril avatakse  Tšehhi ajaloo ühe olulisema kuninga 700. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Karl IV, Tšehhia kuningas ja Püha Rooma keiser”.

Näitus annab ülevaate Karl IV valitsemisaja ajaloolisest kontekstist, muutustest arhitektuuris ning Praha tähtsusest sellel õitsenguajaks peetaval perioodil. Näituse juurde kuuluvad neliteist Tšehhi Rahvusmuuseumi kollektsiooni kuuluvat arhitektuurilist kivifragmenti 14. sajandi Praha ehitistest ja skulptuuridest. Enamus fragmente pärineb tuntuima tolleaegse arhitekti – Petr Parléři töökojast. Lisaks ilmestavad näitust kaks Karl IV aegset kuldtukatit.

Karl IV valitsemisajast ning Praha kui kuningliku ja alates 1355. aastast ka keiserliku metropoli ajaloost annavad ülevaate tekstid ning esinduslik pildimaterjal. Näitus tutvustab ka Tšehhia ja Balti regiooni kultuurilisi ning vaimseid kontakte 14. sajandil. Karl IV hoidis diplomaatilisi suhteid Balti regiooniga, Läänemere äärest läks Tšehhiasse merevaigutee, mida mööda liikusid Luksemburgi dünastia liikmete käsutusse luksusesemed.

Näituse on koostanud Tšehhi Rahvusmuuseum ja selle Eestisse toomist toetas Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Eestis, näitus jääb avatuks 28. veebruarini 2017.

Kuraatoriekskursioonid Raidkivimuuseumis

Tallinna Linnamuuseum kutsub ekskursioonidele Raidkivimuuseumisse!

Tavapärased ekskursioonid toimuvad muuseumi lahtioleku aegadel T – P 10.00 – 16.00.

8. ja 9. detsembril kell 17.00 toimuvad eriekskursioonid küünlavalgel, mida viib läbi Raidkivimuuseumi kuraator, kunstiteadlane Risto Paju. Palume registreeruda tel. 64466 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee.

Olete oodatud tutvuma  Tallinna kiviraidurite meistriteostega! Osalemine muuseumipiletiga.

Meenutame endisaegseid Tallinna kuulsusi

Hingedekuu lõpetuseks meenutame laupäeval, 26.11 kell 16.00 kadunud Kopli kalmistut ning sinna maetud endisaegseid Tallinna kuulsusi.

Juttu tuleb maailmakuulsast lauljannast Gertrud Elisabeth Marast, ameerika aeronaudist ning langevarjurist Charles Leroux´st, admiral Lodewijk van Heydenist, Johannes Burchhart VIII jt. Pärast loengut toimub jalutuskäik Raidkivimuuseumis, kus saab näha ka Kopli kalmistult päästetud hauakive. Räägivad ajaloolane Toomas Abiline ja muuseumipedagoog Aet Laast.

Palume üritusele eelnevalt registreeruda tel 6 44 66 86 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee. Osalemine muuseumipiletiga.

Hingedepäeva ekskursioon küünlavalgel

Hingedepäeval, 2. novembril kutsume linlasi õhtustele jalutuskäikudele Tallinna salapärasesse maa-alustesse käikudesse.

Jalutuskäik kulgeb küünlavalgel ning teekonnal meenutame ajaloolisi isikuid, kes minevikus olnud käikudega seotud. Külastame ka vastavatud Raidkivimuuseumi, kus tuleb juttu Tallinna kadunud kalmistutest.

Jalutuskäigud teejuhi saatel algavad Kiek in de Kök´is ning toimuvad kell 16.00, 17.00 ja 18.00 eesti keeles ning 16.30 ja 17.30 vene keeles.

Jalutuskäikudele palume eelnevalt registreeruda tel. 6 44 66 86

või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee

Osalemine muuseumipiletiga (täispilet 6 EUR, sooduspilet 3.50 EUR)

Jüri Arrak 80

JOONISTUSED

GRAAFIKA

Näitusega tähistatakse maalikunstniku, graafiku, metalli- ja filmikunstniku Jüri Arraku 80. juubelisünnipäeva.Arrak on tuntud kunstnikuna arvatud Eesti 20. sajandi100 suurkuju hulka, ta loominguline haare  on  läbi aastate olnud väga lai , lisaks maalidele, joonistustele ja graafikale on Jüri Arrak loonud metallehistöid, gobelääne, teinud performance`id ja raamatuillustratsioone ning avaldanud graafikamappe. Kunstniku loomingut võib kohata Halliste kirikust kuni Presidendi Kantselei ja Riigikogu galeriideni.

Näituse kuraator on kunstikollektsionäär Mart Lepp. Avatud on 19.oktoobrist 27.novembrini.

23. septembril toimub Kiek in de Kökis Tallinna Rahvuskultuuride nädala üritus

17.30-19.00 Näituse „Eesti pühapaigad soome-ugri kunstnike pilgu läbi” avamine

Näitusel tutvustatakse soome-ugri kunstnike töid, kes on  leidnud inspiratsiooni Eesti looduslikest pühapaikadest ning Eestimaa pühakodadest – kloostritest, kirikutest ja kabelitest. Natalia Abrosimova tutvustab pühapaikade tähendust Venemaa soome-ugri rahvaste usundis. Pakutakse udmurdi suupisteid. Eelregistreerimine: kok@linnamuuseum.ee, tel 644 66 86

Üritus kõigile osalejatele tasuta, olete oodatud!

Rahvuskultuuride nädala kogu kava vaata: www.tallinn.ee/rahvuskultuurid

Teemapäev “Köitvad köied”

Laupäeval, 3. septembril kell 12.00 on Kiek in de Köki kavas teemapäev „Köitvad köied“.
Teemapäeval tutvustatakse erinevaid köisi ja pleissimise tööriistu, seda, milliseid köisi kasutasid meie esivanemad, samuti kaasaegsete sünteetiliste köite tehnilisi andmeid ja omadusi. Lähemalt saab näha looduslikke materjale, millest köisi valmistatakse – kanepit, manillat, sisalit, džuuti, kookost, puuvilla ja lina. Saame kätt harjutada nii sõlmede sidumise kui pleissimisega. Köite ja sõlmesidumiskunsti ajalugu tutvustab näituse autor Jaan Künnap.
Ta on olnud lisaks fotograafitööle 23 aastat meremees ja päästelaeva tuuker ning 45 aastat aplinistina päästja ja instruktor, austava nimetusega „ Lumeleopard“. Sellest põhjalikust kogemusest on sündinud näitus „ Sõlmed ja pleisid“, mis Kiek in de Köki suurtükitornis on huvilisi köitnud juba kevadest saadik.
Teemapäeval esitleb autor ka oma värskelt ilmunud raamatut.

Osavõtt muuseumipiletiga, kogunemine muuseumi kassas. Palume teemapäevale eelnevalt registreeruda tel. 644 6686 või e-kirjaga: kok@linnamuuseum.ee. Kohtade arv on piiratud!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.