Muuseumist

Peeter I majamuuseum asub Kadrioru pargis. See on üks esimesi muuseume pargi alal, mille vastu tunnevad huvi nii kohalikud kui ka välismaalased. Alates 1714. aastast peatus valitsejapaar selles majas mitmel korral.

17. sajandi lõpust pärinev hoone osteti Peeter I tarbeks raehärra Hermann von Drentelni leselt 1400 rubla eest. Koos teiste tsaari jaoks soetatud ümbruskonna mõisatega moodustus 100 hektari suurune valdus. Sellel alal alustaski tsaar 1718. aastal lossi- ja pargiansambli rajamist, millele pani oma abikaasa järgi nimeks Katharinenthal (Kadriorg).

Suvemõisa ost 1714. aastal oli seotud Peeter I ettevalmistustega Rootsi-vastaseks merekampaaniaks, mis päädis Vene mereväe esimese võiduga Hanko neeme juures. Hoone taga asuvalt Lasnamäe paeklindi servalt avanes suurepärane vaade linnale ja lahele. See võimaldas jälgida vaenulike aluseid, mis kestva Põhjasõja (1700–1721) tõttu tiirutasid Soome lahel.

Lisaks tagas maja asukoht väljaspool linna teatava privaatsuse tsaari abikaasale, kes 1714. aasta suvel oli lapseootel. Maja kõrvale rajati ka väike tarbeaed, kus kasvatati lilli ja ravimtaimi.

Pärast Peeter I ja Katariina I surma langes suvemõis unustusse. Peetri pärandi säilitamisel sai otsustavaks Aleksander I visiit Tallinna 1804. aastal, mil keisri käsul asuti taastama lagunenud vana paleed. Korrastustööd lõppesid 1806. aastal, mil maja avati muuseumina. Juba 19. sajandi jooksul omandas muuseum suure populaarsuse nii kohalike kui ka Tallinna külaliste seas.

Alates 1941. aastast on Peeter I Majamuuseum ametlikult Tallinna Linnamuuseumi filiaal.

Pärast 2004. aastal toimunud suuremaid remonditöid, on muuseum avatud aastaringselt.

Muuseumi virtuaalekspositsioon

Tänasest on avatud Tallinna Linnamuuseumi virtuaalekspositsioon Google Arts and Culture platvormil. Virtuaalselt saab külastada ka Peeter I maja.

Vajuta siin Peeter I majamuuseumi ekspositsiooni avamiseks


Certificate of Excellence 2016

Meil on au teatada, et muuseum on tunnustatud TripAdvisori poolt. Äitah Teile ning ootame ka edaspidi positiivset tagasisidet TripAdvisori lehel.


Peeter I Majamuuseumis on avatud renoveeritud keldriruumid uuenenud ekspositsiooniga

Renoveeritud ruum hõlmab eredaid sisekujunduslahendusi, astudes dialoogi muuseumi põhiekspositsiooniga, kus paikneb algupärane tsaariperele kuulunud barokiajastu mööbel.

Keldriruumides kohtuvad mitu ajastut. Arheoloogilised leiud ja arhiiv võimaldavad siin taasavastada kauget minevikku alates 17. sajandist, mil hoone ehitati, 18. sajandi algusest, kui maja soetas Peeter I, 19. sajandist, kui tsaari „vana palee“ avati muuseumina, kuni kaasajani.

Multifunktsionaalse keldrikorruse erikujundusega disainmööbli, vitriinid, stendid jm uuenduslikud lahendused töötas välja disainer Leonardo Meigas, lähtudes jätkusuutliku taaskasutuse põhimõtetest. Valguslahendused pärinevad firmast „Moodne valgustus“. 18. saj skulptuurid renoveeris restauraator Isabel Aaso Zahradnikova.

Olete oodatud tutvuma Peeter I Majamuuseumi uute ruumidega!


LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.