Muuseumist

Keiser Peeter I (1672-1725) laiendas Põhjasõja käigus Vene impeeriumi piire, vallutades 1710. aastaks Eesti ala. Uute piirialade kaitsmine muutus nüüd valitseja esmaseks ülesandeks. Eestis pööras ta suurt tähelepanu Tallinna ja Paldiski sadamate väljaehitamisele ning viibis korduvalt Tallinnas.

Keisri esialgseks majutamiseks osteti 1714. aastal tulevase Kadrioru lossi maa-alaga koos ka 17. sajandil ehitatud suvemõis, mis oli kuulunud raehärra von Drentelnile. Keisri tarbeks laiendati väikest ehitust tiibhoonega ning selle tulemusena koosnes hoone esikust, köögist ja neljast toast. Väike residents oli kasutusel kuni keisri surmani. Järgnevad valitsejad elasid Tallinna külastades juba valminud Kadrioru lossis ning väike ehitus jäi unustatuna lagunema. Hoone taastati keiser Aleksander I korraldusel peale tema külaskäiku Tallinna 1804. aastal. Taastamata jäi tiibhoone, köök ehitati ringi ning selle peale teine korrus söögitoaga, mis varem puudus.

Sellest alates on väikest ehitust pidevalt hooldatud ning tänapäeval esindab hoone ainsana Eesti arhitektuuris 17. sajandi suvemaja ehituslaadi ning on seetõttu ehitusmälestisena eriti väärtuslik.

Tallinlaste hulgas populaarseks vaatamisväärsuseks muutus Peeter I maja 19. sajandi viimasel veerandil, mil maja tutvustanud valvur, olevat külastajaid rõõmustanud ka “tõestisündinud lugude” rääkimisega.

Tallinna Linnamuuseumi hoolde anti hoone 1941.aastal. Peeter I maja püsis väheste muutustega 2004.aastani, mil ehitis põhjalikult renoveeriti. Uuendatud ekspositsiooniga Peeter I maja on külastajatele avatud nüüd ka talveperioodil.

UUDISED

26. aprill, kell 11:00

Laupäeval 26. aprillil toimuvad Peeter I majamuuseumis harivad interaktiivsed programmid lastele ja ekskursioonid täiskasvanutele.

Peeter I majamuuseum ootab külla pere pisemaid ja suuremaid, osalemaks rännakus Peetri ajastusse.

Lastele mõeldud programmi raames tutvume 17. sajandi lõpust pärineva mõisa ajalooga ning saame teada, miks seda väikest hoonet kutsutakse “Peetri vanaks paleeks”. 300 aasta vanused esemed, mis paiknevad muuseumis, jutustavad nii mõndagi huvitavat – Peetrist ja Katariinast, vaenlasest Karlist ja ka Kadrioru pargi saamisloost. Lõpetuseks saab igaüks meisterdada mälestuseks rinnamärgi.

Programmile ootame lapsi vanuses 6-11.  Programm algab kell 11:00 (eesti keeles) ja 13:00 (vene keeles), kestvuseks 1 tund.

Täiskasvanutele mõeldud ekskursioonil tutvume Tallinna ühe vanima muuseumi ajalooga. Ekskursiooni algusaeg 12:00 (eesti keeles) ja 15:00 (vene keeles), kestvus 1h.

Hinnad: 3 eurot (lastepilet), 4 eurot (täispilet), 2 eurot (sooduspilet), 8 eurot (perepilet)

Eelregistreerimine: peetri@linnamuuseum.ee või telefoni teel 6013 123, 6013136

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.