A. H. Tammsaare mälestuspäev

Pühapäeval, 1. märtsil möödub A. H. Tammsaare surmast 75 aastat. Toome selle puhul arhiivist välja valiku Käthe Hansenile ja perekonnale saadetud kaastundeavaldusi. Teiste seas võib näha näiteks minister Jüri Uluotsa, kirjanik Mait Metsanurga ja Johan Laidoneri kaastundetelegramme. Lisaks saab vaadata haruldasi “Tõe ja õiguse” I, III ja IV osa eksemplare, kuhu Tammsaare on teinud oma käega hulga parandusi. Kirjanik valmistas teoseid ette tõlkimiseks ning redigeeris teksti lühemaks ja selgemaks. Punase pliiatsiga on osa teksti maha tõmmatud ning lisatud musta tindi ja peene käekirjaga parandusi/täiendusi. Kahjuks ei saa me võimaldada raamatute sirvimist, mistõttu oleme need avanud lehekülgedelt, kuhu on tehtud kõige rohkem parandusi. 1940. aasta 1. märtsi koha pealt on avatud ka üks Tammsaare kuulsatest rahakaustikutest, kus on näha kirjaniku viimane sissekanne. Muuseumisse on mälestuspäeva puhul sissepääs soodushinnaga.

Teatrireis!

Sõidame Pärnusse vaatama Endla teatri etendust „Vares“! Loe edasi!

Uus aastanäitus “Katastroofid! Vares-Barbarus Tammsaare juures” avatud!

Tammsaare sünnipäeval, 30. jaanuaril 2015 avasime uue aastanäituse “Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures”. Seekord on Tammsaare külaliseks vastuoluline isiksus Johannes Vares-Barbarus. Üks oma aja modernsemaid poeete, tunnustatud arst ja 1940. aasta silmapaistvamaid kollaboratsioniste.

Näitus on üles ehitatud labürindi kujundile, sümboliseerimaks Barbaruse isikule omaseid vastuolusid ja ühiskondlikke keerdkäike. Lisaks tekstidele räägivad ekraanilt näituse jaoks salvestatud lõikudel Barbarusest ajaloolane Jaak Valge ning kirjandusloolane Toomas Haug, vaadata saab Filmiarhiivist pärit videokaadreid 1940. aastatest ning arvukalt fotosid. Esmakordselt kõlavad avalikkuses Barbaruse õetütre Salme Kõverjala mälestused, välja on pandud haruldasi esemeid Ajaloomuuseumi kogudest. Barbarusel on 2015. aastal ka väiksem juubel – 125. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.

Rändnäitus Juhan Liiv ja teised

Tammsaare muuseumi trepihallis on avatud Juhan Liivi 150. sünniaastapäeva puhul koostatud rändnäitus “Juhan Liiv ja teised. Lugusid eesti kirjanikest.” Loe edasi!

Ilmus raamat “Meie Tammsaare. Kohtumisraamat kirjanikuga”

Trükist on ilmunud kahe Tammsaare muuseumi (A. H. Tammsaare muuseum Kadriorus ja SA A. H. Tammsaare muuseum Vargamäel) koostöös valminud kogumik “Meie Tammsaare. Kohtumisraamat kirjanikuga”. Loe edasi!

 Tammsaare Muuseum Facebookis. Liitu meiega!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.