Eriprogramm ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetajatele!

Seoses näitusega “Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures” pakume eriprogrammi “Võim ja vaim. Vares-Barbaruse juhtum”. Koos õpilastega võetakse vaatluse alla sellised mõisted nagu vaikiv ajastu, ideoloogia, juunipööre, kvisling ja töölisklassi diktatuur. Õpilased saavad näha ajalookaadreid 1940. aastatest ning analüüsida propagandatekste. Haridusprogrammi maksumus on 2€ õpilase kohta ning vajalik on eelregistreerimine: tammsaare@linnamuuseum.ee või tel 6013232. Olete oodatud!

Kultuuriülikooli reis Ida-Virumaale

8. aprillil toimub traditsioonile Kultuuriülikooli kevadreis, mis sel aastal viib Ida-Virumaale. Kava: 9.00 Väljasõit Tammsaare muuseumist 12.00 Kohtla kaevanduspark koos lõunasöögiga. Allmaamuuseumi moodustavad endised kaevanduskäigud kogupikkusega 1 kilomeeter. Tutvume kaevurite tööpaikade, omaaegse maa-aluse kaevandustehnika, kaevurite rongi ja lõhkeaineladudega. 14.30 Kukruse polaarmõis. Vastrenoveeritud mõisa ajalugu, baltisaksluse roll Eesti ühiskonnas, Sannikovimaa avastusretk jpm. 18.00 Ajaveski. Jõelähtme vallas väikeses Loo külas alustas selle aasta maikuus tegutsemist tegevuspaiga ja vaatamisväärsusena Ajaveski – vana tuuleveski, mis restaureerimistööde tulemusel on säilitanud oma vana kivise kuue ja lisaks saanud uue klaasist väljavaate Tagasi Tallinnas oleme hiljemalt kell 20.00

Päeva hind 30€ sisaldab: – Bussireisi - Sissepääsu kõikidesse muuseumidesse koos giiditasuga - Lõunasöögi

Registreerimine aadressil tammsaare@linnamuuseum.ee või telefoni 6013232 hiljemalt 4. aprilliks.

Olete oodatud!

Publikupäevad aastanäituse “Katastroofid…” juurde

Alustasime publikupäevadega aastanäituse „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“ juurde. Loe edasi!

Aastanäituse “Katastroofid…” publikupäevad

Alustame publikupäevadega aastanäitusel „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“. Osalemiseks palun registreeri end siin.

25. märts kell 17.00 Toomas Haug „Kirjanike represseerimisest“

17. aprill kell 16.00 Maarja Vaino kuraatoritund näitusel + teatrireis Endla teatrisse etendusele “Vares” (Vt. alumist postitust)

16. mai kell Jaak Valge „Võõrandumine: Vares-Barbaruse juhtum“

10. juuni Mart Kivastiku (näidendi „Vares“ autor) ja Margit Keerdo-Dawsoni (Barbaruse-teemalise mängufilmi stsenaariumi autor) vestlusring

Lasteprogrammid

Laste rõõm, Meie rebane, Poiss ja liblikas ning teised haridustunnid. Programmide kestvus: 45 – 60 min. (Oleneb laste arvust.) Programmi maksumus ühele lapsele 2 €.

Lasteprogrammid

Laste rõõm

Räägime sellest, millised olid laste rõõmud ja askeldamised Tammsaare-aegses Eesti Vabariigis. Uurida saab vanaaegseid asju, lähemalt tuleb juttu ka kirjaniku enda lastest Riitast ja Eerikust. Milline isa oli Tammsaare neile? Mängida saab otsimismängu, programmi lõpetab meisterdamine.

Programmi eesmärk on rääkida perekonnast, kodust, kommetest ja selle muutumisest. Samuti avada ajalugu vanaaegsete esemete kaudu ning rääkida Eestile olulistest suurkujudest nende argipäeva kaudu.

Meie rebane

Tutvume põgusalt Tammsaare põneva vanaaegse korteriga. Seejärel loeme katkendeid jutustusest “Meie rebane”, räägime loomajuttudest kui žanrist ning arutleme inimeste ja loomade suhete üle. Tunni lõpus rebasemeisterdus või rebaseviktoriin ning üllatus!

Programmi eesmärk on ühendada ilukirjandus ja loodusharidus. Looduse tundmaõppimine võimaldab inimesel sügavamalt mõista maailma ja selle toimimist. Ilukirjandus on väärtushinnangute õpetaja. Lugedes loomalugusid on need kaks valdkonda ühendatud ning pakuvad palju mõtlemis- ja arutlemisainet.

Poiss ja liblikas

Jalutame lastega läbi Tammsaare korteri, vaatame vanaaegseid asju, räägime tutvustavalt Tammsaarest.

Lapsed kuulavad (või esitavad ise) A. H. Tammsaare kunstmuinasjutu „Poiss ja liblik“ lastepärast ümberjutustust.

Peale muinasjutu kuulamist meisterdavad lapsed lille, mille ühele poolele joonistavad pildi, teisele poolele aga kirjutavad märksõnad, millest nad hoolivad ja millest unistavad.

Lastel palutakse üksteise lilli vaadata, seejärel pannakse lilled ühte hunnikusse. Õpetaja (muuseumi pedagoog) võtab ükshaaval hunnikust lille ja lapsed peavad ära arvama, kelle tehtud see on.

Programmi eesmärgiks on : Tammsaare kuulsa miniatuuri lugemise kaudu laste tähelepanelikkuse arendamine, oma mõtete sõnastamise, kaaslaste märkamine, tundma õppimine, neile tähelepanu osutamine.

Soovi korral on võimalik vaadata ka kunstilist animafilmi “Poiss ja liblikas” (1979).

A. H. Tammsaare mälestuspäev

Pühapäeval, 1. märtsil möödub A. H. Tammsaare surmast 75 aastat. Toome selle puhul arhiivist välja valiku Käthe Hansenile ja perekonnale saadetud kaastundeavaldusi. Teiste seas võib näha näiteks minister Jüri Uluotsa, kirjanik Mait Metsanurga ja Johan Laidoneri kaastundetelegramme. Lisaks saab vaadata haruldasi “Tõe ja õiguse” I, III ja IV osa eksemplare, kuhu Tammsaare on teinud oma käega hulga parandusi. Kirjanik valmistas teoseid ette tõlkimiseks ning redigeeris teksti lühemaks ja selgemaks. Punase pliiatsiga on osa teksti maha tõmmatud ning lisatud musta tindi ja peene käekirjaga parandusi/täiendusi. Kahjuks ei saa me võimaldada raamatute sirvimist, mistõttu oleme need avanud lehekülgedelt, kuhu on tehtud kõige rohkem parandusi. 1940. aasta 1. märtsi koha pealt on avatud ka üks Tammsaare kuulsatest rahakaustikutest, kus on näha kirjaniku viimane sissekanne. Muuseumisse on mälestuspäeva puhul sissepääs soodushinnaga.

Teatrireis!

Sõidame Pärnusse vaatama Endla teatri etendust „Vares“! Loe edasi!

Teatrireis!

Sõidame Pärnusse vaatama Endla teatri etendust „Vares“! Kell 16.00 algab muuseumis näituse “Katastroofid! Vares-Barbarus Tammsaare juures” publikupäev. Buss väljub Tammsaare muuseumi parklast kell 17.00 Etendus algab kell 19.00 Tagasisõit Tallinnasse kell 22.00 (orienteeruv kohalejõudmise aeg 23.30) Hind 25€ sisaldab: • Teatripileti • Bussisõidu Pärnusse ja tagasi • Näituse „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“ publikupäeva pileti

Vajalik eelregistreerimine hiljemalt 7. aprilliks tel. 6013232 või aadressil tammsaare@linnamuuseum.ee Kohtade arv piiratud!

Lisainfo: tammsaare@linnamuuseum.ee või 6013111

Vabariigi aastapäeva perepäev!

24.veebruaril kell 11.00-15.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi, A.H.Tammsaare ja E. Vilde muuseumide ühine perepäev “Elagu Eesti. Vaba riik on aare”!

Toimub aardejaht ja muu põneva seas saab Kadrioru ja Pirita vahel sõita hoburakendiga, avatud on meisterdamistoad jpm. Loe edasi!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.