A. H. Tammsaare mälestuspäev

Pühapäeval, 1. märtsil möödub A. H. Tammsaare surmast 75 aastat. Toome selle puhul arhiivist välja valiku Käthe Hansenile ja perekonnale saadetud kaastundeavaldusi. Teiste seas võib näha näiteks minister Jüri Uluotsa, kirjanik Mait Metsanurga ja Johan Laidoneri kaastundetelegramme. Lisaks saab vaadata haruldasi “Tõe ja õiguse” I, III ja IV osa eksemplare, kuhu Tammsaare on teinud oma käega hulga parandusi. Kirjanik valmistas teoseid ette tõlkimiseks ning redigeeris teksti lühemaks ja selgemaks. Punase pliiatsiga on osa teksti maha tõmmatud ning lisatud musta tindi ja peene käekirjaga parandusi/täiendusi. Kahjuks ei saa me võimaldada raamatute sirvimist, mistõttu oleme need avanud lehekülgedelt, kuhu on tehtud kõige rohkem parandusi. 1940. aasta 1. märtsi koha pealt on avatud ka üks Tammsaare kuulsatest rahakaustikutest, kus on näha kirjaniku viimane sissekanne. Muuseumisse on mälestuspäeva puhul sissepääs soodushinnaga.

Teatrireis!

Sõidame Pärnusse vaatama Endla teatri etendust „Vares“! Loe edasi!

Teatrireis!

Sõidame Pärnusse vaatama Endla teatri etendust „Vares“! Kell 16.00 algab muuseumis näituse “Katastroofid! Vares-Barbarus Tammsaare juures” publikupäev. Buss väljub Tammsaare muuseumi parklast kell 17.00 Etendus algab kell 19.00 Tagasisõit Tallinnasse kell 22.00 (orienteeruv kohalejõudmise aeg 23.30) Hind 25€ sisaldab: • Teatripileti • Bussisõidu Pärnusse ja tagasi • Näituse „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“ publikupäeva pileti

Vajalik eelregistreerimine hiljemalt 7. aprilliks tel. 6013232 või aadressil tammsaare@linnamuuseum.ee Kohtade arv piiratud!

Lisainfo: tammsaare@linnamuuseum.ee või 6013111

Vabariigi aastapäeva perepäev!

24.veebruaril kell 11.00-15.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi, A.H.Tammsaare ja E. Vilde muuseumide ühine perepäev “Elagu Eesti. Vaba riik on aare”!

Toimub aardejaht ja muu põneva seas saab Kadrioru ja Pirita vahel sõita hoburakendiga, avatud on meisterdamistoad jpm. Loe edasi!

PEREPÄEV “Elagu Eesti. Vaba riik on aare!”

24.02 kl. 11-15 toimub Eesti Ajaloomuuseumi, A.H.Tammsaare ja E. Vilde muuseumite ühine perepäev “Elagu Eesti. Vaba riik on aare”, kus muu põneva seas saab Kadrioru ja Pirita vahel sõita hobusega, avastada põnevaid ajalooaardeid, tutvuda haruldaste museaalidega ja meisterdada.

Tammsaare muuseumis saab:
* mängida aardejahti ja otsida üles muuseumisse peidetud aare
* meisterdada endale ordenit
* vaadata värskelt avatud näitust Johannes Vares-Barbarusest
* istuda verandakohvikul
* võtta kaasa Tammsaare läkitus “Truudus”
Maja ees ootab aga hoburakend, et viia teid edasi järgmisse muuseumisse (hobusõidu perepilet 10€).

Katastroofid! Vares-Barbarus Tammsaare juures

Aastal 2008 alustas A. H. Tammsaare Muuseum Kadriorus sarjaga “Tammsaare juures”, mis esitleb XX sajandi Eesti (olulisemaid) kirjanikke. Seni on näitusega külas olnud Mati Unt, August Gailit, Leida Kibuvits ja Karl Ristikivi. 2015. aastal on Tammsaare juures esmakordselt luuletaja. Johannes Vares-Barbarus. Üks oma aja modernsemaid poeete, tunnustatud arst ja 1940. aasta silmapaistvamaid kollaboratsioniste. Esmakordne on ka see, et kui eelmistel külalistel on olnud Tammsaarega oma suhe, siis Barbarusel ja Tammsaarel ühisosa praktiliselt puudub. Kahte kirjanikku seob üksnes ajastu, sõjaeelne Eesti Vabariik, mida kumbki mõistis aga täiesti erinevalt. Tammsaare publitsistikas puuduvad peaaegu täielikult viited Barbaruse nimele, kuigi Barbarus oli viljakas ja ühiskondlikult aktiivne autor. Ei ole ka teada, et Barbarus oleks Tammsaare puhul sõna võtnud või et kahel mehel oleks seltskondlikus elu olnud kokkupuuteid. Miks siis teha näitus just Barbarusest? Vastuseid on õige mitu. Johannes Vares-Barbarusest on viimasel ajal ilmunud uusi uurimusi ja tõlgendusi. Näitus tahab hoida sidet uurimistöö ja laiema publiku vahel. Värskendada sidet möödanikuga, et suhestuda paremini tänapäevaga. Lisaks Barbaruse ja Tammsaare nii kõnekalt erinevad isiksused. Kontrastide võlu, mis ilmutab kummagi kirjaniku olemuslikke jooni. Barbaruse isiklik draama. Luuletaja võitlus parema maailma eest, millesse ta uskus, aga mille tegelik saabumine ta vaimselt murdis. Tema vastuoluline isiksus. Ühelt poolt vaesema rahva eestseisja ning kehtiva korra valjuhäälne süüdistaja. Teisalt Pärnu rikkama seltskonna „moearsti“ staatus, sissetulekute ja luksusliku elustiili nautimine. Sõbralik ja rõõmsameelne igapäevases elus, vihane, ähvardav ning depressiivne luuletustes ja artiklites. Lääne-Euroopa diktatuuride läbinägelik kriitika ning samaaegne pimedus Nõukogude Liidu totalitarismi suhtes. Keerulise isiksuse kaudu saame sissevaate ühte murrangulisse aega Euroopa ja Eesti ajaloos. Näitusel kõlavad Vares-Barbaruse õetütre Salme Kõverjala mälestused, kes kohtus Barbarusega vahetult pärast 1941. aasta küüditamist. Ekraanil kõneleb Johannes Varese isikust ajaloolane Jaak Valge. Barbaruse luulest räägib kirjandusloolane Toomas Haug. Näitusel on kasutatud fotosid Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eduard Vilde Muuseumi kogudest ning arhiivikaadreid Eesti Filmiarhiivi kogudest. Näituse pealkiri „Katastroofid“ on Johannes Vares-Barbaruse ühe luulekogu pealkiri, millest mõned luuletused ilmestavad ka väljapanekut. Näituse kuraator on Maarja Vaino, kujundaja Lilian Juhkam. Täname: Jaak Valge, Toomas Haug, Erik Norkroos, Kristi Tarand, Arno Metsna, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Filmiarhiiv, Eduard Vilde Muuseum, Eesti Kirjandusmuuseum.

Uus aastanäitus “Katastroofid! Vares-Barbarus Tammsaare juures” avatud!

Tammsaare sünnipäeval, 30. jaanuaril 2015 avasime uue aastanäituse “Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures”. Seekord on Tammsaare külaliseks vastuoluline isiksus Johannes Vares-Barbarus. Üks oma aja modernsemaid poeete, tunnustatud arst ja 1940. aasta silmapaistvamaid kollaboratsioniste.

Näitus on üles ehitatud labürindi kujundile, sümboliseerimaks Barbaruse isikule omaseid vastuolusid ja ühiskondlikke keerdkäike. Lisaks tekstidele räägivad ekraanilt näituse jaoks salvestatud lõikudel Barbarusest ajaloolane Jaak Valge ning kirjandusloolane Toomas Haug, vaadata saab Filmiarhiivist pärit videokaadreid 1940. aastatest ning arvukalt fotosid. Esmakordselt kõlavad avalikkuses Barbaruse õetütre Salme Kõverjala mälestused, välja on pandud haruldasi esemeid Ajaloomuuseumi kogudest. Barbarusel on 2015. aastal ka väiksem juubel – 125. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.

Etluskonkurss täiskasvanutele!

Avatud on registreerimine üleriikliku täiskasvanute etluskonkursi “Meil aiaäärne tänavas” Tallinna eelvoorule, mis toimub 7. veebruaril kell 12.00 Tammsaare muuseumis. Osalemiseks saatke meil aadressile tammsaare@linnamuuseum.ee. Loe täpsemalt!

Rändnäitus Juhan Liiv ja teised

Tammsaare muuseumi trepihallis on avatud Juhan Liivi 150. sünniaastapäeva puhul koostatud rändnäitus “Juhan Liiv ja teised. Lugusid eesti kirjanikest.” Loe edasi!

Rändnäitus Juhan Liiv ja teised

Tammsaare muuseumi trepihallis on avatud Juhan Liivi 150. sünniaastapäeva puhul koostatud rändnäitus “Juhan Liiv ja teised. Lugusid eesti kirjanikest.” Näituse keskseks tegelaseks on Juhan Liiv, kelle sünnist möödus 30. aprillil 2014 150 aastat. Liivi lapsepõlve, kooliaega, ameteid ja eluolu avatakse kõrvuti teiste eesti kirjandusklassikute omadega. Suurte kirjanike eludes oli palju sarnaseid mustreid, kuid ka olulisi erinevusi. Näitusel käsitletud episoodidest moodustub omamoodi eesti kirjanike elulooline mosaiik. Erandlike kirjanikuisiksuste saatustest vormub aga üldisem pilt elust Eestimaal viimase paari sajandi jooksul. Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu näituse koostas Liivi Muuseumi juhataja Mari Niitra ning kujundas Artur Kuus.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.