Kirjaoskus-kirjaoskamatus – pildi kiri

Reedel, 4. aprillil avatakse Tammsaare muuseumi ja Kadrioru raamatukogu  fuajees, trepikäigus ja lugemissaalis näitus “Pildi kiri”. Näitus on inspireeritud tänavusest Tallinna XVI Graafikatriennaali teemast – kirjaoskus-kirjaoskamatus. Pealkiri „Pildi kiri“ on võtmeks erinevate autorite väga erinevatele teemakohastele käsitlustele. Loe edasi!

Film Arvo Valtonist

Laupäeval, 5. aprillil kell 14.00 esitlevad Tõnu Aru ja Eve Ester Tammsaare muuseumis filmi kirjanik Arvo Valtonist. Filmis KIRJANIKU ELU on jäädvustatud Arvo Valton-Vallikivi tegemisi aastatel 2008-2014, põgusad hetked erinevate inimestega ja kirjaniku endaga. Loe edasi!

Film Arvo Valtonist

Laupäeval, 5. aprillil kell 14.00 esitlevad Tõnu Aru ja Eve Ester Tammsaare muuseumis filmi kirjanik Arvo Valtonist. Filmis KIRJANIKU ELU on jäädvustatud Arvo Valton-Vallikivi tegemisi aastatel 2008-2014, põgusad hetked erinevate inimestega ja kirjaniku endaga.

Arvo Valton on eesti proosa- ja näitekirjanik, luuletaja, stsenarist, tõlkija ja publitsist, kes osaleb pühendunult ka soome-ugri hõimuliikumises, olles alates aastast 1998 Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni  president.

Tõnu Aru on tuntud eesti filmioperaator ja -režissöör. Aru teinud suurel hulgal erinevaid mängu- ja dokumentaalfilme. Ainuüksi viimase kümne aastaga on koos Eve Esteriga valminud 311 filmi. Arul on ette näidata kolm pronksmedalit suurtelt rahvusvahelistelt sõltumatute filmide konkurssidelt, ta on Eesti filmi- ja videoamatööride ühingu esimene president.

Kirjaoskus-kirjaoskamatus – pildi kiri

Reedel, 4. aprillil avatakse Tammsaare muuseumi ja Kadrioru raamatukogu  fuajees, trepikäigus ja lugemissaalis näitus “Pildi kiri”. Näitus on inspireeritud tänavusest Tallinna XVI Graafikatriennaali teemast – kirjaoskus-kirjaoskamatus. Pealkiri „Pildi kiri“ on võtmeks erinevate autorite väga erinevatele teemakohastele käsitlustele. Loe edasi!

Kirjaoskus-kirjaoskamatus – pildi kiri

Kui oled minemas Tallinna XVI Graafikatriennaalile Kumus, tule ja astu enne või pärast seda läbi ka Eesti Kunstiakadeemia üliõpilaste samateemaliselt näituselt A. H. Tammsaare Muuseumis Kadriorus, Koidula 12A.

Näitus on inspireeritud tänavusest Tallinna XVI Graafikatriennaali teemast – kirjaoskus-kirjaoskamatus. Pealkiri „Pildi kiri“ on võtmeks erinevate autorite väga erinevatele teemakohastele käsitlustele. Tööd on valminud valdavalt 2013. aasta sügistalvel, veel enne triennaali avamist ja seal eksponeeritavate tööde nägemist.

Näitusel osalevad 9 Eesti Kunstiakadeemias õppivat noort kunstnikku:Siim Hanikat, Kristiina Kalev, Kadi Kesküla, Dan Lukas, Kathre Nilk, Aleksandra Rezvaja, Eva Tiimus, Aleksei Šulga,  Margot Õunapuu.

Tööd on valdavalt digifotod ja kokku on neid umbes 20. Näitusekoha valikul sai määravaks tööde seotus teksti ja kirjaga.

Näitus võtab vaatluse alla erinevad kirjaoskuse-kirjaoskamatusega seotud vaatenurgad. Näiteks kõrvutatakse kirjandusklassikat, kus otseselt käsitletud kirja teemat, tänapäevaste kirjutamise- ja kommunikeerumisvormidega, vaadeldakse meid ümbritsevaid tingmärke , mis moodustavad ühe uue rahvusvahelise (graafilise)keele ja millest arusaamine nõuab omaette kirjaoskust jne.

Üks autoritest, Kadi Kesküla: „Olles oma elus erinevatel põhjustel ja erinevates rollides valdavalt tekstidega tegelenud, seostus mulle kirjaoskuse-kirjaoskamatuse teemaga eelkõige inimese väljendusviiside ja teksti kui sellise muutumine ajas. Muutumine mitmetel põhjustel, eelkõige aga nn digitaalse kirjaoskuse järjest suureneva domineerimise läbi. Et neid muutusi kontrastsel viisil välja tuua, püüdsin leida kirjandusklassikast tuntud teoseid, kus omakorda tegemist kirjutamisega, ning kõrvutasin neid tekste tekstis tänapäevase väljendusviisiga tänapäevaste kirjutamise ja suhtlusvahendite abil.“ Tööd on eksponeeritud ka Tallinna Ühisgümnaasiumi kirjandusklassis.

Näitust saab näha 04.04.-31.05.2014 A. H. Tammsaare Muuseumi ja Kadrioru raamatukogu avatud ruumides:  fuajees, trepikäigus ja lugemissaalis.

Eesti kirjanduse teemaline mälumäng!

Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing kuulutab välja Eesti kirjanduse teemalise mälumängu.
Mälumäng on suunatud põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele, kummalegi vanuseastmele esitatakse 30 küsimust. Tulemuste arvestamisel on lisaks õigetele vastustele oluline ka vastamise kiirus. Täpsemad reeglid, info auhindade kohta, registreerimine ja mäng ise asuvad aadressil viktoriin.kirjanikemuuseumid.ee .

Loengusari “Spordilood”

Loengusari „Spordilood“

Tammsaare muuseum ja Kadrioru raamatukogu kutsuvad Liikumisaasta puhul loengutele, kus kokku saavad sport ja ilukirjandus.

27. märts

Jaan Rannapi „Spordilood“. 

10. aprill

Ülo Tuulik ja male

Algtõuke loengule annab Stefan Zweigi loominguline tippsaavutus “Malenovell” (1942); teos, mille Zweig läkitas oma kirjastajale vaid paar päeva enne enesetapu sooritamist.

Kirjanik Ülo Tuulik, kes on tuntud kirgliku ja suurepärase maletajana, vaatleb oma loengus male ja kirjanduse kokkupuutepunkte ning jagab oma mõtteid maletamisest ja kirjutamisest.

24. aprill

Janno Põldma ja „Džuudopoisid“ (rääkimata „Lotte olümpiaraamatust“)

Loengud algavad kell 17.15

Gruppidel palume ette registreeruda tammsaare@linnamuuseum.ee / 6013232

Tammsaare mälestuspäev 1. märtsil

Laupäeval, 1.märtsil möödub A. H. Tammsaare surmast 74 aastat. Kirjaniku mälestuspäeval on sissepääs Tammsaare muuseumisse Kadriorus tasuta.

Ainult selleks nädalavahetuseks on arhiivist külastajatele vaatamiseks välja toodud Tammsaarele kingitud aukirjad. Muuhulgas saab näha näiteks Eesti Kirjanikkude Liidu, Eesti Akadeemilise  Ühingu ning Eesti Kirjanduse Seltsi, aga ka õpilaste poolt kingitud aukirju.

Avatud on ka näitus „Kus on kirjaniku kodu. Tallinna kirjanike kodud 21. sajandi algul“ ning „Tammsaare ja maailmakirjandus“.

Teatrisõbra laager

Kuna märts on teatrikuu, siis ootame kevadisel koolivaheajal 7-11-aastaseid lapsi mängulisse ja põnevasse Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ühisesse linnalaagrisse “Teatrisõbra laager”. Külastame Linnamuuseumi filiaale Eduard Vilde ja A. H Tammsaare muuseumi ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ja Särevi Teatrituba. Loomingulisi ja harivaid tegevusi leidub kõigis neis külastatavates paikades. Teatri „köögipoolt“ aitab avada Linnateatri külastus. Loe edasi!

Teatrisõbra laager

Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi TEATRISÕBRA LAAGER 17.-19. märtsil 2014

Kuna märts on teatrikuu, siis ootame kevadisel koolivaheajal 7-11-aastaseid lapsi mängulisse ja põnevasse teatrilaagrisse.

Külastame Linnamuuseumi filiaale Eduard Vilde ja A. H Tammsaare muuseumi ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ja Särevi Teatrituba. Loomingulisi ja harivaid tegevusi leidub kõigis neis külastatavates paikades. Teatri „köögipoolt“ aitab avada Linnateatri külastus.

Kolmel laagripäeval mängime põnevaid mänge, tutvume näitlejaametiga ja räägime näitekirjandusest.

Laagri lõpetame esietendusega, kuhu publikuks on lahkesti palutud kõigi laste vanemad ja vanavanemad. Laagripäevad algavad kell 10.00 ja lõppevad kell 16.00.

Laagri kava:

Esmaspäev, 17. märts

10.00 Eesti Teatri-ja Muusikamuuseum

Alustame tutvumismängudega, misjärel tutvume kuulsate näitlejate esemetega muuseumi varakambritest. Mõned neist paistavad esmapilgul lausa kummalised ning tundub uskumatuna, mida kõike võivad kogutud asjad meile inimestest pajatada.

12.30 Lõuna

14.00 Linnateatri külastus. Linnateatris satume paikadesse, kuhu tavakülastaja ei pääse ning tutvume teatri „köögipoolega“.

15.30-16.00 Päeva lõpetamine Eesti Teatri-ja Muusikamuuseumis.

Teisipäev, 18. märts

10.00 Eduard Vilde muuseum

Vildel Kadriorus külas olles teeme tutvust kirjanikuhärraga ning tema kodus olevate esemetega. Samuti räägime näitekirjandusest, nuputame, meisterdame ja teeme pilti ka.

12.30 Lõuna

13.30 Särevi Teatrituba

Tutvume teatrimehe Andres Särevi koduga, kus siiamaani on hõljumas teatrivaim. Õpime näitlejatöö algtõdesid – teeme hääleharjutusi ja proovime läbi mängida erinevaid situatsioone. Lisaks näitlejatele töötab aga teatris veel väga palju erinevaid ametimehi, kelle töö vajab samuti tutvustamist.

Kolmapäev, 19. märts

10.00 A. H. Tammsaare muuseum

Kolmapäeva hommikul kohtume Tammsaare muuseumis ja lisaks armastatud kirjaniku koduga tutvumisele vaatame teatritegemisele veel mõne uue nurga alt – näiteks proovime teatrikriitiku ametit ning meisterdame reklaampalakateid. Ja kes teab, mida kõike toredat veel sellesse hommikupoolikusse mahtuda võib.

12.30 Lõuna

13.30 Särevi Teatrituba

Vestleme sellest, mida ja keda on vaja, et lavastus sünniks, jagame rollid, leiame sobivad kostüümid ning valmistume esietenduseks.

16.00 Laagri lõpuetendus vanematele.

Laagri sihtgrupp: 7-11-aastased lapsed;

  • Laager toimub: 17.03-19.03 kell 10.00-16.00;
  • Laagri osalustasu: 32,00€ lapse kohta;
  • Laagris hinnas on: harivad muuseumitunnid, Linnateatri külastus, töötubade materjalid, soe lõuna ja suupisted kõigil kolmel päeval;
  • Laagrisse mahub 15 last.

Laagrisse registreerumine 11. märtsini: tammsaare@linnamuuseum.ee või telefonil 6013232.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.