Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts annab välja “Klassiku sõbra” tunnustuse

14. veebruaril kell 16.00 annab MTÜ Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts Tammsaare muuseumis välja „Klassiku sõbra“ tunnustuse.

Tunnustus “Klassiku sõber” antakse välja esmakordselt. Sellega tänab Selts üht Eesti silmapaistvat kirjandusinimest klassikute pühendunud uurimise ja tutvustamise eest. Tänukirja juurde kuulub Marje Üksine graafiline leht “Kõik on üks”.

Oodatud praegused ja tulevased liikmed ning kõik huvilised.

Lahtiolekuaegade muutus

Teatame kahetsusega, et alates veebruarikuust oleme Tallinna Linnamuuseumi direktori käskkirja nr. 1-1.2/5 alusel avatud vaid neljal päeval nädalas: kolmapäevast laupäevani kell 11.00-17.00.

Möödub 90 aastat “Tõe ja õiguse” ilmumisest

30. oktoobril 1926. aastal ilmus A. H. Tammsaare “Tõe ja õiguse” I osa. Raamat, mis muutis eestlase minapilti ja eesti kirjandust igaveseks. 2016. aastal möödub romaani ilmumisest 90 aastat ning koostöös Vargamäe muuseumi, Eesti raamatukogude, koolide ja Eesti Kujundusgraafikute Liiduga tähistame seda tähtpäeva erinevate sündmustega.

Kuula Reporteritunni saadet “Tõest ja õigusest”

3. veebruaril oli eetris Kaja Kärneri juhitud Reporteritund, mis keskendus “Tõe ja õiguse” aastale. Kuula siit.

VABARIIGI AASTAPÄEVA PEREPÄEV!

A.H. Tammsaare muuseumis Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones, E. Vilde ja Kadriorus toimub Eesti Vabariigi 98. sünnipäeval 24. veebruaril meeleolukas perepäev „VABA RIIK ON AARE!“.
PROGRAMM TAMMSAARE MUUSEUMIS: 11-15, sissepääs 1€.

• Lastele otsimismäng, ristsõnamõistatuse lahendamine (auhinnad!)
• Meisterdamisnurk: Mereaasta puhul saab endale Eesti lipu värvides laevukese meisterdada!
• Tahvelarvutis olev “Laste rada” muuseumi püsinäitusel
• Viimane võimalus näha näitust Johannes Vares-Barbarusest!
• Tammsaare laual näeb ajutiselt „Tõe ja õiguse“ I osa originaalkäsikirja!

Avatud on verandakohvik ning Tammsaare korteris toimuvad giidiga ekskursioonid!

NB!!! Kadriorus sõidab Vilde ja Tammsaare muuseumide vahel Koidula tänaval HOBUKAARIK! Sõidupileti saab koha pealt sularahas.

Ühise perepäeva eesmärk on väärtustada Eesti riigi vabadust ja tunda rõõmu sellest, et meie kõigi koduks on just Eesti Vabariik. Külastajaid ootab magus üllatus Kalevi poolt!

Üritus Facebookis

PROGRAMM TEISTES MUUSEUMITES: „VABA RIIK OK AARE!“ SUURGILDI HOONES (PIKK 17, TALLINN) KELL 11-15

“VABA RIIK ON AARE!” EDUARD VILDE MUUSEUMIS (Roheline aas 3)

Tammsaare sünnipäev 30. jaanuaril

Laupäeval, 30. jaanuaril tähistame kirjaniku 138. sünniaastapäeva!

Hommikust alates on välja pandud ainulaadsed museaalid: Jaak Soansi ateljees olnud Tammsaare monumendi mudel, mis erineb pisut lõpuks pronksi valatud monumendist Tammsaare pargis ja mida alates laupäevast saab muuseumi püsinäitusel näha ning „Tõe ja õiguse“ I osa käsikiri, eriline ja ainulaadne museaal, mida saab haruharva näha ja mis on hindamatu väärtusega. Käsikiri on kuni märtsikuuni eksponeeritud kirjaniku töölaual.

Kell 14.00 esitleme ekspositsiooniuuendust, mille tulemusel saavad lapsed läbida püsinäituse tahvelarvuti abiga. Lisaks on tahvelarvutis muuseumitekstid ka neljas võõrkeeles. Püsinäituse eestikeelseid seinatekste on aga mugavama lugemise nimel suurendatud ja täiendatud. Uuenduse eesmärk on tuua muuseumisse rohkem peresid ja turiste.

Kell 15.00 toimub Maarja Vaino raamatu “Tammsaare irratsionaalsuse poeetika” esitlus. Tegemist on doktoritöö põhjal valminud monograafiaga Tammsaare isikust ja loomingust, millest esitlusel kõnelevad prof. Rein Veidemann ja kirjandusloolane Toomas Haug.

Ürituse lõpus kuulutame avatuks “Tõe ja õiguse” aasta, mis tähistab 90 aasta möödumist selle eesti kirjanduse tüviteksti ilmumisest. Aasta jooksul on plaanis mitmed sündmused, millest üks – “Tõe ja õiguse” illustratsioonivõistlus – on juba välja kuulutatud, tulemas on aga veel mitmeid ettevõtmisi, nagu näiteks lugejate lemmiktegelase valimine koostöös raamatukogude ja Vikerraadioga, rändnäitus ja palju muud.

Koidula etlusvõistlus täiskasvanutele

Olete oodatud osalema II Üleriigilisel Koidula etluskonkursil täiskasvanutele! Loe edasi!

Koidula etluskonkurss täiskasvanutele

Olete oodatud osalema II Üleriigilisel Koidula etluskonkursil täiskasvanutele!

Tallinna eelvoor toimub Tuglase majamuuseumis Nõmmel laupäeval, 20. veebruaril kell 12. Valime välja 3 parimat ja saadame lõppvooru Pärnusse Koidula muuseumisse 12. märtsil 2016 kell 12.

Osaleja vanus – vähemalt 18 aastat. Registreerumisel kirja panna: osaleja nimi, elukoht ja luuletuste pealkirjad ning autorid

Üks autoreist peab kindlasti olema Lydia Koidula.

Etlejaid asuvad hindama Õnne Kepp, Maarja Vaino, Marika Rink, Veronika, Elle-Mari Talivee ja Veronika Kivisilla.

Kõnekunsti õppejõud Marika Rink konsulteerib soovijaid 11. veebruaril kl 15-17.

Vajalik eelregistreerimine: Elle-Mari Talivee 51911810 ellemari@utkk.ee

2016. a. märtsis möödub 150 aastat Lydia Koidula esikkogu „ Waino-Lilled“ avaldamisest. Selle tähistamiseks toimub II üleriigilise Koidula täiskasvanute etluskonkursi finaalvõistlus emakeelepäeva eel, 12. märtsil Pärnus, Koidula muuseumis kl 12.

Etluskonkursi eesmärgiks on aktiveerida täiskasvanud inimeste luule- ja etlushuvi kogu riigis. Arendada etluskunsti viljelemist nii professionaalide kui ka harrastajate hulgas ja anda oma oskuste esitlemiseks motiveeriv väljund traditsioonilise mitmetasandilise etluskonkursi näol, kus iga paikkondliku eelvooru parimad esinejad lähetatakse finaalvõistlusele Koidula muuseumisse Pärnus.

Konkursist osavõtja peab olema vähemasti 18 aastat vana ja esinemise pikkus soovitavalt mitte üle 7 minuti. Esitatakse kaks luuletust, millest üks peab kindlasti olema Lydia Koidula ja teine esitaja enda poolt vabalt valitud eesti autori looming. Finaalvõistlusel hindab autori mõtete ja stiili vahendamist kolmeliikmeline žürii.

Uus programm! “Tõde ja õigus” laval

“Tõe ja õiguse” aasta puhul (90 aastapäeva möödumine romaani ilmumisest) ootame osalema uues kaasavas haridusprogrammis! Tutvume lähemalt kirjaniku loomingu toomisega Eesti teatrilavadele ning lavastajatega, kes on palju kordi käsitlenud A.H. Tammsaare loomingut. Seejärel haarame dramatiseeringute käsikirjade (või osatäitjaraamatute) järele ja kanname üksteisele ette “Tõe ja õiguse” I osa Tammsaare-aegse (Andres Särevi) etenduse stseeni ning tänapäevase (Urmas Lennuki) stseeni. Esinemise järel toimub analüüs, põhirõhuasetuste otsimine ning võrdlus. Haridusprogrammi hind 2 €, eelregistreerimine: tammsaare@linnamuuseum.ee

NB! 25.-29. jaanuaril toimub muuseumis programmi erinädal, kus lisaks programmis osalemisele saab osaleda Tallinna Linnateatri etenduse “Karin. Indrek. Tõde ja õigus 4″ piletite loosimisel!

Kuulutati välja illustratsioonivõistlus “Tõe ja õiguse” I osale

30. oktoobril 1926. aastal ilmus A. H. Tammsaare “Tõe ja õiguse” I osa. Seoses romaani tähtpäevaga kuulutavad A. H. Tammsaare Muuseum, Eesti Kujundusgraafikute Liit ning Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts välja illustratsioonivõistluse. Loe edasi!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.