Koolivaheajal muuseumipäevale!

Koolivaheajal ootame algklasside lapsi muuseumipäevale, kus saame sõbraks rebastega, vaatame multifilmi, mängime Kadriorus aaretejahti ning meisterdame. Laadi alla täpsem kava ja registreeru kiiresti, sest kohtade arv on piiratud!

Loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”

A.H. Tammsaare muuseumis alustab 22. oktoobril loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”. Avaloengus võetakse vaatluse alla sotsrealism. Sotsialistliku realismi esteetilist ideoloogiat uurinud Tanel Pern lähtub oma loengus stalinistliku kultuuri uurija Jevgeni Dobrenko teesist, et sotsialistlik realism oli masin, mis tootis reaalset sotsialismi. Fookuses on küsimus, kuidas sotsrealism võimaldas kommunistlikku ideoloogiat läbi elada tõelise nõukogude reaalsusena. Loeng algab kell 17.00, sissepääs muuseumi piletiga. Loe edasi

Loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”

A.H. Tammsaare muuseumis alustab 22. oktoobril loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”.

Loengutes võetakse vaatluse alla see, kuidas ideoloogiad ja retoorilised võtted mõjutavad ilukirjandust, selle lugejaid ja kirjutajaid. Kirjandus on alati seotud konteksti ja ühiskondliku hoiakuga. Sama teksti loetakse eri ajastutel erinevalt, ühest ja samast loost võib leida ootamatuid alltekste. 20. sajand tõi meile palju uusi ja erinevaid kirjutamise ja lugemise viise, mida kandsid tugevad ideoloogilised hoovused, olgu selleks sotsrealism või feministlik diskurss.

Avaloengus võetakse vaatluse alla sotsrealism. Sotsialistliku realismi esteetilist ideoloogiat uurinud Tanel Pern lähtub oma loengus stalinistliku kultuuri uurija Jevgeni Dobrenko teesist, et sotsialistlik realism oli masin, mis tootis reaalset sotsialismi. Fookuses on küsimus, kuidas sotsrealism võimaldas kommunistlikku ideoloogiat läbi elada tõelise nõukogude reaalsusena.

Loengud toimuvad neljapäeviti kell 17.00, sissepääs muuseumipiletiga.

Loengusari toimub Tammsaare muuseumi aastanäituse “Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures” raames.

Kava

22. oktoober Tanel Pern “Sotsrealism kui reaalne sotsialism”

5. november Tiit Hennoste “Kustutage kuuvalgus! 20. sajandi kirjandusmanifest kui programm ja tegu”

19. november Johanna Ross “Kuidas feministid raamatuid loevad?”

3. detsember Katrin Aava “Retooriline visioon- ühiskonna liikmeid siduv lugu”

Haridusprogrammid 2015

Lae alla infoleht haridusprogrammide kohta algklassidele/lasteaedadele ja põhikoolile/gümnaasiumile

Kõik haridustunnid leiad menüüst Haridusprogrammide alt.

Juba on võimalik hakata broneerima ka jõuluprogramme!

Kõikide TLM filiaalide haridusprogrammide voldiku saab alla laadida siit.

Teaduskohvikus on fookuses eutanaasia

Teadlaste öö festivalil on sel aastal teemaks meditsiin haigestunud inimese seisukohalt. Tammsaare muuseumi teaduskohvikus võtame väärikate esinejatega fookusesse eutanaasia küsimuse. LOE EDASI!
Teaduskohvikus toimuvast arutelust teeb otseülekande ka ERR-i kultuuriportaal.

Teadlaste ööl on fookuses eutanaasia

Teadlaste öö teemaks on sel aastal meditsiin haigestunud inimese seisukohalt.

Tammsaare muuseumis otsustasime käsitleda eutanaasiat, kuna meil on teemale hea lähtekoht: “Tõe ja õigus” III osas annab peategelane Indrek oma valudes emale rohu üledoosi ning aitab tal surra.

Eutanaasiat on hakatud viimasel ajal mõnedes Euroopa riikides (nt Holland) vaikivalt praktiseerima ning see on päevakorrale tõstnud hulga eetilisi ja juriidilisi küsimusi. Muuhulgas on sageli segane ka küsimus, mida eutanaasiaks peetakse, kuidas seda defineeritakse.

Meie teaduskohvikusse on andnud nõusoleku eutanaasia teemal arutleda väga auväärsed inimesed – Katrin Elmet, intensiivraviarst ja õppejõud, kes on teemaga palju tegelnud; Jaan Ginter, Tartu Ülikooli Tartu Ülikooli kriminaalõiguse, kriminoloogia ja kognitiivse psühholoogia õppetooli professor ning ajakirjanik Tiina Kangro.

Teaduskohvikus toimuvast arutelust teeb otseülekande ka ERR-i kultuuriportaal.

Olete oodatud!

Sissepääs üritusele on 1€.

Tammsaare Kultuuriülikool alustab 16. septembril

Kooskäimise aeg on traditsiooniliselt üle-kolmapäeviti kell 15.00. Loe, mis sügisel kavas!

Pedagoogide suvekool

25. augustil võõrustame kolleege ja viime läbi haridusprogrammi “Hing sees”. Programmid algavad kell 10.00, kell 12.30-13.30 on muuseumi aias lõuna.
Kogu suvekooli kava leiab siit.

Tulemas on Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele

Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele 11. september kell 11.00-17.00 Vene tänav 17

Infopäeval on esindatud on kõik Tallinna Linnamuuseumi filiaalid, päeva jooksul jagatakse infot muuseumide haridustööst, samuti toimuvad muuseumide haridusprogrammide esitlused:

12.00 Peeter I majamuuseum ja Fotomuuseum

13.00 Kiek in de Kök ja Bastionikäigud ja Neitsitorni muuseumkohvik

14.00 Kalamaja Lastemuuseum Miiamilla ja Kadrioru Lastemuuseum Miiamilla,

15.00 A. H. Tammsaare muuseum ja E. Vilde muuseum

16.00 Tallinna Linnamuuseum, keskaegne kaupmehemaja

Kaetud on kohvilaud. Lisaks saavad kõik õpetajad priipääsme, millega saab külastada kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale vahemikus 11. september – 20. september 2015.

Üritus on kõigile õpetajatele TASUTA!

Palume end registreerida aadressil: linnamuuseum@linnamuuseum.ee või telefonil 6155193

Kutse esineda konverentsil

Kirjandus ja haigus Tammsaare muuseumi 11. sügiskonverents Kutsume üles esinema ettekandega Tammsaare muuseumi 11. sügiskonverentsil “Kirjandus ja haigus”. Tammsaare muuseumi aastanäitusel on sel aastal fookuses Johannes Vares-Barbarus, luuletaja, kes oli ühtlasi edukas arst ning ravis ka mitmeid oma kirjanikest kolleege. Sügiskonverentsil keskendume haiguse temaatikale eesti kirjanduses. Oodatud on ettekanded, mis võtavad vaatluse alla nii patsiendi kui ka haiguse kujutamise ilukirjanduses; haigused, mis määravad tegelase olemust; kirjaniku elu ja tervise ning selle seosed loominguga; haiguse kui metafoori; psühhoanalüütilise vaatenurga; arstidest kirjanike loomingu jm.

Ettekande ja esineja lühikese tutvustuse palume hiljemalt 15. augustiks saata meiliaadressile tammsaare@linnamuuseum.ee. Konverents toimub 30. novembril A. H. Tammsaare muuseumis Kadriorus.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.