Katrin Aava. Retooriline visioon – ühiskonna liikmeid siduv lugu

Neljapäeval, 3. detsembril kell 17.00, toimub loengusarja “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus” viimane loeng! Retoorika asjatundja Katrin Aava tuleb kõnelema sellest, mis on retooriline visioon, millise retoorikaga saavutab ühiskonnas suurema mõjujõu ning kuidas sõnadega inimesi saab manipuleerida. Olete oodatud! Sissepääs muuseumipiletiga.

Johanna Ross feminismist

Neljapäeval, 19. novembril toimub järgmine lorng sarjast “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”. Johanna Ross kõneleb feminismist: “Kuidas feministid raamatuid loevad?”. “Feministlik või naisuurimuslik kirjandusteadus sisaldab eneses mitmesuguseid rõhuasetusi. Võidakse huvi tunda naissoost kirjanike vastu, neid ajaloost üles otsida ja nähtavaks teha; vaadelda naistegelaste kujutamist perioodi, žanri või kindla autori loomingu raames; otsida naiselikkuse konstrueerimist või dekonstrueerimist ja koguni teksti enese võimalikku naiselikkust,” selgitas Johanna Ross. “Loengus annan põgusa ülevaate nende uurimissuundade ajaloolisest kujunemisest ja ühtlasi räägin, kuidas ise “naiskirjandusuurijana” nendega suhestun.” Loeng algab kell 17.00, sissepääs muuseumipiletiga. Olete oodatud!

Raamatuesitlus: Gogoli disko

Paša Matšinovi (Paavo Matsini) uue romaani “Gogoli disko” esitlus kell 19.00 muuseumi galeriis. Raamatut saab kohapeal soetada soodushinnaga. Olete oodatud!

Filmiõhtu UNDITUND

Kolmapäeval, 11.11. kell 17.00 toimub muuseumis Mati Undi-teemaline filmiõhtu. Vaatame dokumentaalfilmi “Unditund”, millele eelneb vestlus filmi tegija Maria Avdjuškoga.

Kuna „Unditundi“ kinos enam vaadata ei saa, on kõik need, kellel film mingil põhjusel kinosaalis vaatamata jäi, oodatud filmiõhtule Tammsaare muuseumi salongilikku galeriiruumi. Teiste kirjanike hulgas ripub sama ruumi seinal ka Mati Undi portree. Unt lavastas korduvalt Tammsaare teoseid ning ta elas samuti Koidula tänaval, kus paikneb Tammsaare viimane kodu ja nüüdne muuseum.

Kolmapäeva õhtul ongi Tammsaare maja täis Undi hõngu. Püüame Maria Avdjuško ning filmi ainulaadsete dokumentaalkaadrite abiga jõuda lähemale Mati Undi erilisele isiksusele ning meenutada geniaalset kirjanikku.

Film kestab 54 minutit ja sissepääs üritusele on 7€.

Raamatuesitlus: Vihma ja kuupaiste lood

Järgmisel kolmapäeval, 11.11. kell 19.30. esitleb Tallinna Ülikooli Kirjastus A. H. Tammsaare majamuuseumis Ueda Akinari kauneid ja kõhedaid “Vihma ja kuupaiste lugusid”. Jaapani tondijuttudest ja nende taustast vestlevad raamatu tõlkija ja eessõna autor Rein Raud ja raamatu toimetaja Alari Allik. Tekstikatkeid teosest loeb näitlejanna Kristiina-Hortensia Port. Mõistagi saab esitluselt soetada endale ka “Vihma ja kuupaiste lugusid” õige soodsalt. Olete oodatud!

JÕULULOOD

Sihtgrupp: Lasteaia vanemad rühmad, algklassid. Kestus: umbes 1h Hind: 2€

Lähme jõulumeeleolus ajareisile läbi kirjanik A.H. Tammsaare korteri – otsime ja leiame vanadele asjadele ülesanded omas ajas. Jõulujutud ja –kombed arutame lahti kirjaniku elutoas, kuuse juures. Üheskoos vaatame tagasi jõuludele, mida pidas kirjaniku pere. Millised jõulud oli Tallinna lastel umbes 100 aastat tagasi. Mängime, laulame ja loeme luuletusi. Programmi lõpetuseks kirjutab iga laps oma parimale sõbrale või pereliikmele tindi ja sulega jõulukaardi. Meisterdame ümbriku ning täidame selle vormikohaselt. Lisainfo ja broneerimine: tammsaare@linnamuuseum.ee, tel 6013232

JÕULUPROGRAMMID

Jõuluprogrammidele registreerumine käib juba täie hooga, kiirustage!
Lapsi ootame jõuluprogrammine JÕULULOOD, kus lähme jõulumeeleolus ajareisile läbi kirjanik A.H. Tammsaare korteri, kirjaniku elutoas, kuuse juures räägime jõulujutte ja arutame vanu jõulukombeid, laulame ja mängime. Loe edasi!

Sõpruskondi ja asutusi ootame eelmise aasta menukaimale programmile KÄTHE PIPARKOOGID. Valmistame ise eestiaegse retsepti järgi piparkoogitaigna, rüüpame glögi ja krõbistame näkse. Vaata lähemalt!

Koolivaheajal muuseumipäevale!

Koolivaheajal ootame algklasside lapsi muuseumipäevale, kus saame sõbraks rebastega, vaatame multifilmi, mängime Kadriorus aaretejahti ning meisterdame. Laadi alla täpsem kava ja registreeru kiiresti, sest kohtade arv on piiratud!

Loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”

A.H. Tammsaare muuseumis alustab 22. oktoobril loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”.

Loengutes võetakse vaatluse alla see, kuidas ideoloogiad ja retoorilised võtted mõjutavad ilukirjandust, selle lugejaid ja kirjutajaid. Kirjandus on alati seotud konteksti ja ühiskondliku hoiakuga. Sama teksti loetakse eri ajastutel erinevalt, ühest ja samast loost võib leida ootamatuid alltekste. 20. sajand tõi meile palju uusi ja erinevaid kirjutamise ja lugemise viise, mida kandsid tugevad ideoloogilised hoovused, olgu selleks sotsrealism või feministlik diskurss.

Loengud toimuvad neljapäeviti kell 17.00, sissepääs muuseumipiletiga.

Loengusari toimub Tammsaare muuseumi aastanäituse “Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures” raames.

Kava

22. oktoober Tanel Pern “Sotsrealism kui reaalne sotsialism”

5. november Tiit Hennoste “Kustutage kuuvalgus! 20. sajandi kirjandusmanifest kui programm ja tegu”

19. november Johanna Ross “Kuidas feministid raamatuid loevad?”

3. detsember Katrin Aava “Retooriline visioon- ühiskonna liikmeid siduv lugu”

Muuseumit tutvustav video

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.