Näitus “Taeva kingitus. “Tõe ja õiguse” lavakostüümid”

Reedel, 22. aprillil kell 15.00 avatakse Tammsaare muuseumis Kadriorus näitus “Taeva kingitus. “Tõe ja õiguse” lavakostüümid”. “See, kui palju eesti teatrilavadel on “Tõde ja õigus” lavastatud, on fenomenaalne,” ütles Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino. “Soovisime killukesi nendest lavastustest kostüüminäituse kujul uuesti ellu äratada.” Näitusel on väljas paarkümmend lavakostüümi, neist valdav osa uuema aja etendustest, kuid ka näiteks Liisi kostüüm Draamateatri 1966.a. lavastusest “Vargamäe”. Kõige kuulsam kostüüm on arvatavasti Arne Üksküla/ Aivar Tommingase kehastatud Mauruse ülikond ja hommikumantel Tallinna Linnateatri legendaarsest lavastustest “Tõde ja õigus. Teine osa”. Vaino tõi eriti esile Mare Raidma loodud naistegelaste rõivad 2001. aasta Mikk Mikiveri “Tagasi Vargamäel” lavastusest. “See on tõelist esteetilist elamust pakkuv filigraanne käsitöö,” sõnas Vaino.

Näitus avatakse “Tõe ja õiguse” aasta raames. Tänavu oktoobris möödub 90 aastat “Tõe ja õiguse” I osa ilmumisest. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni. Näitusel on väljas kostüüme järgmistest lavastustest: “Vargamäe”, Eesti Draamateater, 1966 “Tagasi Vargamäel”, Eesti Draamateater, 2001 “Tõde ja õigus. Teine osa”, Tallinna Linnateater, 2005/2011 “Vargamäe varjus”, Vargamäe muuseum/Albu vald, 2010 “Vargamäe voonake”, Vargamäe muuseum/ Albu vald, 2011 “Vargamäe unistaja”, Vargamäe muuseum/ Albu vald, 2014

Teatripiletite võitjad teada!

Meil on rõõm teatada, et külastajate vahel loosi läinud teatripiletid kahele 27. mai etendusele “Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4″ võitsid Hillar Sulg ja Heleen Karja! Palju õnne ja tänu rohketele osalejatele! Võtame võitjatega täpsemate detailide osas ühendust!

Elavad pildid

Aprilli ja maikuu jooksul on võimalik tellida programmi: „Elavad pildid: A.H.Tammsaare teoste visuaalne sõnum kaasajas“, mille käigus loovad õpilased lühianimatsiooni enda poolt valitud Tammsaare tekstikatke põhjal.

* kestus 4 tundi

* grupi suurus 15-33 õpilast

hind õpilasele 5 € (sisaldab ekskursiooni muuseumis, animatsiooni töötuba ning kerget snäkki)

* kodutööna valida stseen Tammsaare loomingust, mida animeerima hakatakse.

* programme viiakse läbi E 10-14, K 11-14 ja reedel kokkuleppel

Info ja registeerimine muuseumi kontaktidel: tammsaare@linnamuuseum.ee või 6013232
Loe lisaks!

EKL kuulutas välja romaanivõistluse

Eesti Kirjanike Liit kuulutas 23. märtsil kell 16 Tammsaare muuseumis välja romaanivõistluse. Romaanivõistluse väljamakstav auhinnafond on 10 000 eurot, lisaks tehakse väljakuulutamisel teatavaks eriauhind, millega soovitakse anda võimalus Eesti kirjandusel jõuda välislugejateni. Romaanivõistluse kuulutab välja Eesti Kirjanike Liidu esimees ja žürii liige Karl Martin Sinijärv. Romaanivõistluse korraldaja, Eesti Kirjanike Liidu juhatuse liige Peeter Helme tutvustab romaanivõistluse tingimusi, žüriid ja teeb ülevaate eelmisest romaanivõistlusest. Kirjanik ja romaanivõistluse žürii liige Jan Kaus esitab katkendi eelmise romaanivõistluse võitja kirjanik Armin Kõomägi teosest “Lui Vutoon”.

Kirjanike liidu romaanivõistlused toimuvad üle aasta, väljakuulutatud võistlus on taasellukutsutud võistlustest teine. Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus on 1926. aastal algatatud kirjastuse Loodus romaanivõistluse idee jätkaja ning lähtub oma tegevuses Eesti Romaaniühingu võistluse praktikatest ja põhimõtetest.

Antoni aialaat

Antoni aialaat toimub sel aastal 22. mail! Kõigil, kes on huvitatud laadal kauplemisest, palume meiega ühendust võtta aadressil tammsaare@linnamuuseum.ee Oodatud on nii toidukraam, kunst ja käsitöö, lilled ja taimed, vanavara ja taaskasutuskaup!

Publikupäev Jaak Juskega

19. märtsil kell 14.30 räägib ajaloolane Jaak Juske muuseumi publikupäeval Tallinna pommitamisest. Publikupäevaga lõpetame näituse „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“: näitus on 19. märtsil viimast päeva avatud! Lastele on publikupäeval avatud väike meisterdamisnurk, mängida saab otsimismängu ning tahvelarvutite “Laste rada” on samuti ootamas, nii et igale pereliikmele jätkub tegevust! Sissepääs muuseumipiletiga, koolieelikud tasuta! Olete väga oodatud!

Koolivaheaja huumorilaager!

Kutsume 9-12-aastaseid poisse ja tüdrukuid kevadvaheajal kirjanike muuseumide huumorilaagrisse! Laager toimub 21.-23. märtsini ning selle hind 35€ sisaldab muuseumide programme, sooja lõunasööki ja vahepalasid, karikatuuride töötuba, meisterdusvahendeid ja Särevi Teatritoa külastust. Vaata täpsemat programmi siit!

Muuseumikülastus viib teatrisse!

1. märtsil möödub A. H. Tammsaare surmast 76 aastat. Et hoida tähelepanu all kirjaniku elavat loomingut, loosime kõigi märtsikuus Tammsaare muuseumis käinud külastajate vahel välja 2×2 piletit Tallinna Linnateatri suurepärasele etendusele “Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.” Loosimisel osalevad kõik ajavahemikus 1.-31. märtsil muuseumit külastanud ning oma kontaktandmetega pileti loosikasti pannud külastajad. Võitjad loositakse välja 1. aprillil ning nendega võetakse ühendust. Konkreetse etenduse aja saavad võitjad kokku leppida teatrikassas. Kasutage ära eriline võimalus saada korraga kolm hingekosutust: ainulaadne kirjanik, ainulaadne muuseum ja ainulaadne etendus! Olete oodatud!

Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts annab välja “Klassiku sõbra” tunnustuse

14. veebruaril kell 16.00 annab MTÜ Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts Tammsaare muuseumis välja „Klassiku sõbra“ tunnustuse.

Tunnustus “Klassiku sõber” antakse välja esmakordselt. Sellega tänab Selts üht Eesti silmapaistvat kirjandusinimest klassikute pühendunud uurimise ja tutvustamise eest. Tänukirja juurde kuulub Marje Üksine graafiline leht “Kõik on üks”.

Oodatud praegused ja tulevased liikmed ning kõik huvilised.

Lahtiolekuaegade muutus

Alates veebruarikuust oleme Tallinna Linnamuuseumi direktori käskkirja nr. 1-1.2/5 alusel avatud vaid neljal päeval nädalas: kolmapäevast laupäevani kell 11.00-17.00.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.