Kirjanik ja keskkond

Neljapäeval, 18. septembril alustame loengusarjaga “Etüüdid kodu ja maastikuga”. Esimene loeng “Kirjanik ja keskkond” keskendub näitusele “Kus on kirjaniku kodu?”  ning kirjanduse ja keskkonna vahelistele suhetele. Loeng algab 17.00, kõnelejaks Maarja Vaino. Olete oodatud!

Perepäev vanavanematega!

14. septembril tähistame Vanavanemate päeva perepäevaga. Lapsed ja (vana)vanemad saavad üheskoos meisterdada tikutoosimööblit, kuulata lugusid raamatust „Vanaema õunapuu otsas“ ja teha vastastikku lapse-vanavanema viktoriini. Lisaks saab mängida otsimismänge, joonistada, vaadata näitust „Kus on kirjaniku kodu?“ ning istuda terrassikohvikus.

Programm algab kell 12.00.

Sissepääs sooduspiletiga: perepilet 1 €.

Teaduskohvik “Meie vaimne tervis. Traumanarratiividest valemälestusteni”

Kõnelevad juristiharidusega kirjanik Paul-Eerik Rummo, õiguspsühholoog Kristjan Kask, kirjandusteadlane Tiina Kirss ja kirjanik Maimu Berg. Loe lisaks!

Loengusari “Etüüdid kodu ja maastikuga”

Seoses näitusega “Kus on kirjaniku kodu” alustame kodu ja keskkonna temaatikaga seotud loengusarjaga. Loengud toimuvad neljapäeviti algusega 17.00.
18.09 Avaloeng „Kirjanikud ja nende keskkond“ ning kuraatori ekskursioon näitusel „Kus on kirjaniku kodu?“. Maarja Vaino
9.10 Oma kääbast meist keegi ei näe… Surnute saared elavate maastikel. Marju Kõivupuu
23.10. Sissevaateid eesti kultuuridesse. Madis Arukask
6.11. Tallinna väiketöökodade kristall 1935 – 1940. Urve Mankin
20.11 Minu kodu on minu kindlus. Ruumi ja (inim)käitumise seostest. Grete Arro
4.12 Sisemistest väärtustest. Karl-Martin Sinijärv

Salongikontsert “Valguse teisel poolel”

24. oktoobril kell 18.00 esinevad Helin-Mari Arder ja Eeva Park Tammsaare muuseumis salongikontserdiga “Valguse teisel poolel”. Kõlavad Helin-Mari Arderi loodud muusika ning Eeva Pargi poolt valitud luuletused autori esituses. Pilet: 10€ on saadaval muuseumis ning Ticketrpos.

Perepäev: Hing sees!

Tähistame 2. novembril Hingedepäeva perepäevaga. Kus on kodu hing? Kas hinged käivad pärast surma kodus? Millised on vanad hingedepäeva traditsioonid? Kas asjadel on hing sees? Meisterdamine ja jutustamine! Programm algab kell 12.00.

Muuseumi 10. sügiskonverents “Kodu kuvand eesti kirjanduses läbi aegade”

1. detsembril toimub muuseumi galeriis Tammsaare muuseumi 10. sügiskonverents.

Kui oluline koht on kodul eesti kirjanduses? Millise kuvandi on kodule, kodukandile ja kõigele koduga kaasnevale andnud eesti kirjanikud? Kuidas on see ajas muutunud? Millised eripärad ilmnevad kodukujutuses seoses suurte ühiskondlike muutuste ning ajalooliste draamadega? Kus on kirjanikud ise end hästi ja koduselt tundnud, millised on nende kodulood? Ning kuidas on globaliseerunud maailm oma nomaadliku ellusuhtumisega mõjutanud eesti kirjanikke ja nende kodukujutust?

Peagi lisame täpsema kava.

Teadlaste öö 2014 Tammsaare muuseumis

26. septembril toimub üleeuroopaline Teadlaste öö, teemaks meditsiin. Tammsaare muuseumis toimuvas teaduskohvikus keskendutakse vaimsele tervisele ja kitsamalt mäluprotsessidele, mis on seotud traumanarratiivide, õiguspsühholoogia, ülestunnistuste ja mõistagi ilukirjandusega.
Kuidas kontekst määrab loo, mida me endale jutustame? Kas valemälestused teevad rohkem head või halba, hävitavad või kaitsevad meid? Mis saab siis, kui meie mälust/ mälestusest sõltub kellegi teise elu (ülestunnistus kohtus, mälestusteraamatud jm)? Mida teeb inimesega pihtimine ja ülestunnistus ja kas kõiki ülestunnistusi võib uskuda, isegi kui inimene neid ise usub? Kas ilukirjandus vastutab “valemälestuste” eest või on fiktsioonis kõik lubatud? Kust jookseb piir memuaristika ja ilukirjanduse vahel? Jne.
Kohvitassi taga arutavad asja Paul-Eerik Rummo, Kristjan Kask, Tiina Ann Kirss ja Maimu Berg.
Algus 17.00.

Kirjandusklassika lugemislaager

Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing kuulutas välja registreerimise kirjandusklassika lugemislaagrisse, sihtrühmaks õpetajad. Grupi suurus on 15 inimest, toimumise aeg 18.-19. august. Loe edasi!

KIRJANDUSKLASSIKA LUGEMISLAAGER

Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu alustab suviste lugemislaagrite korraldamisega, et värskendada kirjandusklassika käsitlemist koolides. Esimene lugemislaager võtab vaatluse alla Juhan Liivi ja A. H. Tammsaare loomingu.

Kuupäevad: 18-19. august Marsruut: Tallinn-Vargamäe-Alatskivi-Tallinn
Päev 1: Loeng Tallinna Tammsaare muuseumis, liikumine Vargamäele. Lugemise töötoad õhtuni. Saun ja ööbimine Simisalus.
Päev 2: Pärast hommikusööki sõit Alatskivile. Loeng Liivi muuseumis, seejärel lugemise töötoad. Hilisõhtul tagasisõit Tallinnasse. Osalemistasu 30€ Registreerimine12. augustini aadressil tammsaare@linnamuuseum.ee

Lugemislaagri eesmärk on võtta vaatluse alla kõige kaasaegsemad käsitlused kirjandusklassikutest, kuid mitte ainult loengu formaadis. Peamine eesmärk on lugeda üheskoos ilukirjanduslikke tekste ja neid tööpaja vormis analüüsida ja interpreteerida. Nii saavad õpetajad ühtaegu vahetada kogemusi selle kohta, kuidas nemad antud teost klassis vaatlevad, võrrelda käsitlusi omavahel ning saada värskeid mõtteid ja vaatenurki, mida tunnis rakendada.

Täpne päevakava: 18. august
10.00 Loeng „Tammsaare loomingu kaasaegseid lugemismudeleid“ A. H. Tammsaare muuseumis, Koidula 12 A (Maarja Vaino)
12.30 Paus (kohv või jäätee, vastavalt ilmale + snäkk)
12.45 Muuseumi haridusprogrammide tutvustus (Berit Kaschan)
13.45 Sõit Vargamäele
15.00 Saabumine Vargamäele, lõuna
15.45 Muuseumi haridusprogrammide tutvustus (Siiri Kvell)
16.45 kohvi/jäätee/snäkipaus
17.00 Lugemise töötoad (tekstikatkendid romaanidest “Tõde ja õigus“ / „Kõrboja peremees“ / „Põrgupõhja uus Vanapagan“, juhendab Maarja Vaino )
20.00/21.00 õhtusöök, saun, magamine

19. august
9.00 hommikusöök
10.00 Sõit Alatskivile
12.00 saabumine Alatskivile, muuseumi haridusprogrammide tutvustus (Mari Niitra)
13.45 lõuna
14.00 Loeng Juhan Liivist (Mari Niitra)
15.30 Kohvi/jäätee/snäkipaus
16.00 Lugemise töötoad (“Vari”, luuletused, juhendavad Mari Niitra ja Tanar Kirs)
19.00 Sõit Tallinnasse, orienteeruv saabumine kell 22.00

Osalemistasu palume üle kanda 15. augustiks MTÜ EKMÜ arveldusarvele
EE311010220114584017 SEB. Selgitusse märkida „Kirjandusklassika lugemislaager + osaleja nimi“. Täpsustavad küsimused tammsaare@linnamuuseum.ee

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.