Näitused

Näitus “Taeva kingitus. “Tõe ja õiguse” lavakostüümid”

Reedel, 22. aprillil kell 15.00 avatakse Tammsaare muuseumis Kadriorus näitus “Taeva kingitus. “Tõe ja õiguse” lavakostüümid”. “See, kui palju eesti teatrilavadel on “Tõde ja õigus” lavastatud, on fenomenaalne,” ütles Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino. “Soovisime killukesi nendest lavastustest kostüüminäituse kujul uuesti ellu äratada.” Näitusel on väljas paarkümmend lavakostüümi, neist valdav osa uuema aja etendustest, kuid ka näiteks Liisi kostüüm Draamateatri 1966.a. lavastusest “Vargamäe”. Kõige kuulsam kostüüm on arvatavasti Arne Üksküla/ Aivar Tommingase kehastatud Mauruse ülikond ja hommikumantel Tallinna Linnateatri legendaarsest lavastustest “Tõde ja õigus. Teine osa”. Vaino tõi eriti esile Mare Raidma loodud naistegelaste rõivad 2001. aasta Mikk Mikiveri “Tagasi Vargamäel” lavastusest. “See on tõelist esteetilist elamust pakkuv filigraanne käsitöö,” sõnas Vaino.

Näitus avatakse “Tõe ja õiguse” aasta raames. Tänavu oktoobris möödub 90 aastat “Tõe ja õiguse” I osa ilmumisest. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni. Näitusel on väljas kostüüme järgmistest lavastustest: “Vargamäe”, Eesti Draamateater, 1966 “Tagasi Vargamäel”, Eesti Draamateater, 2001 “Tõde ja õigus. Teine osa”, Tallinna Linnateater, 2005/2011 “Vargamäe varjus”, Vargamäe muuseum/Albu vald, 2010 “Vargamäe voonake”, Vargamäe muuseum/ Albu vald, 2011 “Vargamäe unistaja”, Vargamäe muuseum/ Albu vald, 2014

Katastroofid! Vares-Barbarus Tammsaare juures

Näituse lahtiolekut on pikendatud 31. märtsini 2016!
Aastal 2008 alustas A. H. Tammsaare Muuseum Kadriorus sarjaga “Tammsaare juures”, mis esitleb XX sajandi Eesti (olulisemaid) kirjanikke. Seni on näitusega külas olnud Mati Unt, August Gailit, Leida Kibuvits ja Karl Ristikivi.
2015. aastal on Tammsaare juures esmakordselt luuletaja. Johannes Vares-Barbarus. Üks oma aja modernsemaid poeete, tunnustatud arst ja 1940. aasta silmapaistvamaid kollaboratsioniste. Esmakordne on ka see, et kui eelmistel külalistel on olnud Tammsaarega oma suhe, siis Barbarusel ja Tammsaarel ühisosa praktiliselt puudub. Kahte kirjanikku seob üksnes ajastu, sõjaeelne Eesti Vabariik, mida kumbki mõistis aga täiesti erinevalt. Tammsaare publitsistikas puuduvad peaaegu täielikult viited Barbaruse nimele, kuigi Barbarus oli viljakas ja ühiskondlikult aktiivne autor. Ei ole ka teada, et Barbarus oleks Tammsaare puhul sõna võtnud või et kahel mehel oleks seltskondlikus elu olnud kokkupuuteid.
Miks siis teha näitus just Barbarusest? Vastuseid on õige mitu.
Johannes Vares-Barbarusest on viimasel ajal ilmunud uusi uurimusi ja tõlgendusi. Näitus tahab hoida sidet uurimistöö ja laiema publiku vahel. Värskendada sidet möödanikuga, et suhestuda paremini tänapäevaga.
Lisaks Barbaruse ja Tammsaare nii kõnekalt erinevad isiksused. Kontrastide võlu, mis ilmutab kummagi kirjaniku olemuslikke jooni.
Barbaruse isiklik draama. Luuletaja võitlus parema maailma eest, millesse ta uskus, aga mille tegelik saabumine ta vaimselt murdis. Tema vastuoluline isiksus. Ühelt poolt vaesema rahva eestseisja ning kehtiva korra valjuhäälne süüdistaja. Teisalt Pärnu rikkama seltskonna „moearsti“ staatus, sissetulekute ja luksusliku elustiili nautimine. Sõbralik ja rõõmsameelne igapäevases elus, vihane, ähvardav ning depressiivne luuletustes ja artiklites. Lääne-Euroopa diktatuuride läbinägelik kriitika ning samaaegne pimedus Nõukogude Liidu totalitarismi suhtes. Keerulise isiksuse kaudu saame sissevaate ühte murrangulisse aega Euroopa ja Eesti ajaloos.
Näitusel kõlavad Vares-Barbaruse õetütre Salme Kõverjala mälestused, kes kohtus Barbarusega vahetult pärast 1941. aasta küüditamist.
Ekraanil kõneleb Johannes Varese isikust ajaloolane Jaak Valge.
Barbaruse luulest räägib kirjandusloolane Toomas Haug.
Näitusel on kasutatud fotosid Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eduard Vilde Muuseumi kogudest ning arhiivikaadreid Eesti Filmiarhiivi kogudest.
Näituse pealkiri „Katastroofid“ on Johannes Vares-Barbaruse ühe luulekogu pealkiri, millest mõned luuletused ilmestavad ka väljapanekut.
Näituse kuraator on Maarja Vaino, kujundaja Lilian Juhkam.
Täname: Jaak Valge, Toomas Haug, Erik Norkroos, Kristi Tarand, Arno Metsna, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Filmiarhiiv, Eduard Vilde Muuseum, Eesti Kirjandusmuuseum.

European Literary Characters

Virtuaalnäitus asub leheküljel www.literarycharacters.eu. Näituse kohta loe täpsemalt siit.

Foto- ja veebinäitus “Tammsaare ja kino”

Eesti filmi juubeliaasta puhul avasime veebinäituse “Tammsaare ja kino”. Loe edasi!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.