Võõras majas. Karl Ristikivi Tammsaare juures

Aastal 2012 möödub sada aastat Karl Ristikivi sünnist. Kirjaniku teekond inimesena elus ja loojana vaimus oli vastuoluline ja kaasahaarav.

Karl Ristikivi külalisestaatus Tammsaare juures on sümboolne mitmes mõttes. 1938. aastal avaldas Tammsaare kirjatüki „Tõe ja õiguse pärast. Ühe vanakirjaniku kiri noorkirjanikule“. On arvatud, et nõnda Tammsaare nimetas Ristikivi oma mantlipärijaks. Ta oli lummatud noore autori esikromaanist „Tuli ja raud“.

Kuid külaline on Ristikivi kogu oma olemuselt. Ristikivi ja tema tegelaste viibimine kuskil on ikka vaid põgus peatus pikemal teekonnal. Koju jõudmine on neile tihti üksnes unistuseks.

“Ma ei saa öelda, et ma seda eriti traagiliselt võtaksin, kõigi raskuste kiuste, mis mul on võõrana siin maal. Aga võõras olin ma juba sealgi,” kirjutab Ristikivi oma päevikusse 1960. aastal Rootsis kodumaale mõeldes.

Näitusel „Võõras majas. Karl Ristikivi Tammsaare juures“ on märksõnadeks suletus ja teksti sisse minek. Näituseruumi hiiglaslikel raamatulehtedel saavad sõna olulisemad Ristikivi uurijad; põhjalikumalt keskendume romaani „Hingede öö“ hingeelule. Kaasa saab elada Ristikivi reisimuljetele ning vaadata kirjanikust erinevaid fotosid ja filmikaadreid. Haruldusena on eksponeeritud Karl Ristikivi taskunuga.

Tekstid: Berit Kaschan, Maarja Vaino

Tsitaatide autorid: Anneli Kõvamees, Jaan Undusk, Janika Kronberg, Rutt Hinrikus, Reet Neithal, Toomas Haug, Toomas Liiv, Tiit Hennoste, Maire Liivamets, Oskar Kruus, Eerik Teder

Kujundajad: Katre Rohumaa, Aime Unt, Liina Unt

Näituse kuraator: Maarja Vaino

Täname: Enn Nõu, Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Filmiarhiiv, Karl Ristikivi Selts, Rainer Põldeots

Näitus jääb avatuks 31. detsembrini 2012.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.