Sündmused

Lugejate lemmiktegelane on Krõõt!

30. oktoobril algusega kell 13 kuulutati Solarise Apollo raamatupoes välja rahvahääletuse tulemused ning selgus, et inimeste lemmiktegelane “Tões ja õiguses” on Krõõt.
Teise koha sai Pearu ning kolmanda Indrek.
A. H. Tammsaare muuseum, Vikerraadio ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing kuulutasid välja hääletuse “Kes on sinu lemmiktegelane “Tões ja õiguses”?”. Valida sai “Tõe ja õiguse” kümne karakteri vahel, teiste hulgas sai hääletada Andrese, Pearu, Karini või Indreku poolt. Lemmiktegelase valimisega tähistati 90 aasta möödumist “Tõe ja õiguse” ilmumisest.
Raamat tuli välja 30. oktoobril 1926 ning muutus kohe üheks loetavamaks ja armastatumaks teoseks lugejate seas ning on seda tänini.
Täpsemaid hääletustulemusi saab vaadata siit!

Uus programm! “Tõde ja õigus” laval

“Tõe ja õiguse” aasta puhul (90 aastapäeva möödumine romaani ilmumisest) ootame osalema uues kaasavas haridusprogrammis! Tutvume lähemalt kirjaniku loomingu toomisega Eesti teatrilavadele ning lavastajatega, kes on palju kordi käsitlenud A.H. Tammsaare loomingut. Seejärel haarame dramatiseeringute käsikirjade (või osatäitjaraamatute) järele ja kanname üksteisele ette “Tõe ja õiguse” I osa Tammsaare-aegse (Andres Särevi) etenduse stseeni ning tänapäevase (Urmas Lennuki) stseeni. Esinemise järel toimub analüüs, põhirõhuasetuste otsimine ning võrdlus. Haridusprogrammi hind 2 €, eelregistreerimine: tammsaare@linnamuuseum.ee

NB! 25.-29. jaanuaril toimub muuseumis programmi erinädal, kus lisaks programmis osalemisele saab osaleda Tallinna Linnateatri etenduse “Karin. Indrek. Tõde ja õigus 4″ piletite loosimisel!

Jumala külaline

Tallinna Hoiuraamatukogu töötaja Eve Lipand leidis Hoiuraamatukokku toodud ajakirja vahelt A. H. Tammsaare viimase surmaeelse käsikirja, mida on pikka aega peetud kadunuks. Tõlkekäsikiri Leo Frobeniuse muinasjutust “Jumala külaline” oli aastakümneid uurijatele teada vaid tänu kunagi tehtud fotokoopiale ning perekonnaliikmete mälestusele. Käsikiri on legendaarne seetõttu, et oli viimane kirjutis, mille kallal Tammsaare töötas. Legendi kohaselt on muinasjutu tõlgitud lõpuread “Kui Jumala külaline koju jõudis ja tahtis üle oma ukseläve astuda, langes ta surnuna maha” kirjaniku viimased kirjapandud sõnad.

Eve Lipandi sõnul avas ta 1940. aasta kannatada saanud “Eesti Nooruse” numbri juhuslikult enne makulatuurihunnikusse panemist. Ajakirjanumbris trükitud faksiimile Tammsaare käekirjast viis ta mõttele, et ajakirja vahel olevad paberid võivad olla Tammsaare kirjutatud, kuna trükitud käekirjanäidis oli väga sarnane leitud paberitel olevale. Kolmeleheküljeline käsikiri on küllaltki hästi säilinud ning on vaatamiseks väljas A. H. Tammsaare Muuseumis.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.