Sündmused

Avatud mänguväljad

15.10 – o6.11 on jälle “Avatud mänguväljade” aeg ning seekord lööb ettevõtmises kaasa ka meie muuseum! Lapsi ootavad muuseumis ülipõnevad nuputamis- ja otsimismängud, kaasa saab ka mänguväljade passi.  Kava selle kohta, mida meie muuseumis teha saab, on siin!

Algas “TÕE JA ÕIGUSE” lemmiktegelase võistlus!

A. H. Tammsaare muuseum, Vikerraadio ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing kuulutavad välja hääletusvõistluse

Kes on sinu lemmiktegelane “Tões ja õiguses”?

Hääletada saab Vikerraadio kodulehel tammsaare.vikerraadio.ee

„Omavahel võtavad mõõtu kümme “Tõe ja õiguse” karakterit kõigist viiest osast, teiste hulgas mõistagi Andres, Pearu, Karin ja Indrek,“ sõnas Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino, kes loodab, et hääletajaid tuleb palju ning võistlus innustab ka romaani kätte võtma.

Vikerraadio peatoimetaja Riina Rõõmuse sõnul lööb Vikerraadio alati hea meelega kaasa ettevōtmistes, mis innustavad inimesi rohkem raamatuid lugema. “Kindlasti on meie kuulajate hulgas neid, kes “Tōde ja ōigust” viimati kooliajal lugesid ja see hääletus on hea pōhjus raamat jälle riiulist välja vōtta ning avastada, et üle aastate uuesti lugedes pakub see suurepärane teos palju enam kui nooruses.”

Hääletada saab kõikjal, kus on internet, nii kodus kui ka raamatukogudes üle Eesti. Eraldi hääletuspunkt on avatud ka Tammsaare muuseumis Tallinnas, kuhu on eriti oodatud kõik need, kes siiani pole kirjaniku orginaalsisustusega kodus veel käinud.

Iga lugeja hääl on oluline, seda kinnitavad raamatukogude laenutuste edetabelid,“ on Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse liige Katre Riisalu veendunud. „Seda enam, et ilmumisjärgselt oli „Tõde ja õigus“ üks enim raamatukogudest välja laenatud teos, millest tänaseks on kujunenud eesti kirjanduse tüvitekst.“

Hääletada saab kuni 25. oktoobrini ning osalejate vahel loositakse välja auhinnad. Peaauhind on Tallinki poolt sõit neljale Rootsi merevaatega kajutis, aga loosikastis on ka Apollo kinkekaarte, Eesti Keele Sihtasutuse raamatuid ning Loomingu ja Loomingu Raamatukogu aastatellimused.

Võitja kuulutatakse välja 30. oktoobril kell 13.00 Solarise Apollos ning sündmusest teeb otseülekande ERR-i Kultuuriportaal.

Võistlusega tähistatakse 90 aasta möödumist “Tõe ja õiguse” ilmumisest. Raamat tuli välja 30. oktoobril 1926 ning on sellest alates üks loetavamaid ja armastatumaid teoseid eesti lugejate seas.

Romaani juubeliaasta ei piirdu ainult hääletusvõistlusega. 20. septembrist alates hakkavad 39 päeva järjest kõlama Vikerraadio eetris tuntud inimeste esituses lühikesed tsitaadid romaani igast peatükist.

„Lõigud on umbes minuti pikkused ning ei pea silmas seda, et inimene kuuleks iga päev otsekui järjejuttu. Pigem vastupidi – tahaksime, et lõik jääks inimest kummitama, ta tahaks teada, mis edasi sai ning võtaks ise romaani kätte,“ selgitas Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino

Oktoobri viimastel nädalatel on Vikerraadio eetris oodata ka uut järjejuttu “Tõe ja õiguse” I ja V osa põhjal.

Uus programm! “Tõde ja õigus” laval

“Tõe ja õiguse” aasta puhul (90 aastapäeva möödumine romaani ilmumisest) ootame osalema uues kaasavas haridusprogrammis! Tutvume lähemalt kirjaniku loomingu toomisega Eesti teatrilavadele ning lavastajatega, kes on palju kordi käsitlenud A.H. Tammsaare loomingut. Seejärel haarame dramatiseeringute käsikirjade (või osatäitjaraamatute) järele ja kanname üksteisele ette “Tõe ja õiguse” I osa Tammsaare-aegse (Andres Särevi) etenduse stseeni ning tänapäevase (Urmas Lennuki) stseeni. Esinemise järel toimub analüüs, põhirõhuasetuste otsimine ning võrdlus. Haridusprogrammi hind 2 €, eelregistreerimine: tammsaare@linnamuuseum.ee

NB! 25.-29. jaanuaril toimub muuseumis programmi erinädal, kus lisaks programmis osalemisele saab osaleda Tallinna Linnateatri etenduse “Karin. Indrek. Tõde ja õigus 4″ piletite loosimisel!

Jumala külaline

Tallinna Hoiuraamatukogu töötaja Eve Lipand leidis Hoiuraamatukokku toodud ajakirja vahelt A. H. Tammsaare viimase surmaeelse käsikirja, mida on pikka aega peetud kadunuks. Tõlkekäsikiri Leo Frobeniuse muinasjutust “Jumala külaline” oli aastakümneid uurijatele teada vaid tänu kunagi tehtud fotokoopiale ning perekonnaliikmete mälestusele. Käsikiri on legendaarne seetõttu, et oli viimane kirjutis, mille kallal Tammsaare töötas. Legendi kohaselt on muinasjutu tõlgitud lõpuread “Kui Jumala külaline koju jõudis ja tahtis üle oma ukseläve astuda, langes ta surnuna maha” kirjaniku viimased kirjapandud sõnad.

Eve Lipandi sõnul avas ta 1940. aasta kannatada saanud “Eesti Nooruse” numbri juhuslikult enne makulatuurihunnikusse panemist. Ajakirjanumbris trükitud faksiimile Tammsaare käekirjast viis ta mõttele, et ajakirja vahel olevad paberid võivad olla Tammsaare kirjutatud, kuna trükitud käekirjanäidis oli väga sarnane leitud paberitel olevale. Kolmeleheküljeline käsikiri on küllaltki hästi säilinud ning on vaatamiseks väljas A. H. Tammsaare Muuseumis.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.