Katrin Aava. Retooriline visioon – ühiskonna liikmeid siduv lugu

Neljapäeval, 3. detsembril kell 17.00, toimub loengusarja “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus” viimane loeng! Retoorika asjatundja Katrin Aava tuleb kõnelema sellest, mis on retooriline visioon, millise retoorikaga saavutab ühiskonnas suurema mõjujõu ning kuidas sõnadega inimesi saab manipuleerida. Olete oodatud! Sissepääs muuseumipiletiga.

Johanna Ross feminismist

Neljapäeval, 19. novembril toimub järgmine lorng sarjast “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”. Johanna Ross kõneleb feminismist: “Kuidas feministid raamatuid loevad?”. “Feministlik või naisuurimuslik kirjandusteadus sisaldab eneses mitmesuguseid rõhuasetusi. Võidakse huvi tunda naissoost kirjanike vastu, neid ajaloost üles otsida ja nähtavaks teha; vaadelda naistegelaste kujutamist perioodi, žanri või kindla autori loomingu raames; otsida naiselikkuse konstrueerimist või dekonstrueerimist ja koguni teksti enese võimalikku naiselikkust,” selgitas Johanna Ross. “Loengus annan põgusa ülevaate nende uurimissuundade ajaloolisest kujunemisest ja ühtlasi räägin, kuidas ise “naiskirjandusuurijana” nendega suhestun.” Loeng algab kell 17.00, sissepääs muuseumipiletiga. Olete oodatud!

Raamatuesitlus: Gogoli disko

Paša Matšinovi (Paavo Matsini) uue romaani “Gogoli disko” esitlus kell 19.00 muuseumi galeriis. Raamatut saab kohapeal soetada soodushinnaga. Olete oodatud!

Filmiõhtu UNDITUND

Kolmapäeval, 11.11. kell 17.00 toimub muuseumis Mati Undi-teemaline filmiõhtu. Vaatame dokumentaalfilmi “Unditund”, millele eelneb vestlus filmi tegija Maria Avdjuškoga.

Kuna „Unditundi“ kinos enam vaadata ei saa, on kõik need, kellel film mingil põhjusel kinosaalis vaatamata jäi, oodatud filmiõhtule Tammsaare muuseumi salongilikku galeriiruumi. Teiste kirjanike hulgas ripub sama ruumi seinal ka Mati Undi portree. Unt lavastas korduvalt Tammsaare teoseid ning ta elas samuti Koidula tänaval, kus paikneb Tammsaare viimane kodu ja nüüdne muuseum.

Kolmapäeva õhtul ongi Tammsaare maja täis Undi hõngu. Püüame Maria Avdjuško ning filmi ainulaadsete dokumentaalkaadrite abiga jõuda lähemale Mati Undi erilisele isiksusele ning meenutada geniaalset kirjanikku.

Film kestab 54 minutit ja sissepääs üritusele on 7€.

Raamatuesitlus: Vihma ja kuupaiste lood

Järgmisel kolmapäeval, 11.11. kell 19.30. esitleb Tallinna Ülikooli Kirjastus A. H. Tammsaare majamuuseumis Ueda Akinari kauneid ja kõhedaid “Vihma ja kuupaiste lugusid”. Jaapani tondijuttudest ja nende taustast vestlevad raamatu tõlkija ja eessõna autor Rein Raud ja raamatu toimetaja Alari Allik. Tekstikatkeid teosest loeb näitlejanna Kristiina-Hortensia Port. Mõistagi saab esitluselt soetada endale ka “Vihma ja kuupaiste lugusid” õige soodsalt. Olete oodatud!

Koolivaheajal muuseumipäevale!

Koolivaheajal ootame algklasside lapsi muuseumipäevale, kus saame sõbraks rebastega, vaatame multifilmi, mängime Kadriorus aaretejahti ning meisterdame. Laadi alla täpsem kava ja registreeru kiiresti, sest kohtade arv on piiratud!

Loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”

A.H. Tammsaare muuseumis alustab 22. oktoobril loengusari “Teksti mõjutajad. Ideoloogiad ja kirjandus”.

Loengutes võetakse vaatluse alla see, kuidas ideoloogiad ja retoorilised võtted mõjutavad ilukirjandust, selle lugejaid ja kirjutajaid. Kirjandus on alati seotud konteksti ja ühiskondliku hoiakuga. Sama teksti loetakse eri ajastutel erinevalt, ühest ja samast loost võib leida ootamatuid alltekste. 20. sajand tõi meile palju uusi ja erinevaid kirjutamise ja lugemise viise, mida kandsid tugevad ideoloogilised hoovused, olgu selleks sotsrealism või feministlik diskurss.

Loengud toimuvad neljapäeviti kell 17.00, sissepääs muuseumipiletiga.

Loengusari toimub Tammsaare muuseumi aastanäituse “Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures” raames.

Kava

22. oktoober Tanel Pern “Sotsrealism kui reaalne sotsialism”

5. november Tiit Hennoste “Kustutage kuuvalgus! 20. sajandi kirjandusmanifest kui programm ja tegu”

19. november Johanna Ross “Kuidas feministid raamatuid loevad?”

3. detsember Katrin Aava “Retooriline visioon- ühiskonna liikmeid siduv lugu”

Teaduskohvikus on fookuses eutanaasia

Teadlaste öö festivalil on sel aastal teemaks meditsiin haigestunud inimese seisukohalt. Tammsaare muuseumi teaduskohvikus võtame väärikate esinejatega fookusesse eutanaasia küsimuse. LOE EDASI!
Teaduskohvikus toimuvast arutelust teeb otseülekande ka ERR-i kultuuriportaal.

Teadlaste ööl on fookuses eutanaasia

Teadlaste öö teemaks on sel aastal meditsiin haigestunud inimese seisukohalt.

Tammsaare muuseumis otsustasime käsitleda eutanaasiat, kuna meil on teemale hea lähtekoht: “Tõe ja õigus” III osas annab peategelane Indrek oma valudes emale rohu üledoosi ning aitab tal surra.

Eutanaasiat on hakatud viimasel ajal mõnedes Euroopa riikides (nt Holland) vaikivalt praktiseerima ning see on päevakorrale tõstnud hulga eetilisi ja juriidilisi küsimusi. Muuhulgas on sageli segane ka küsimus, mida eutanaasiaks peetakse, kuidas seda defineeritakse.

Meie teaduskohvikusse on andnud nõusoleku eutanaasia teemal arutleda väga auväärsed inimesed – Katrin Elmet, intensiivraviarst ja õppejõud, kes on teemaga palju tegelnud; Jaan Ginter, Tartu Ülikooli Tartu Ülikooli kriminaalõiguse, kriminoloogia ja kognitiivse psühholoogia õppetooli professor ning ajakirjanik Tiina Kangro.

Teaduskohvikus toimuvast arutelust teeb otseülekande ka ERR-i kultuuriportaal.

Olete oodatud!

Sissepääs üritusele on 1€.

Tammsaare Kultuuriülikool alustab 16. septembril

Kooskäimise aeg on traditsiooniliselt üle-kolmapäeviti kell 15.00. Loe, mis sügisel kavas!

Pedagoogide suvekool

25. augustil võõrustame kolleege ja viime läbi haridusprogrammi “Hing sees”. Programmid algavad kell 10.00, kell 12.30-13.30 on muuseumi aias lõuna.
Kogu suvekooli kava leiab siit.

Tulemas on Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele

Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele 11. september kell 11.00-17.00 Vene tänav 17

Infopäeval on esindatud on kõik Tallinna Linnamuuseumi filiaalid, päeva jooksul jagatakse infot muuseumide haridustööst, samuti toimuvad muuseumide haridusprogrammide esitlused:

12.00 Peeter I majamuuseum ja Fotomuuseum

13.00 Kiek in de Kök ja Bastionikäigud ja Neitsitorni muuseumkohvik

14.00 Kalamaja Lastemuuseum Miiamilla ja Kadrioru Lastemuuseum Miiamilla,

15.00 A. H. Tammsaare muuseum ja E. Vilde muuseum

16.00 Tallinna Linnamuuseum, keskaegne kaupmehemaja

Kaetud on kohvilaud. Lisaks saavad kõik õpetajad priipääsme, millega saab külastada kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale vahemikus 11. september – 20. september 2015.

Üritus on kõigile õpetajatele TASUTA!

Palume end registreerida aadressil: linnamuuseum@linnamuuseum.ee või telefonil 6155193

Publikupäev lükkub edasi!

Anname teada, et kolmapäevane publikupäev, Mart Kivastiku ning Margit Keerdo-Dawsoni vestlusring lükkub edasi sügise algusesse! Lisame täpse toimumisaja jooksvalt kodulehele ja Facebooki.

HEADREAD: Aga ilusad ja lihtsad asjad jäävad

Reedel, 29. mail, olete oodatud meile HeadRead luulepärastlõunale “Aga ilusad ja lihtsad asjad jäävad”. Kell 15.00 kõlab hiljuti meie seast lahkunud kirjanike looming, mis kindlasti niipea meie seast ei lahku. Veronika Kivisilla esitab Mari Vallisoo tekste, Indrek Koff interpreteerib Kalev Kesküla, Igor Kotjuh Jüri Tuuliku ning Jan Kaus Toomas Liivi loomingut. Liituge! http://headread.ee/urit…/aga-ilusad-ja-lihtsad-asjad-jaavad/

Tallinna päeval toimuvad lasteprogrammid ja räägime linnaluulest

Tallinna päeva puhul on 15. mail üksikkülastajatele ja peredele sissepääs tasuta.

Kooli- ja lasteaiagrupid saavad päeva jooksul tellida haridusprogrammi “Linna ja sõnad”, kus lapsed peavad leidma muuseumisse peidetud tekstiribad ja nendest siis sidusa jutu kokku saama. Jutt on muidugi seotud linnakirjandusega! Programmis osalemiseks palume ette registreerida tammsaare@linnamuuseum.ee või tel 6013232. Programmi hind on 2€ lapsele.

Kell 16.00 toimub kirjandusuurija Õnne Kepi loeng Johannes Vares-Barbaruse linnaluulest. Barbarus armastas suurlinnu ja moodsust, futuristlikke elemente leiab ohtrasti ka tema luulest. Milline on Barbaruse modernistlik linnaluule täpsemalt, saate teada loengus!

Muuseumiöö

16. mail toimub jälle Muuseumiöö, sel aastal teemaks muusika. Meie maja programm on siiski aastanäitusega seonduvalt Vares-Barbaruse hõnguline, kuid ka muusikal on oma osa. Kell 18.00 toimub muusika-teemaline miniturniir “Helisev muusika” lastele. Võitjatele auhinnad!

Kell 19.00 ootame teid kuulama Jaak Valge loengut “Võõrandumine. Vares-Barbaruse juhtum”, mille eel või järel saab vaadata aastanäitust “Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures”.

Avatud on terrassikohvik, laste meisterdamisnurk, mängida saab arvutimängu “Mauruse viktoriin”, lauamänge ning põnevat otsimismängu!

Olete meie juurde oodatud!

Antoni Aialaat

Pühapäeval, 24. mail, toimub juba kolmandat korda Antoni aialaat. Müügil on kodukäsitööd, looduskosmeetikat, mahetoitu, lilletaimi jpm. Kohal on Raamatukoi raamatulett, Rebaseonu ning põnevad toitlustajad. Näiteks tutvustatakse Türgi toidukultuuri, mekkida saab kodus valmistatud jäätist ning värskeid smuutisid.

Eriti oodatud on kõik mängima NOOLEMÄNGU KASSIDE TURVAKODU toetuseks! Iga loos võidab ning tulud lähevad uut kodu otsivate kasside toetuseks. Kasside turvakodu on koos sõbralike kassidega ka ise kohal.

Kell 12.00 jagab tunnustatud aednik Jüri Annist aiandusnõu ja räägib teravmeelsetest ja nürimeelsetest ideedest, mida ta on näinud erinevates aedades.

Kell 14.00 lõpetab laada luule- ja muusikapiknik, kus üles astuvad auhinnatud poetess Eda Ahi ja noor andekas muusik Juhan Kokla!

Lisaks on avatud meisterdamiskohad lastele, terrassikohvik jpm.

Antoni Aialaata korraldavad Tammsaare muuseum, Kadrioru Selts ja Kadrioru raamatukogu.

Teeme ära! talgupäev

Tähelepanu! Sel aastal korraldab Kadrioru Selts koos Kadriorus asuvate kirjandusklassikute muuseumidega heakorra talgud Metsakalmistul, et korrastada kirjandusklassikute hauaplatse. Koguneme laupäeval, 2.mail, kell 10.00 Tammsaare muuseumi aias (L.Koidula 12A) ja sõidame siis koos Metsakalmistule. Töödeks on riisumine, okste korjamine, rohimine, hauakivide puhastamine jms. Töökindad võiks igaks juhuks kaasas olla. Pärast talguid pakume teed, kohvi ja küpsetisi Tammsaare muuseumi aias. Osalemiseks palume registreerida end talgulehel ja muide, ega neid kohti nii ülearu palju ei olegi, nii et asuge aga kiirelt lisanduma! http://talgud.teemeara.ee/events/kirjandusklassikute-haudade-korrastamine-metsakalmistul

Kultuuriülikooli reis Ida-Virumaale

8. aprillil toimub traditsioonile Kultuuriülikooli kevadreis, mis sel aastal viib Ida-Virumaale. Kava: 9.00 Väljasõit Tammsaare muuseumist 12.00 Kohtla kaevanduspark koos lõunasöögiga. Allmaamuuseumi moodustavad endised kaevanduskäigud kogupikkusega 1 kilomeeter. Tutvume kaevurite tööpaikade, omaaegse maa-aluse kaevandustehnika, kaevurite rongi ja lõhkeaineladudega. 14.30 Kukruse polaarmõis. Vastrenoveeritud mõisa ajalugu, baltisaksluse roll Eesti ühiskonnas, Sannikovimaa avastusretk jpm. 18.00 Ajaveski. Jõelähtme vallas väikeses Loo külas alustas selle aasta maikuus tegutsemist tegevuspaiga ja vaatamisväärsusena Ajaveski – vana tuuleveski, mis restaureerimistööde tulemusel on säilitanud oma vana kivise kuue ja lisaks saanud uue klaasist väljavaate Tagasi Tallinnas oleme hiljemalt kell 20.00

Päeva hind 30€ sisaldab: – Bussireisi - Sissepääsu kõikidesse muuseumidesse koos giiditasuga - Lõunasöögi

Registreerimine aadressil tammsaare@linnamuuseum.ee või telefoni 6013232 hiljemalt 4. aprilliks.

Olete oodatud!

Aastanäituse “Katastroofid…” publikupäevad

Alustame publikupäevadega aastanäitusel „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“. Osalemiseks palun registreeri end siin.

25. märts kell 17.00 Toomas Haug „Kirjanike represseerimisest“

17. aprill kell 16.00 Maarja Vaino kuraatoritund näitusel + teatrireis Endla teatrisse etendusele “Vares” (Vt. alumist postitust)

16. mai kell Jaak Valge „Võõrandumine: Vares-Barbaruse juhtum“

10. juuni Mart Kivastiku (näidendi „Vares“ autor) ja Margit Keerdo-Dawsoni (Barbaruse-teemalise mängufilmi stsenaariumi autor) vestlusring

A. H. Tammsaare mälestuspäev

Pühapäeval, 1. märtsil möödub A. H. Tammsaare surmast 75 aastat. Toome selle puhul arhiivist välja valiku Käthe Hansenile ja perekonnale saadetud kaastundeavaldusi. Teiste seas võib näha näiteks minister Jüri Uluotsa, kirjanik Mait Metsanurga ja Johan Laidoneri kaastundetelegramme. Lisaks saab vaadata haruldasi “Tõe ja õiguse” I, III ja IV osa eksemplare, kuhu Tammsaare on teinud oma käega hulga parandusi. Kirjanik valmistas teoseid ette tõlkimiseks ning redigeeris teksti lühemaks ja selgemaks. Punase pliiatsiga on osa teksti maha tõmmatud ning lisatud musta tindi ja peene käekirjaga parandusi/täiendusi. Kahjuks ei saa me võimaldada raamatute sirvimist, mistõttu oleme need avanud lehekülgedelt, kuhu on tehtud kõige rohkem parandusi. 1940. aasta 1. märtsi koha pealt on avatud ka üks Tammsaare kuulsatest rahakaustikutest, kus on näha kirjaniku viimane sissekanne. Muuseumisse on mälestuspäeva puhul sissepääs soodushinnaga.

Teatrireis!

Sõidame Pärnusse vaatama Endla teatri etendust „Vares“! Kell 16.00 algab muuseumis näituse “Katastroofid! Vares-Barbarus Tammsaare juures” publikupäev. Buss väljub Tammsaare muuseumi parklast kell 17.00 Etendus algab kell 19.00 Tagasisõit Tallinnasse kell 22.00 (orienteeruv kohalejõudmise aeg 23.30) Hind 25€ sisaldab: • Teatripileti • Bussisõidu Pärnusse ja tagasi • Näituse „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“ publikupäeva pileti

Vajalik eelregistreerimine hiljemalt 7. aprilliks tel. 6013232 või aadressil tammsaare@linnamuuseum.ee Kohtade arv piiratud!

Lisainfo: tammsaare@linnamuuseum.ee või 6013111

Vabariigi aastapäeva perepäev!

24.veebruaril kell 11.00-15.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi, A.H.Tammsaare ja E. Vilde muuseumide ühine perepäev “Elagu Eesti. Vaba riik on aare”!

Toimub aardejaht ja muu põneva seas saab Kadrioru ja Pirita vahel sõita hoburakendiga, avatud on meisterdamistoad jpm. Loe edasi!

PEREPÄEV “Elagu Eesti. Vaba riik on aare!”

24.02 kl. 11-15 toimub Eesti Ajaloomuuseumi, A.H.Tammsaare ja E. Vilde muuseumite ühine perepäev “Elagu Eesti. Vaba riik on aare”, kus muu põneva seas saab Kadrioru ja Pirita vahel sõita hobusega, avastada põnevaid ajalooaardeid, tutvuda haruldaste museaalidega ja meisterdada.

Tammsaare muuseumis saab:
* mängida aardejahti ja otsida üles muuseumisse peidetud aare
* meisterdada endale ordenit
* vaadata värskelt avatud näitust Johannes Vares-Barbarusest
* istuda verandakohvikul
* võtta kaasa Tammsaare läkitus “Truudus”
Maja ees ootab aga hoburakend, et viia teid edasi järgmisse muuseumisse (hobusõidu perepilet 10€).

Etluskonkurss täiskasvanutele!

Avatud on registreerimine üleriikliku täiskasvanute etluskonkursi “Meil aiaäärne tänavas” Tallinna eelvoorule, mis toimub 7. veebruaril kell 12.00 Tammsaare muuseumis. Osalemiseks saatke meil aadressile tammsaare@linnamuuseum.ee. Loe täpsemalt!

Jumala külaline

Tallinna Hoiuraamatukogu töötaja Eve Lipand leidis Hoiuraamatukokku toodud ajakirja vahelt A. H. Tammsaare viimase surmaeelse käsikirja, mida on pikka aega peetud kadunuks. Tõlkekäsikiri Leo Frobeniuse muinasjutust “Jumala külaline” oli aastakümneid uurijatele teada vaid tänu kunagi tehtud fotokoopiale ning perekonnaliikmete mälestusele. Käsikiri on legendaarne seetõttu, et oli viimane kirjutis, mille kallal Tammsaare töötas. Legendi kohaselt on muinasjutu tõlgitud lõpuread “Kui Jumala külaline koju jõudis ja tahtis üle oma ukseläve astuda, langes ta surnuna maha” kirjaniku viimased kirjapandud sõnad.

Eve Lipandi sõnul avas ta 1940. aasta kannatada saanud “Eesti Nooruse” numbri juhuslikult enne makulatuurihunnikusse panemist. Ajakirjanumbris trükitud faksiimile Tammsaare käekirjast viis ta mõttele, et ajakirja vahel olevad paberid võivad olla Tammsaare kirjutatud, kuna trükitud käekirjanäidis oli väga sarnane leitud paberitel olevale. Kolmeleheküljeline käsikiri on küllaltki hästi säilinud ning on vaatamiseks väljas A. H. Tammsaare Muuseumis.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.