Raamatuesitlus: Eeva Park “Lemmikloomade paradiisist”

Reedel, 9. detsembril kell 17.00 esitleb Eeva Park muuseumis oma uut teost “Lemmikloomade paradiisist”, muusikat teeb Helin-Mari Arder.

Muuseumi 12. Sügiskonverents toimub 28.11 ja keskendub merekirjandusele

Merekultuuriaasta puhul on Tammsaare muuseumi seekordse Sügiskonverentsi teemaks merekirjandus.
Täpsem kava ja esinejate nimekiri on siin.

Noorte andekate pärastlõunakontsert!

16. novembril kell 16.00 toimub Tammsaare muuseumis pärastlõunakontsert, kus esinevad Tallinna Muusikakeskkooli keelpilliõpilased Iris Eva Aabloo, Teodor Juko Hiiemaa, Aleksander Sebastian Lattikas, Miia Olivia Onni, Triinu Piirsalu, Joosep Reimaa ja Martin Torp. Klaveril Signe Hiis, Kai Õunapuu, Susanna Liisa Onoper. Sissepääs tasuta! Olete oodatud!

Pühapäeval selgub “Tõe ja õiguse” lemmiktegelane!

Tammsaare muuseum, Raamatukoguhoidjate Ühing ning Vikerraadio ootavad kõiki huvilisi pühapäeval kell 13.00 Solarise Apollo raamatupoodi „Tõe ja õiguse“ 90 aastapäevale pühendatud lõpuüritusele, kus selguvad hääletusvõistluse „Kes on Sinu lemmiktegelane?“ tulemused. Võitja kuulutab välja kirjandusminister Mart Juur isiklikult! Kavas on ka loosimised ja üllatusesinemine. Oled väga oodatud! Sündmusest teeb otseülekande ka ERR-i Kultuuriportaal.

Avatud mänguväljad

15.10 – o6.11 on jälle “Avatud mänguväljade” aeg ning seekord lööb ettevõtmises kaasa ka meie muuseum! Lapsi ootavad muuseumis ülipõnevad nuputamis- ja otsimismängud, kaasa saab ka mänguväljade passi.  Kava selle kohta, mida meie muuseumis teha saab, on siin!

Algas “Tõe ja õiguse” lemmiktegelase võistlus ja Tammsaare-kuu Vikerraadios

A. H. Tammsaare muuseum, Vikerraadio ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing kuulutavad välja hääletusvõistluse
Kes on sinu lemmiktegelane “Tões ja õiguses”?
Lisaks hääletusvõistlusele saab 20. septembrist tuntud inimeste esituses kuulda lühikesi lõike romaani igast peatükist, nii 39 päeva järjest 30. oktoobrini.
Loe siit kõigest lähemalt!

Algas “TÕE JA ÕIGUSE” lemmiktegelase võistlus!

A. H. Tammsaare muuseum, Vikerraadio ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing kuulutavad välja hääletusvõistluse

Kes on sinu lemmiktegelane “Tões ja õiguses”?

Hääletada saab Vikerraadio kodulehel tammsaare.vikerraadio.ee

„Omavahel võtavad mõõtu kümme “Tõe ja õiguse” karakterit kõigist viiest osast, teiste hulgas mõistagi Andres, Pearu, Karin ja Indrek,“ sõnas Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino, kes loodab, et hääletajaid tuleb palju ning võistlus innustab ka romaani kätte võtma.

Vikerraadio peatoimetaja Riina Rõõmuse sõnul lööb Vikerraadio alati hea meelega kaasa ettevōtmistes, mis innustavad inimesi rohkem raamatuid lugema. “Kindlasti on meie kuulajate hulgas neid, kes “Tōde ja ōigust” viimati kooliajal lugesid ja see hääletus on hea pōhjus raamat jälle riiulist välja vōtta ning avastada, et üle aastate uuesti lugedes pakub see suurepärane teos palju enam kui nooruses.”

Hääletada saab kõikjal, kus on internet, nii kodus kui ka raamatukogudes üle Eesti. Eraldi hääletuspunkt on avatud ka Tammsaare muuseumis Tallinnas, kuhu on eriti oodatud kõik need, kes siiani pole kirjaniku orginaalsisustusega kodus veel käinud.

Iga lugeja hääl on oluline, seda kinnitavad raamatukogude laenutuste edetabelid,“ on Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse liige Katre Riisalu veendunud. „Seda enam, et ilmumisjärgselt oli „Tõde ja õigus“ üks enim raamatukogudest välja laenatud teos, millest tänaseks on kujunenud eesti kirjanduse tüvitekst.“

Hääletada saab kuni 25. oktoobrini ning osalejate vahel loositakse välja auhinnad. Peaauhind on Tallinki poolt sõit neljale Rootsi merevaatega kajutis, aga loosikastis on ka Apollo kinkekaarte, Eesti Keele Sihtasutuse raamatuid ning Loomingu ja Loomingu Raamatukogu aastatellimused.

Võitja kuulutatakse välja 30. oktoobril kell 13.00 Solarise Apollos ning sündmusest teeb otseülekande ERR-i Kultuuriportaal.

Võistlusega tähistatakse 90 aasta möödumist “Tõe ja õiguse” ilmumisest. Raamat tuli välja 30. oktoobril 1926 ning on sellest alates üks loetavamaid ja armastatumaid teoseid eesti lugejate seas.

Romaani juubeliaasta ei piirdu ainult hääletusvõistlusega. 20. septembrist alates hakkavad 39 päeva järjest kõlama Vikerraadio eetris tuntud inimeste esituses lühikesed tsitaadid romaani igast peatükist.

„Lõigud on umbes minuti pikkused ning ei pea silmas seda, et inimene kuuleks iga päev otsekui järjejuttu. Pigem vastupidi – tahaksime, et lõik jääks inimest kummitama, ta tahaks teada, mis edasi sai ning võtaks ise romaani kätte,“ selgitas Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino

Oktoobri viimastel nädalatel on Vikerraadio eetris oodata ka uut järjejuttu “Tõe ja õiguse” I ja V osa põhjal.

Teaduskohvik ulmekirjandusest

Teadlaste Öö Festival keskendub tänavu teaduse ja tehnoloogia kiirele arengule ning selle n-ö ulmelistele mõõtmetele. Tammsaare muuseum kutsub ka tänavu Teadlaste Öö festivali raames teaduskohvikule, kus seekord on fookuses ulmekirjandus.

Teadus areneb võimsalt, tehnika muutub aina kiiremaks ja tõhusamaks.
Kas ulmekirjandus nägi seda kõike ette?
Kas see on üldse ulmekirjanduse eesmärk?
Teaduskohvikus arutlevad ulmekirjanduse tähenduse ja mõtte üle Jüri “Ulmeguru” Kallas ja Ulmekirjanduse Baasi pidaja Andri Riid, kohvikut modereerib Peeter Helme.

Teaduskohvik toimub 30. septembril algusega kell 17.15. Teaduskohvikust teeb otseülekande ERR-i kultuuriportaal. Registreeri end Facebookis!

Kirjanduspiknik Tammsaare aias

Kadrioru raamatukogu ja Tammsaare muuseum kutsuvad suvelõpu kirjanduspiknikule 31. augustil kell 17.00. Oma loomingut loevad ette ja kommenteerivad kirjanikud DORIS KAREVA ja JAN KAUS.

Võtke kaasa mõnus piknikukraam ja tulge Tammsaare aeda väärt kirjandust kuulama!

Vihmase ja/või külma ilma korral kolime Tammsaare elutuppa.

Raamatuesitlus: Arno Oja “Kajaloodi vari”

17. augustil kell 17.00 esitleb kirjanduskriitik Arno Oja oma raamatut “Kajaloodi vari”. Teos sisaldab artikleid ja arvustusi aastatest 1989-2016. Kogumik pakub põnevaid vaatenurki, andekat mõtte- ja keelemängu ning head läbilõiget nende aastate eesti kirjandusest. Olete oodatud!

Linnalaager “Kangelaste hääled” augustis

Kustume kõiki 7-11-aastaseid lapsi 16.-17. augustil linnalaagrisse KANGELASTE HÄÄLED.

Programm
16. august
10.00 kogunemine muuseumis, omavaheline tutvumine ja ringkäik muuseumis
12.00 Külaskäik ERR-i muuseumisse. Piilume stuudiotesse ja uurime, kuidas teletegemine käib
13.15 Lõunasöök
14.00 Külaskäik ERR-i Lastejaama. Saame järele proovida, kuidas käib multifilmitegelastele hääle andmine.
Tagasi muuseumisse
17.00 Kojuminek

17. august
10.00 kogunemine muuseumis
„Meie rebane“ katkendi läbimängimine. Katsetame, kas ka ise saab teha kuuldemängu
13.00 Lõuna
Orienteerumismäng Kadrioru pargis.
17.00 Kojuminek

Maksumus 20€ Sisaldab:
* 2-päeva programm
* 2-päeva lõuna
* Meisterdamismaterjalid

Registreerimine: tammsaare@linnamuuseum.ee

Kohtade arv piiratud!

HeadRead/kirjanduslik Kadriorg

Reedel kell 16.00 algab Tammsaare muuseumi aiast HeadRead festivali raames jalutuskäik “Kirjanduslik Kadriorg”. Jalutuskäiku juhib Maarja Vaino ning see kestab kuni 1-1,5 tundi.

Raamatuesitlus!

Neljapäeval, 26. mail kell 17.00 esitleb Roland Tõnisson muuseumis oma raamatut “Gosudar”. Olete oodatud!

MUUSEUMIÖÖ!

Ootame teid laupäeval, 14. mail, järjekordsele Muuseumiööle! Alustame juba kell 18.00 lasteprogrammiga “Tähemeri”! Kell 20.00 toimub URMAS LENNUKI ja MAARJA VAINO vestlusring “Tõde ja õigus” lööb laineid! Vaadata saab värskelt avatud näitust “Tõe ja õiguse” lavakostüümidest ning istuda terrassikohvikus. Olete Tammsaare kodus oodatud!

Pärastlõunakontsert

Pärastlõunakontsert Tammsaare muuseumis 11. mail algusega kell 16.00. Esinevad Tallinna Muusikakeskkooli 9. klassi õpilased.

Kavas: 1. G. Ph. Telemann Fantaasia TWV 40: 20 I ja II osa J. Haydn Viiulikontsert Hob. VIIa: 4 I osa A. Glazunov Suur Adagio balletist “Raimonda”. Grete Heinsaar, viiul Õpetaja Niina Murdvee, klaveril Kai Õunapuu

2. L. van Beethoven Sonaat E-duur op 14 nr 1 III osa J. S. Bach Prelüüd ja fuuga e-moll HTK II F. Chopin Masurka a-moll op 17 nr 4 E. Rautavaara Etüüd „Kvindid“ Susanna Liisa Onoper, klaver Õpetaja Ira Floss

3. A. Dvořák Ema laul A. Dvořák Furiant E. Stein Kontsertpala Martin Torp, kontrabass Õpetaja Kaupo Olt, klaveril Kai Õunapuu

Teatripiletite võitjad teada!

Meil on rõõm teatada, et külastajate vahel loosi läinud teatripiletid kahele 27. mai etendusele “Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4″ võitsid Hillar Sulg ja Heleen Karja! Palju õnne ja tänu rohketele osalejatele! Võtame võitjatega täpsemate detailide osas ühendust!

EKL kuulutas välja romaanivõistluse

Eesti Kirjanike Liit kuulutas 23. märtsil kell 16 Tammsaare muuseumis välja romaanivõistluse. Romaanivõistluse väljamakstav auhinnafond on 10 000 eurot, lisaks tehakse väljakuulutamisel teatavaks eriauhind, millega soovitakse anda võimalus Eesti kirjandusel jõuda välislugejateni. Romaanivõistluse kuulutab välja Eesti Kirjanike Liidu esimees ja žürii liige Karl Martin Sinijärv. Romaanivõistluse korraldaja, Eesti Kirjanike Liidu juhatuse liige Peeter Helme tutvustab romaanivõistluse tingimusi, žüriid ja teeb ülevaate eelmisest romaanivõistlusest. Kirjanik ja romaanivõistluse žürii liige Jan Kaus esitab katkendi eelmise romaanivõistluse võitja kirjanik Armin Kõomägi teosest “Lui Vutoon”.

Kirjanike liidu romaanivõistlused toimuvad üle aasta, väljakuulutatud võistlus on taasellukutsutud võistlustest teine. Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus on 1926. aastal algatatud kirjastuse Loodus romaanivõistluse idee jätkaja ning lähtub oma tegevuses Eesti Romaaniühingu võistluse praktikatest ja põhimõtetest.

Antoni aialaat

Kutsume teid 22. mail juba neljandat korda toimuvale Antoni Aialaadale. Meil on hea meel, et registreerunud on palju ja põnevaid kaubapakkujaid, kohalikke ja kaugemaid. Esmakordselt saavad sel aastal lapsed poniga sõita, Kadrioru Savituba pakub savivoolimise ning Teeme Teistmoodi meisterdamise töötuba; degusteerida saab türgi maiustusi, mis on eestlaste maitset arvestades tehtud tublisti vähem magusad. Malle Pajula (Kodukiri) viib läbi viktoriini ja nagu ikka, kõlavad ka luule ja muusika! Olete väga oodatud! Kava: Kell 12.00 Türgi toidu degusteerimine Kell 13.00 Malle Pajula (Kodukiri) viktoriin. Auhinnad! Kell 14.00 kõlavad luule ja muusika

Lisaks: mahetoit ja mahekosmeetika, taimed, mesi, käsitöö, ehted, keraamika jpm! Laat kestab 11.00-15.00

Publikupäev Jaak Juskega

19. märtsil kell 14.30 räägib ajaloolane Jaak Juske muuseumi publikupäeval Tallinna pommitamisest. Publikupäevaga lõpetame näituse „Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures“: näitus on 19. märtsil viimast päeva avatud! Lastele on publikupäeval avatud väike meisterdamisnurk, mängida saab otsimismängu ning tahvelarvutite “Laste rada” on samuti ootamas, nii et igale pereliikmele jätkub tegevust! Sissepääs muuseumipiletiga, koolieelikud tasuta! Olete väga oodatud!

Koolivaheaja huumorilaager!

Kutsume 9-12-aastaseid poisse ja tüdrukuid kevadvaheajal kirjanike muuseumide huumorilaagrisse! Laager toimub 21.-23. märtsini ning selle hind 35€ sisaldab muuseumide programme, sooja lõunasööki ja vahepalasid, karikatuuride töötuba, meisterdusvahendeid ja Särevi Teatritoa külastust. Vaata täpsemat programmi siit!

Muuseumikülastus viib teatrisse!

1. märtsil möödub A. H. Tammsaare surmast 76 aastat. Et hoida tähelepanu all kirjaniku elavat loomingut, loosime kõigi märtsikuus Tammsaare muuseumis käinud külastajate vahel välja 2×2 piletit Tallinna Linnateatri suurepärasele etendusele “Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.” Loosimisel osalevad kõik ajavahemikus 1.-31. märtsil muuseumit külastanud ning oma kontaktandmetega pileti loosikasti pannud külastajad. Võitjad loositakse välja 1. aprillil ning nendega võetakse ühendust. Konkreetse etenduse aja saavad võitjad kokku leppida teatrikassas. Kasutage ära eriline võimalus saada korraga kolm hingekosutust: ainulaadne kirjanik, ainulaadne muuseum ja ainulaadne etendus! Olete oodatud!

Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts annab välja “Klassiku sõbra” tunnustuse

14. veebruaril kell 16.00 annab MTÜ Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts Tammsaare muuseumis välja „Klassiku sõbra“ tunnustuse.

Tunnustus “Klassiku sõber” antakse välja esmakordselt. Sellega tänab Selts üht Eesti silmapaistvat kirjandusinimest klassikute pühendunud uurimise ja tutvustamise eest. Tänukirja juurde kuulub Marje Üksine graafiline leht “Kõik on üks”.

Oodatud praegused ja tulevased liikmed ning kõik huvilised.

Lahtiolekuaegade muutus

Alates veebruarikuust oleme Tallinna Linnamuuseumi direktori käskkirja nr. 1-1.2/5 alusel avatud vaid neljal päeval nädalas: kolmapäevast laupäevani kell 11.00-17.00.

VABARIIGI AASTAPÄEVA PEREPÄEV!

A.H. Tammsaare muuseumis Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones, E. Vilde ja Kadriorus toimub Eesti Vabariigi 98. sünnipäeval 24. veebruaril meeleolukas perepäev „VABA RIIK ON AARE!“. PROGRAMM TAMMSAARE MUUSEUMIS: 11-15, sissepääs 1€. • Lastele otsimismäng, ristsõnamõistatuse lahendamine (auhinnad!)
• Meisterdamisnurk: Mereaasta puhul saab endale Eesti lipu värvides laevukese meisterdada!
• Tahvelarvutis olev “Laste rada” muuseumi püsinäitusel
• Viimane võimalus näha näitust Johannes Vares-Barbarusest!
• Tammsaare laual näeb ajutiselt „Tõe ja õiguse“ I osa originaalkäsikirja! Avatud on verandakohvik ning Tammsaare korteris toimuvad giidiga ekskursioonid! NB!!! Kadriorus sõidab Vilde ja Tammsaare muuseumide vahel Koidula tänaval HOBUKAARIK! Sõidupileti saab koha pealt sularahas. Ühise perepäeva eesmärk on väärtustada Eesti riigi vabadust ja tunda rõõmu sellest, et meie kõigi koduks on just Eesti Vabariik. Külastajaid ootab magus üllatus Kalevi poolt! Üritus Facebookis PROGRAMM TEISTES MUUSEUMITES: „VABA RIIK OK AARE!“ SUURGILDI HOONES (PIKK 17, TALLINN) KELL 11-15 “VABA RIIK ON AARE!” EDUARD VILDE MUUSEUMIS (Roheline aas 3)

Tammsaare sünnipäev 30. jaanuaril

Laupäeval, 30. jaanuaril tähistame kirjaniku 138. sünniaastapäeva!

Hommikust alates on välja pandud ainulaadsed museaalid: Jaak Soansi ateljees olnud Tammsaare monumendi mudel, mis erineb pisut lõpuks pronksi valatud monumendist Tammsaare pargis ja mida alates laupäevast saab muuseumi püsinäitusel näha ning „Tõe ja õiguse“ I osa käsikiri, eriline ja ainulaadne museaal, mida saab haruharva näha ja mis on hindamatu väärtusega. Käsikiri on kuni märtsikuuni eksponeeritud kirjaniku töölaual.

Kell 14.00 esitleme ekspositsiooniuuendust, mille tulemusel saavad lapsed läbida püsinäituse tahvelarvuti abiga. Lisaks on tahvelarvutis muuseumitekstid ka neljas võõrkeeles. Püsinäituse eestikeelseid seinatekste on aga mugavama lugemise nimel suurendatud ja täiendatud. Uuenduse eesmärk on tuua muuseumisse rohkem peresid ja turiste.

Kell 15.00 toimub Maarja Vaino raamatu “Tammsaare irratsionaalsuse poeetika” esitlus. Tegemist on doktoritöö põhjal valminud monograafiaga Tammsaare isikust ja loomingust, millest esitlusel kõnelevad prof. Rein Veidemann ja kirjandusloolane Toomas Haug.

Ürituse lõpus kuulutame avatuks “Tõe ja õiguse” aasta, mis tähistab 90 aasta möödumist selle eesti kirjanduse tüviteksti ilmumisest. Aasta jooksul on plaanis mitmed sündmused, millest üks – “Tõe ja õiguse” illustratsioonivõistlus – on juba välja kuulutatud, tulemas on aga veel mitmeid ettevõtmisi, nagu näiteks lugejate lemmiktegelase valimine koostöös raamatukogude ja Vikerraadioga, rändnäitus ja palju muud.

Koidula etlusvõistlus täiskasvanutele

Olete oodatud osalema II Üleriigilisel Koidula etluskonkursil täiskasvanutele! Loe edasi!

Koidula etluskonkurss täiskasvanutele

Olete oodatud osalema II Üleriigilisel Koidula etluskonkursil täiskasvanutele!

Tallinna eelvoor toimub Tuglase majamuuseumis Nõmmel laupäeval, 20. veebruaril kell 12. Valime välja 3 parimat ja saadame lõppvooru Pärnusse Koidula muuseumisse 12. märtsil 2016 kell 12.

Osaleja vanus – vähemalt 18 aastat. Registreerumisel kirja panna: osaleja nimi, elukoht ja luuletuste pealkirjad ning autorid

Üks autoreist peab kindlasti olema Lydia Koidula.

Etlejaid asuvad hindama Õnne Kepp, Maarja Vaino, Marika Rink, Veronika, Elle-Mari Talivee ja Veronika Kivisilla.

Kõnekunsti õppejõud Marika Rink konsulteerib soovijaid 11. veebruaril kl 15-17.

Vajalik eelregistreerimine: Elle-Mari Talivee 51911810 ellemari@utkk.ee

2016. a. märtsis möödub 150 aastat Lydia Koidula esikkogu „ Waino-Lilled“ avaldamisest. Selle tähistamiseks toimub II üleriigilise Koidula täiskasvanute etluskonkursi finaalvõistlus emakeelepäeva eel, 12. märtsil Pärnus, Koidula muuseumis kl 12.

Etluskonkursi eesmärgiks on aktiveerida täiskasvanud inimeste luule- ja etlushuvi kogu riigis. Arendada etluskunsti viljelemist nii professionaalide kui ka harrastajate hulgas ja anda oma oskuste esitlemiseks motiveeriv väljund traditsioonilise mitmetasandilise etluskonkursi näol, kus iga paikkondliku eelvooru parimad esinejad lähetatakse finaalvõistlusele Koidula muuseumisse Pärnus.

Konkursist osavõtja peab olema vähemasti 18 aastat vana ja esinemise pikkus soovitavalt mitte üle 7 minuti. Esitatakse kaks luuletust, millest üks peab kindlasti olema Lydia Koidula ja teine esitaja enda poolt vabalt valitud eesti autori looming. Finaalvõistlusel hindab autori mõtete ja stiili vahendamist kolmeliikmeline žürii.

Kuulutati välja illustratsioonivõistlus “Tõe ja õiguse” I osale

30. oktoobril 1926. aastal ilmus A. H. Tammsaare “Tõe ja õiguse” I osa. Seoses romaani tähtpäevaga kuulutavad A. H. Tammsaare Muuseum, Eesti Kujundusgraafikute Liit ning Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts välja illustratsioonivõistluse. Loe edasi!

Koolivaheaja lastelaager

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Särevi Teatritoa ja Tallinna Linnamuuseumi Tammsaare muuseumi lastelaager.
4. ja 5. jaanuaril ootame teatri-ja kirjandushuvilisi lapsi linnalaagrisse. Kahe päeva jooksul räägime sellest, kuidas lood sünnivad ning lavale jõuavad. Jutustame ise lugusid, proovime kostüüme ning teeme teatrit. Laager arendab laste eneseväljendusoskust ning fantaasiat.
Mõlemal päeval algab programm kell 10.00 Tammsaare muuseumis Koidula tn 12a ja lõppeb 16.00 Särevi Teatritoas Tina tn 23-13.
• Laagri osalustasu: 27 € lapse kohta;
• Laagri hinnas on: muuseumide programmid, vahendid meisterdamiseks, soe lõunasöök ning suupisted.
• Laagrisse mahub 15 last.
Rohkem infot info@tmm.ee See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 6442132
Registreerimiseks täida väljad!
Kohtumiseni muuseumis!

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.