19. sajandi keskpaiku Kadrioru lossivalitsejale ehk kastellaanile ehitatud neobarokse maja esimesel korrusel asuv muuseum tutvustab 20. sajandi alguse ühe tuntuma eesti kirjaniku Eduard Vilde (1865-1933) viimast kodu.

Kirjanik elas kuuetoalises valgusküllases korteris koos abikaasa ja ämmaga 1927-1933. Tänaseni on säilinud algsed maja siseuksed, kahhelahjud ning balustraadiga puutrepp 19. - 20. sajandi vahetusest ja mööbel AS. M. Lutheri mööblivabrikust.

Alates 1946. aastast on kirjaniku ajaloolises korteris E.Vilde muuseum. Muuseumi püsiekspositsioon annab täieliku ülevaate kirjaniku elust ja loomingust. Läbi autentse omaaegse kodu avaldub tavaline inimene loomingu taga. Kirjanik, aga ikkagi inimene!

Vilde muuseumi interjööri on peetud Eesti üheks paremini säilinud 20ndate interjööriks. Muuseum pakub mitmeid haridusprogramme, sünnipäevade pidamise võimalust ja igal kuul uut kunstinäitust meie teise korruse kastellaanimaja galeriis.

Leia meid Facebookist

UUDISED

Vaikuseteraapia Vilde moodi

Eduard Vilde muuseum kutsub jõulude eel müstilist vaikust kogema.

3.-23. detsembrini pakub kirjaniku majamuuseum Kadriorus ehtsat Eesti-aegset jõuluelamust. Vilde elutoas on ehitud jõulupuu ja söögitoas kaetud pidulaud. Peremees ise on justkui korraks välja läinud.

Rahuoaasina näiv kirjaniku kodu on Eesti üks täiuslikumalt säilinud 1920ndate interjööre, kus lisaks autentsele Lutheri vabriku mööblile on ka ajastut iseloomustavad valgustid, tapeedid ja tekstiilid.

Tuleval aastal 150. juubelit tähistab eesti rahvuskirjanik kolis oma uude ja moodsalt sisustatud  Kadrioru korterisse 1927. aasta jõulude eel. Pärast pikki rännuaastaid oli Eesti esimene krimi-, nalja-, romaani- ja reisikirjanik jõudnud lõpuks kodusadamasse.

***

Eduard Vilde muuseum (Roheline aas 3, asub Kadrioru pargis Luigetiigi kõrval)

Avatud K-P 11-17

Pileti hind 2€/soodus 1€, eelkooliealised tasuta

Muuseumi lahtiolekuajad detsembris

Eduard Vilde muuseum

23.12 kl avatud 11-14

31.12 kl avatud 11-14

24.-26.12 suletud

1.01.2015 suletud

Rõõmsaid pühi!

Detsembris on haridusprogramm “Punane sokk ja näpitsprillid” jõuluhõnguline

Eduard Vilde muuseumil on rõõm kutsuda gruppe detsembrikuus osa saama auhinnatud programmi „Punane sokk ja näpitsprillid“ jõuluversioonist.

Lisaks tavapärasele programmile räägime Eduard Vilde näitel kodude ehtimisest peaaegu 90 aastat tagasi ja teeme juttu ka kinkimisest. E. Vilde korter kostitab meid ehteis kuusepuu ning mõnusa vanaaegse jõuluhõnguga.

Kestvus: 90 minutit

Maksumus: 2€

Broneerimine: lisanna.kurg@linnamuuseum.ee või 6013181

Täpsemalt alljärgnevalt infolehelt:

Võidukad “Pisuhänna” sokid taas müügil

Teist korda järjest sai parima Eesti Muuseumimeene auhinna Eduard Vilde muuseum Tallinnast.

Üle aasta jagatava auhinna (EMMA) eesmärgiks on muuseumide igapäevatöö ühe osa – tootearenduse tunnustamine ja väärtustamine, muuseumide kogude kui inspiratsiooniallika kasutamine loovtööstuses. Sellel aastal anti välja viis auhinda.

Esimese preemia võitis Eduard Vilde Muuseumi (Tallinna Linnamuuseum) meene „Pisuhänna sokid“. „Lihtne, väike, nutikas meene on hästi läbi mõeldud ning sellel on tugev seos muuseumiga kogusse kuuluva Vilde üksiku punase soki näol. Vähetähtis pole, et toode on lustlik ja tekitab positiivse emotsiooni“, tõdes žürii.

„Pisuhänna“ sokid on oma ainese saanud Vilde „Pisuhänna“ (1913) näidendist. Komplektis olev punane sokk sümboliseerib piibelehelikku vaimsust ja boheemlaslikkust, must vestmannilikku võimukust ja raha.

Nii on sokikandjalgi jalg üle põlve istudes kord Vestmann all ja Piibeleht peal, siis jälle Piibeleht all ja Vestmann peal. Täpselt nagu vaim ja võim meie igapäeva elus.

Vilde muuseum saavutas ka eelmisel EMMA konkursil võidukoha Vilde vuntside eest. Saadud auhinnarahast arendatigi „Pisuhänna“ sokkide meene.

Lustlike, kirjanduslikke sokke saab osta Eduard Vilde muuseumist Kadriorust. HIND 12€

Suur Gatsby, Vilde ja hullumeelsed kahekümnendad

Eduard Vilde muuseum pakub stiilset ja  ajastupärast jõuluprogrammi “Suur Gatsby, Vilde ja hullumeelsed kahekümnendad”

„Kuldsed kahekümnendad“ on kontrastne, traditsioone hülgav ning  naiserolli ja moodi jõuliselt muutnud periood Ameerika ja Euroopa suurlinnades, mis lõppes 1929. aastal ülemaailmse majanduskriisiga.

Ajastu märksõnadeks said glamuur, meelelahutus (dzäss, raadio, kino) ja arutu tarbimine (auto). See vaimne allakäigu aeg on pakkunud ainest paljudele kirjanikele, kelledest kuulsaim perioodi portreteerija on F. Scott Fitzgerald ja tema 1925. aastal ilmunud teos „Suur Gatsby“ („Great Gatsby“ 2013. a Hollywoodi ekraniseering  peaosas Leonardo  DiCaprioga on aluse pannud 20ndate moe- ja stiilibuumile kogu tänases maailmas).

Samal aastal kui ilmus „Suur Gatsby“ sai Eesti kuulsam ja armastatum kirjanik Eduard Vilde 60. aastaseks ja talle kingiti Vabariigi valitsuse poolt Kadriorgu korter. Peale remonti ja sisustamist kolis kirjanik koos abikaasaga 1927. aasta jõulude eel majja.

Jõuluprogrammi raames pakutav ekskursioon viibki meid 1927. aasta pühadesse. Milline oli Vilde kodu (ajastutapeedid, originaal Lutheri mööbel, valgustid jms)? Kuidas ja kellega eesti kirjanduse grand old man siin elas? Milline oli ta suhtumine pillerkaaritavasse, rekordeid ja skandaale ihkavasse ajastusse? Mida arvas moest ja kinost?

Vilde enda loo taustal rullubki lahti põnev ja üsnagi tänapäevasena näiv  1920ndate maailm.

3 h pakett sisaldab:

Soe vürtsine tervitusjook

Ekskursioon (kestab u 1 h)

Suupistelaud muuseumi II korrusel, taustaks ajastumuusika (suupisted ja nõud palume ise kaasa võtta)

Soovitame peole tulla ajastupäraste aksessuaaridega:

Naistel olulisim: kleit, pikad pärlid, pottkübar

Meestel:  vest, lakk-kingad

Paketi maksumus:

Ruumide rent 3h 90€

Ruumirendile lisandub programmipilet 5€/ inimene

(Õhtusel ajal ja nädalavahetuseti lisandub ekskursiooni läbiviimise tasu 25€/ grupi peale)

P.S Maksimum grupi suurus kuni 30 inimest

Küsi pakkumist: vilde@linnamuuseum.ee, tel. 6013181/6013290

Prindi programmi tutvustav pdf. Suur Catsby, Vilde ja hullumeelsed kahekümnendad

 

Vilde “Minu esimesed triibulised” avaneb läbi lasteõiguste ja võrdse kohtlemise teemade

2014. aastal möödub 110 aastat Eduard Vilde lastejutustuse “Minu esimesed triibulised” esmakordsest ilmumisest. Sel puhul korraldasid Eduard Vilde muuseum, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Õiguskantsleri Kantselei 14.-17.10.2014 teemanädala “Minu esimesed triibulised“.

Teemanädala raames toimusid Eesti Lastekirjanduse Keskuses 3.-4. klasside õpilastele arutelutunnid. Tunnis lugesime õpilastele ette katkendeid Vilde jutustusest, mängisime läbi probleemsituatsioone ning arutasime lastega võrdsuse, õigluse, karistamise ja märkamise teemadel. Tunni lõpus valmisid originaalsed triibulised loovtööd.
Teemanädala eesmärk oli ühest küljest pakkuda Vilde igihaljale jutustusele uusi tõlgendusviise, teisalt tutvustada läbi selle loo lastele nende õigusi võrdsele ja õiglasele kohtlemisele ning vägivallavabale lapsepõlvele.
VAATA FOTOSID TOIMUNUD TUNDIDEST

Interaktiivne, hoogne ja sisukas tund sai head tagasisidet, mistõttu teemanädala taaskordamisele ka 2015. aasta talvel ja sügisel.

On alanud gruppide registreerimine 10.,11. ja 13.02.2015 päevadele. Kõikidel kolmel päeval toimuvad tunnid kl. 10 ja 12.

Registreeru katrin.tonisson@elk.ee

LISAMATERJALI:
LOE “Minu esimesed triibulised” e-raamatut
Vaata ka laste tehtud animatsiooni Minu esimesed triibulised
LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.