Anu Männi veebiloeng “Loomad Tallinna keskaegsetel kunstiteostel” 29.04. kell 18.00

Neljapäeval, 29. aprillil kell 18 räägib ajaloolane Anu Mänd Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi veebiloengus loomadest Tallinna keskaegsetel kunstiteostel. Loeng kuulub Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näituse “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos” publikuprogrammi.

 

Siga ja Püha Antonius
(Kannatusaltar, Brugge meistri Adriaen Isenbrandti töökoda, u 1515 – 1520, altari välistiib, EKM)

Loomakujutistel oli keskaja kunstis väga tähtis roll: neid kasutati märkide ja sümbolitena, mis kandsid religioosseid ja allegoorilisi tähendusi ning edastasid vaatajatele õpetlikke-moraliseerivaid sõnumeid. Mõnedest loomadest kujunesid üldtuntud hea või kurja sümbolid, ent oli ka selliseid, kes võisid olenevalt kontekstist olla kas positiivsed või negatiivsed. Loengus käsitletakse Tallinna kunstiteoste näitel loomi piiblilugudes, pühakute atribuudina, heraldikas, kurja tõrjuvate märkidena ja tegelastena õpetlikes lugudes.

 

29. aprill kell 18.00: Anu Mänd (Tallinna Ülikool)
“Loomad Tallinna keskaegsetel kunstiteostel” 

Palume registreerida SIIN.

Loengul osalemine on tasuta.

 

 

 

6. mai kell 18.00: Riho Paramonov
“Hobune – 20. sajandi I poole Tallinna valulaps”

Sajandeid liiguti linnas peamiselt hobusega. Elu hobuseta polnud mõeldav. 19. ja 20. sajandi vahetus tõi uued liikumisviisid ja -vahendid, mis muutsid suhtumist hobusesse põhjalikult. Nüüd hakati hobuses nägema probleemi, mis vajanuks kiiret lahendamist. Lahendust polnud aga kerge leida.
Veebiloengus osalemiseks saadame enne loengu algust registreerinute meiliaadressile zoomilingi, mille kaudu saate loengut kuulata.

Loengul osaalemine on tasuta.

Palume registreeruda SIIN.

 

 

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitus “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos” viib meid keskaegsele linnatänavale, kus näeb koduloomade elukäiku seasulust peolauani. Torni keldrikorrusel avatakse aga metsikute ja taltsutamata loomade maailm.
Loe lähemalt

 

 

Varasemad toimunud loengud:

25. veeruar: “Hobused keskaegsel Liivimaal”. Esineb Juhan Kreem

25. märts “Hobune – 20. sajandi I poole Tallinna valulaps”. Esineb Riho Paramonov

22. aprill “Loomade kujutised Tallinna linnapildis”. Esineb Peeter Talvar.

29. aprill “Loomad Tallinna keskaegsetel kunstiteostel”. Esineb Anu Mänd