Fotomuuseumi siseõues: Frederik Klanbergi dokprojekt

Fotomuuseumi sisehoov saab suviseks näitusepaigaks 23. juulil seal avaneva Frederik Klanbergi ekspositsiooniga “Ich bin ein Berliner”.

Klanbergi huvitab oma kunstilisi võtteid kasutavates dokumentaalsetes töödes võimu ja indiviidi suhe. Nii on ta fotoprojektis “Ich bin ein Berliner” taasloonud oma vanemate kohtumise ja kohanemise teekonna üliõpilastena 1980. aastate Ida-berliinis. Ühtlasi otsib ta tolleaegse poliitilise olukorra ja tänapäeva ühenduskohti. 1963, samal aastal, mil sündis Klanbergi isa, pidas USA President John F. Kennedy Lääne-Berliinis kõne, kus ta viitas berliinlastele kui vabadele inimestele. Kennedy jätkas, öeldes, et ka tema on “Ich bin ein Berliner.” See fraas sai tähenduse, et oled vaba.
Klanberg: “24 aastat hiljem, kui mu ema ida-Berliini kolis, oli linn veel pooleks jagatud, ja läbipääs läände Nõukogude õpilastele endiselt sama utoopiline kui läänelik vabadus ise.” Kaks aastat hiljem 1989 aga Berliini müür langes ja ida-berliinlased said hõisata sama loosungit “Ich bin ein Berliner”. Samal ajal ründasid sakslased Dresdenis KGB peakorterit, kus ka Vladimir Putin noorukese KGB ohvitserina töötas. Putin leidis ennast raskes olukorras, ta püüdis sakslasi tagasi hoida, et tema alluvad saaksid samal ajal KGB dokumente hävitada. Kuid suhteliselt kiiresti selgus, et kaua ta vastu panna ei suuda. Ta üritas isegi Moskvast abi kutsuda, aga väidetavalt keegi ei vastanud ja nii pomiseski Putin iseendale, et “Moskva on vait.” Sellel hetkel rollid vahetusid – Klanbergi vanematest said vabad berliinlased ja Putinist nende “alluv”. Kunstnik viskab õhku küsimuse, kas 2021. aastal võivad need rollid uuesti vahetuda?

Frederik Klanbergi dokumentaal-poliitiline fotonäitus jääb Fotomuuseumi sisehoovi sügise keskpaigani. Näitus kuulub Fotomuuseumi dokumentaalfoto teema-aasta programmi ja seda toetab Kultuurkapital.

Kunstniku kodulehekülg: http://www.frederikklanberg.com/
Lisainfo: Fotomuuseum
Kuraator Annika Haas
Telefon: (+372) 644 8767; 56610694