Uus püsinäitus “Neitsitorn kui kunstitempel” avati vendade Raudade 150. sünniaastapäeval

Näitus “Neitsitorn kui kunstitempel”  Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi Neitsitornis, Lühike Jalg 9a
Avatud alates 22.10.2020

Carl Winkler Neitsitorn ja aed. Mai 1909. Foto: Marburg. TLM fm 151078

Teadaolevalt 20. sajandi algusest, aga võib olla varasemastki ajast on Neitsitorn pakkunud oma erilise ja kindla karakteriga kohavaimuga ateljeeruume mitmetele tuntud Eesti kunstnikele. Tegemist on Eesti kunstiajaloo seisukohalt väga tuntud nimedega, kelle siin töötamise aega on põhjust mäletada. Seetõttu on tornil väärikas koht nii keskaegses Tallinna arhitektuuris kui ka Eesti kunstiajaloos. Esimesena kasutas Neitsitorni ateljeena lühikest aega Tarbekunsti Ateljee ehk Atelier für Kunstgewerbe – meie esimene naiskunstnikerühmitus,  ning seejärel kunstnikud Carl Alexander von WinklerPaul RaudKristjan Raud, arhitekt Karl Burman sen ja kunstnik Henrik Olvi.  Lühemat aega on Neitsitornis elanud ja töötanud teiste seas kunstnikud Karl Burman jun., Valdemar Väli,  Paul Viidalepp, Märt Laarman. 1941-1942 on maja teise korruse korterit üürinud dirigent Raimund Kull oma kaasa, Eesti tuntuima teatrinäitleja Liina Reimanniga.

Neitsitorni loodav uus püsinäitus ei ole ateljee, mis kujutab täpselt ühe või teise Neitsitornis töötanud kunstniku aega, vaid on omamoodi ruumiline mälestusmärk kõigile, kes on sellest ateljeest üle vanalinna katuste vaadanud. Eks tänapäeva virtuaalmaailmgi vajab käega katsutavaid mäluhoidjaid. Vahel võib selleks olla portreekuju asemel ka ruum. Ruum, mis on kujutatud ateljeena aastatest 1900-1965, justkui peaks algama siin etendus, kus tegelasteks on eelnimetatud kunstnikud. Aga ei alga etendus, näitlejaid siin ei ole, see ei ole teater vaid muuseum. Muuseum on vaid „lava“ kujundanud nii, et iga külastaja võib hakata “lavastajaks“, kes siin töötanud kunstnikud ehk tegelased mõttes liikuma paneb.

Näituse kuraatorid on Tallinna Linnamuuseumi kunstikoguhoidja ja teadur Risto Paju ning ajaloolane Tõnu Pedaru. Ateljee on kujundanud kunstnik Jaagup Roomet.  Muuseumitiimi kuuluvad Anne Järvpõld, Tõnu Pedaru, Johanna Rannula, Toomas Abiline.

Avamine 22. oktoobril 2020
Kell 16.00 ettekannete tund Neitstorni lektooriumis.
Esinevad kunstiteadlased Mai Levin ja Juta Kivimäe ning näituse kuraator Tõnu Pedaru
Kell 17.00 näituse ametlik avamine

Publikuprogramm “Neitsitorni kunstilaupäevad”

oktoobrikuu ja novembrikuu laupäevadel kell 14:00 
24. oktoober, 31. oktoober, 07. november, 14. november, 21. november

Publikuprogramm ühendab näitusetuurid kunsti-töötubadega. Koostöös kunstnike ühendustega toimuvate ürituste raames võib tundma õppida Neitsitornis elanud kusntnike lugu ja proovida erinevaid kunstitehnikaid, mida seal viljeleti. näiteks saab Drink & Draw üritusel 7. novembril visandada aktimodelli.

Loe lähemalt

 

Paul Raua ateljee, 1931. Paul Raua pärijate kogu.