Avatud on näitus „Helk ja läbipaistvus. Klaas Aet ja Jüri Kuuskemaa kogust“

Tallinna Linnamuuseumi teise korruse trepigaleriis on avatud uus vitriininäitus „Helk ja läbipaistvus. Klaas Aet ja Jüri Kuuskemaa kogust.“ Linnamuuseumi väiksed vitriininäitused annavad võimaluse tutvustada põnevamaid tahke siinsete kollektsionääride ja uurijate kogudest, mis muidu on avalikkuse pilgu eest enamaltjaolt varjatud.

Aet ja Jüri Kuuskemaa on üht-teist antikvaarset pärinud vanematelt ja soetanud ka ise kunstnikukäega loodut. Osalt koduseks tarbevaraks, osalt lihtsalt silmarõõmuks, ütlevad nad ise. Üheks nende huvivaldkonnaks on klaas. „Klaas on habras ja on seetõttu varasematest sajanditest vähem säilinud kui näiteks metallist või puust valmistatud esemeid. Tõelisteks muuseumiharuldusteks on siin värvilise emailmaalinguga flakoon, baroksete graveeringutega veiniklaas ja teepurk, mõned näited „kuldklaasist”. Omamoodi lõbu on meile pakkunud messingkorkidega värviliste teepurkide talletamine, millest vitriini on mahtunud vaid üks. Antikvaarselt on ehk kõige vä1 rtuslikum rokokoolikult koketne prantsuse klaasimaal „Tütarlaps viinamarjakobaraga” kuldsinises varaklassitsistlikus raamistuses,“ tõdeb Jüri Kuuskemaa.

Lisaks 18.-19. sajandi klaasesemetele on Aet kogunud süvenenumalt Eesti klaasi. Õigupoolest on klaas oma vormi- ja värvikülluses, esemeliikide rohkuses ning dekoreerimisviiside paljususes ühe koduse kollektsiooni jaoks hõlmamatu. Aet on eelistanud lakoonilisi disainerlikke vorme toretsevale kristallile. Haruldasemate Eesti esemete hulka vitriinis kuulub leht- ja lillemaalingutega Lorupi klaas.
Vitriini piiratud pinnal on eksponeeritud vaid väike osa kollektsioonist. Eksootika mõttes on lisatud mõned kunstiliselt tagasihoidlikud, kuid koduarheoloogilist päritolu pisiesemed, mis on tulnud välja vana maja aiast või põrandate alt Haapsalus.“

Fotod Jaan Künnap, Tallinna Linnamuuseum

Rokokoolikult koketne prantsuse klaasimaal varaklassitsistlikus raamistuses

Rokokoolikult koketne prantsuse klaasimaal varaklassitsistlikus raamistuses

Vitriininäitus perekond Kuuskemaa klaasikollektsioonist

Vitriininäitus perekond Kuuskemaa klaasikollektsioonist

Aet ja Jüri Kuuskemaa vitriininäituse avamisel

Aet ja Jüri Kuuskemaa vitriininäituse avamisel