Linnamuuseumi jõudsid Tallinna meistri Abraham Kupferschmidt’i 18. sajandi tinakannud

Tallinna Linnamuuseum omandas hiljaaegu USA kunstikollektsionääri Alan Owensi kaudu kaks tinast joogikannu, mis kuulusid Rootsi kunstieksperdi ja kollektsionääri Jan Gaddsi (1937-2005) kogusse Lundis.

Väiksem kann, kõrgusega 19 cm kannab aastaarvu 1777 ja sellele on graveeritud Johann Gustav Gabeli nimi. Suuremale, kõrgusega 24 cm on graveeritud aastanumber 1784 ja tsunfti ametimehe Andreas Jacobsohni nimi. Hilisemal ajal, aastal 1893 on kannud kuulunud E. von Ungern-Sternbergi kollektsiooni Tallinnas, mida kinnitab graveering kannude põhja all.
Kannud on valmistanud Tallinna tinavalaja Abraham Kupferschmidt, kes töötas siin tinavalajana aastatel 1758 kuni 1797, olles üks kümmekonnast Tallinnas 18. sajandil töötanud tinavalajast. Tallinna Linnamuuseumis on kümneid tema valmistatud taldrikuid ja liudu, lisaks tirin, ning juba varem ka mõningad kannud.
Need kaks pöidlanupuga kaane ja sangaga joogikannu on traditsioonilise vormiga ja reeglitele vastavalt märgistatud, ent puudu on tina headust kinnitavad märgid, seega pole nad ilmselt parimast metallist. Antud kannude näol on tegemist suurepärase lisandusega Linnamuuseumi kogusse, mis annab parima ülevaate Tallinnas tinaga töötanud meistrite loomingust.

 

Muuseumikogudest lähemalt loe leheküljelt Muuseumist/Kogud ning Uued tulmed ja huvitavad leiud