Astrid Tiitsu “Muhu mänd” jõudis Langebrauni portselanilt Linnamuuseumi kruusile

Legendaarse Nikolai Langebrauni portselani dekoreerimise tööstuse üks tunnusmotiive, Astrid Tiitsu “Muhu mänd” jõudis Linnamuuseumi kruusile.

Näituse “Langebrauni portselan Priidu Nõmme erakogus” meenetena valmisid Linnamuuseumile kujundatud kruusid, mida ehib armastatud ornament “Muhu mänd”. Tegemist on Nikolai Langebrauni portelani dekoreerimise tööstuse ühe armastatuma mustriga, mille kujundas peadekoraator Astrid Tiits 1930. aastatel ja mida kasutati tööstuses ka veel pärast sõda, nõukogude perioodil.

“Keeruka tähe sisse mahutatud rombid, ristid, kolm- ja nelinurgad ning teised geomeetrilised kujundid moodustasid tervikuna kauni art deco-pärase mustri, mis võidutses 1930. aastatel nii maailma kui ka Eesti kunstis. Mänguline kujund võimaldas üht sama motiivi kasutada väga erinevalt: mustrit põletati nõudele erinevates värvides ja kombinatsioonides,” kirjeldab Muhu männa siiani kestvat võidukäiku näituse kuraator, kunstiteadlane Anne Ruussaar.

Pikemalt võib Langebrauni portselanist, selle loojatest ja kogumisest lugeda Tallinna Varamu sarja raamatust “Langebraun. Oma ja võõras. Nikolai Langebrauni portselan“. Raamat on müügil Tallinna Linnamuuseumis.

Kruusid on muuseumile valmistanud VM Disain.

Kruusid on müügil Linnamuuseumis ja Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis hinnaga 9 €.

Langebrauni "Muhu mänd" Linnamuuseumi kruusil

Langebrauni “Muhu mänd” Linnamuuseumi kruusil