Loengusari „TEEL MOODSA LINNA SUUNAS. TALLINN 1825–1914“ räägib keskaegse linna moderniseerumisest

Tallinna Linnamuuseumi loengusarjas „TEEL MOODSA LINNA SUUNAS. TALLINN 1825–1914“ vaadeldakse, mis juhtus keskaegses kindluslinnas, kui sõjategevuse asemel hakkas seda kujundama moderniseeruv majanduselu.
Loengusarja teine loeng heidab pilgu linnakindlustuste teisenemisele.

16. veebruaril kell 17.30
Ragnar Nurk: „Tallinna kindlustusvööndi pöördeline aeg 1825–1914: kesk- ja uusaegsete kaitseehitiste saatusest minekul sõjalisest tsiviilkasutusse“.
Tallinna vanalinna kindlustusvöönd kaotas oma sõjalise tähtsuse peatselt pärast suurima ulatuse saavutamist. Vaatame, mis sai tuntud ja tundmata maapealseist ja maa-alustest kaitseehitistest ja mida linnavõimud kättelangenud maa-alaga oskasid peale hakata: mis otstarbeid leiti vanalinnast suuremale müüride ja vallide vahele jäävale territooriumile. Just siis hakati kujundama uut linnakeskust ja arendama rohevööndit, teadvustati linnakindlustuste väärtust arhitektuuripärandina ja muinsuskaitse olulisust.
Loengusari käsitleb süvendatult ajajärku Tallinna arengus, mil valdavalt keskaegse ilmega kindluslinnast kujunes tänapäevane moodne linn. Muutuvat linnapilti vaatleme aga läbi Tallinna 19. sajandi I poole linnavaadete prisma. Loengud käsitlevad suuresti 2016. aasta augustis avatud Linnamuuseumi püsiekspositsiooni uut osa TALLINN 1825–1914.
Teemast parema ülevaate saamiseks soovitame enne loenguid varuda pool tunnikest selle ekspositsiooniga tutvumiseks.

16. märtsil kell 17.30
Risto Paju: „Suvine linn. Kahe sajandi taguseid linnavaateid Tallinnale“. 

6. aprillil kell 17. 30
Oliver Orro: „Moodsa suurlinna poole. Linnamajanduse ja ehituskultuuri moderniseerumisest 20. sajandi alguse Tallinnas“.

Loengud toimuvad Vene tn 17, osalemiseks palume end eelnevalt registreerida.
Sissepääs muuseumi sooduspiletiga 3 €.

Info: Pia Ehasalu, tel 6104171,

NB! Loengute täienduseks korraldab Fotomuuseum oma kogude põhjal satelliitnäitused!