UUS NÄITUS „Palume lauda!“
Tallinna Linnaelumuuseumis

 

Tallinna linnaelumuuseumis on alates 11. maist avatud näitus „Palume lauda!“, mis räägib elu oluliste hetkede tähistamisest koos pere ja lähedastega. Väljapanek uurib, kuidas on muutunud tallinlaste lauakatmise kombed viimase sajandi jooksul.

Olgu need argiõhtud pärast kooli- ja tööpäeva pereringis laua taga või tähtpäevad ühiste pidusöökidega – koos veedetud aeg, kuuldud lood ja kodused kombed annavad edasi olulist osa elamise kultuurist. Kodust pidulauda kattes hoitakse elus peresidemeid ja ka luuakse meie sotsiaalseid võrgustikke. Mida ebaturvalisem on ümbritsev elu, seda olulisemad on kõik meie sidemed lähedastega ja inimesed, keda oma ümber koondame. Nii on koduste söögilaudade taha kogunemine ja sellega seonduvad rituaalid olulised ka kõige laiemas plaanis turvalisuse ja meie enese heaolutunde seisukohast.

Muuseum uurib näitusega „Palume lauda“, kuidas on muutunud tallinlaste lauakatmise kombed viimase sajandi jooksul. Vaataja ette tuuakse pidulikult kaetud toidulauad, mida ehivad puhvetkapist pärit lauanõud 1930. aastatest, 1980. aastatest ja võrdluseks ka tänapäevast. Need kümnendid on näitusel ajasillaga kokku sõlmitud, ühendajaks eri põlvkonnad.

Laudadel võib näha Nikolai Langebrauni portselanitööstuse, Riia portselanitehase ja ARS-i toodangut, sekka ka esmeid Ukraina Baranivka ja Ternopili tehastest. Klaasnõud on Lorupilt ja Tarbeklaasilt. Lisaks eksponeeritakse portselan- ja klaasesemeid erakogudest.

Viimase aastasaja eluolu ühed kõige olulisemad tunnistajad ning koduste mälestuste jäädvustajad on perekonnafotod. Näitust täiendavad fotod Tallinna Linnamuuseumi, Eesti Rahva Muuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudest. Lisaks on välja pandud kunagiste ja praeguste tallinlaste fotoalbumitest pärinevad pidulaudade jäädvustused.

Väljapanekut ilmestavad ka videointervjuud inimestega, kelle elus on lauanõudega seonduval eriline roll. Üles astuvad keraamik Liisu Arro, etiketinõustaja Maimu Hint, klaasikunstnik Toomas Mäelt jt.

Näituse kuraator: Kristina Madisson-Laht

Teostusmeeskond: Merike Tamm (kujundus, GD, butafooria), Joonas Parve (ehitus), Jaanika Jüris (kujundus, ehitus, butafooria), Luise Sommer (valgus)

Tehniline tugi: Karoli Loo

 

Näitusega kaasnevad kuraatorituurid ja ajas muutuvat lauakatmiskultuuri avavad loengud.

Septembris räägib etiketinõustaja Maimu Hint lauakombeist 1930. aastatel, 1980. aastatel ja tänapäeval.

Oktoobris kõneleb etnoloog Anu Kannike toiduharjumuste muutumisest, lauakatmisest ja etiketist sõjaeelses Eestis.

Näitus on avatud kuni 31. detsembrini 2024.

Lisainfo: näituse kuraator Kristina Madisson-Laht, tel 5196 1041,

Näituse kujundamisel palus muuseum kõikide kunagiste ja praeguste tallinlaste abi, et muuseumi olemasolevat fotokogu täiendada just nimelt pidulaudu kujutavate ülesvõtetega.