Tallinna päeva üritused 15. mail Tallinna Linnamuuseumi filiaalides

Tallinna päeval, 15. mail kõlab ka muuseumis muusika. Tallinna Linnamuuseumi filiaalidesse on sissepääs tasuta. Üritustele registreerimise ja piletiinfo leiad altpoolt ja filiaalide lehelt.

15. mail tähistame Tallinna päeva, linnale 1248. aastal Lübecki linnaõiguse andmise aastapäeva. Siis andis Taani kuningas Erik Adraraha siinsetele kodanikele “kõik õigused, mis on Lübecki kodanikel”. Selle sündmusega võeti Tallinn vastu Euroopa linnade liitu. Tänavu möödub esmakordsest Tallinna päeva tähistamisest 20 aastat.

15. mail toimub tänavu ka tasuta muuseumipühapäev. Kuna mai esimene pühapäev on riigipüha, nihkus Tallinna tasuta muuseumipühapäev Tallinna päevale.

Eriprogrammid on piletiga, piletite müük Fienta keskkonnas.

 

Tallinna päeval Tallinna Linnamuuseumi filiaalides:

TALLINNA LINNAELUMUUSEUM

Ekskursioonid „Apteeker Melchiori“ filmi radadel (EST, ENG)

Milline oli Tallinn aastal 1409 ja mis on sellest meile tänini säilinud? Mida kasutati akende katmiseks, kui klaasi veel ei olnud? Kus elas Tallinna esimene apteeker ja kellelt enne teda rohtusid soetati? Ekskursioonil tutvustatakse linna läbi apteeker Melchiori silmade. Selle juures selgitatakse ajalooteemalise filmi tegemise nüansse. Kas 15. sajandi Tallinna saab üldse tõelisena kujutada?

Ekskursioon algab Kiek in de Köki suurtükitorni juures. Sealt liigutakse läbi ordurüütlitele kuuluva Toompea hansakaupmeeste valitsetavasse all-linna. Teel külastatakse 600-aastast Raeapteeki, mekitakse apteeginapsu ja Panis Martiust. Retk lõpeb Tallinna Linnamuuseumis, kus tutvustatakse kogudes säilitatavaid 15. sajandi teemakohaseid leide. Ekskursioon kestab 2 tundi. Mugavad jalavarjud jalga, õige riietus selga ja seiklusele!

Loe lisaks muuseumi Melchiori-programmist.

Kell 14.00 eesti keeles, piletid osta Fientast.
Kell 15.00 inglise keeles, piletid osta Fientast.

 

Linnaekskursioon “Retk Tallinna helimaastikel” (EST, ENG, RU)

Teeme retkel mõttelise aja- ja helirännaku. Jalutades mööda vanalinna pajatame, mis on siin sajandite eest asunud ning milliseid helisid tallinlased neis paigus kuulda võisid – missugust muusikat, kellahelinat või laulusalme kostis. Uurime ka muid helisid, näiteks milliste loomade hääli või tööriistahelisid kõlas. Helimaastike retkel tutvustame, kuidas kõlasid Tallinna linnaruumis linnahelid mitusada aastat tagasi.

Ekskursiooni kestus 1 h, osalemine eelregistreerimisega, grupp max 25 inimest. Osalemine piletiga: 8 € sooduspilet ja 10 € täispilet, eelmüük Fienta keskkonnas.

Kell 13:00 eestikeelne tuur, piletid osta Fientast.
Kell 14:00 ingliskeelne tuur, piletid osta Fientast.
Kell 15:00 venekeelne tuur, piletid osta Fientast.

 

 

KALAMAJA MUUSEUM

Kalamaja muuseumi elutoas musitseerib pianist Nina Kolosova
Kell 13.00 Frédéric Chopin, klaveripalad
Kell 15.00 Riine Pajusaar „Kaelkirjak õpib tantsima“
Kell 17.00 Claude Debussy „Suite Bergamasque“

Kontsert on tasuta.

Muuseumi elutoas saab kuulata vanu vinüülplaate.

 

Kell 12.00-13.00
Kammipilli töötuba Kalamaja muuseumi hoovis

Osaleda saab tasuta.

 

Kell 12.00
Ekskursioon “Kalamaja kanalisatsioonikaevude luugid”

Ekskursioon “Kalamaja kanalisatsioonikaevude luugid” on pühendatud emaileeritud lauanõude tootja ning pioneer-tüüpi pliidi väljatöötaja Karl Graudini 140. sünniaastapäevale. Linnaretkel saab üht ehtsat Graudini firma kanalisatsiooniluuki ka oma silmaga näha. Ekskursiooni eesmärk on nähtavale tuua neid linnaruumi elemente, mida me tavaliselt tähele ei pane. Ometi jutustavad nad omal vaiksel moel meile lugusid vanadest aegadest, on ka üllatuslikul kombel omavahel dialoogis ja pakuvad oma paljuütleva ning kannatliku vaikeluga kontrasti meie igapäevasele toimetamisele. 2,5 km pikkusel jalutuskäigul vaadeldakse kaheksat kaevuluuki, ühte elektriposti, ühte maja ning ühte tänavakunsti taiest.

Ekskursiooni algus- ja lõpp-punkt on Kalamaja muuseum (Kotzebue 16).

Ekskursiooni juhib Kalamaja elanik ja kanalisatsioonikaevu luukide huviline Andres Siplane.
Retk kestab 1,5 h ja on osalejate prii, võta tasuta pilet Fientast.

 


KIEK IN DE KÖKI KINDLUSTUSTEMUUSEUM

Kell 14.15
Mida tõi Lübecki õigus? Valitud palad Lübecki õigusest

Kiek in de Köki suurtükitorni kõige kõrgem korrus.

Varaseim kirjalikult tõendatud linnaõiguslik daatum Tallinna ajaloos on 15. mai 1248, mil Taani kuningas Erik Plovpenning (Adraraha) andis siinsetele kodanikele “kõik õigused, mis on Lübecki kodanikel”.

Mis täpselt Lübecki õiguses kirjas oli, sellest räägib ajaloolane Tõnu Pedaru. Loeme ka näiteid õigusepügalatest, mis ilmestavad, kuidas linnas korda ja õigust hoiti ja jagati.

 

Kell 14.30
Baroksed minutid

Musitseerib plokkflöödiõpetaja Brita Purre koos oma õpilase Mari Mirjam Laaksoneniga (VHK) Ettekandele tulevad kaks osa Georg Philipp Telemanni duosonaadist g-moll kahele altplokkflöödile. Kontsert on tasuta.

Kohtade arv piiratud!

 

Kell 15.00
Neitsitorni müürikäigul esineb Tallinna Politseiorkestri vasekvintett

 

 

 

 

 

 

 

TALLINNA VENE MUUSEUM

Kell 12.00
Kontsert lastele Laikmaa saalis

Esineb Tallinna Kanutiaia Huvikooli poplauluring Un Canto. Kontserdi kavas kõlavad vene ja eesti keeles lastelaulud Tallinnast, sõprusest ja kevadest.

Tallinna Kanutiaia Huvikooli uus poplauluring on tekkinud 2006. aastal loodud Un Canto laulustuudio baasil, mille asutas ooperilaulja Maria Kondratjeva.
Noored Un Canto solistid osalevad rahvusvahelistel festivalidel, sagedased külalised suurtel Tallinna Linna kontsertidel ja TV-show ERR saated.

Kontsert on tasuta.

 

Kell 15.00
Linnagiid Marina Dunajeva ekskursioon “Tallinn. Muusika. Kino”

Vene keeles

Tallinn kannab UNESCO muusikalinna tiitlit. Tallinna päeval kutsuvad Tallinna vene muuseum ja giid Marina Dunajeva filmimuusikale pühendatud viktoriinituurile! Teid ootab tõeline muusikaline seiklus, mis saab alguse muuseumist ja jätkub Vana-Tallinna kõige kinematograafilisemates nurkades. Filmidest pärit helisid ja meloodiaid aimates liigume vanalinnas ringi, avastades end keskaegsest Inglismaast, Flandriast, Prantsusmaalt ja vapustavast Zurbaganist. Põnev kino- ja muusikamaailm ärkab Tallinna tänavatel ellu!
Osalemine muuseumipiletiga 4€/3€. Piletid Fientas.

 

 

MIIAMILLA LASTEMUUSEUM

Lastemuuseumis on avatud helikogu.
Muuseum kogub oma külastajate naeru, häid sõnu, tervitusi, hõikeid, rõõmu ja üllatushääli.

Kell 15.00
Muuseumi helibingo
Osalemine tasuta.

 

 


Kell 19.00
Laikrete perebänd

Tallinna Linnamuuseumi 85. sünnipäeva-aastale pühendatud kontserdisari “Muuseumimuusika” toob nähtavale muuseumid kui eripalgelised kontserdikohad. Aasta jooksul saab muuseumi filiaalides kuulata mitmesugust muuseumikeskkonda sobivat muusikat. Järjekorras kolmas kontsert toimub Kadriorus, Lastemuuseum Miiamilla hoones või ilusa ilma korral hoopis muuseumi õuel. Kontsert on tasuta. Võta pilet Fientast.

Loe lähemalt lastemuuseumi lehelt