23. oktoober: Karin Paulus „Kodustatud disain. Kodude kujundus tööstuslikust pöördest tänaseni“

Näitus „100 aastat argipäeva“ teeb Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iga kümne aasta tagant sajandis peatuse ning vaatab, kuhu oleme jõudnud.

Näitust saatvas loengusarjas räägivad sajandi jooksul toimunud muutustest linnaruumis, elukeskkonnas ja kodukujunduses oma ala tunnustatud asjatundjad.

23. oktoober kell 17.30 Karin Paulus: „Kodustatud disain. Kodude kujundus tööstuslikust pöördest tänaseni“.
Loengus kirjeldatakse, kuidas tööstuse arenedes hakkasid kodudesse ilmuma masinatega tehtud moodsad asjad toolidest pearättideni; kuidas peagi sai disain kallist külalisest argikaubaks ja käsitsi tehtud tarvikute asendajaks. Lutheri vineerile ja Narva tekstiilivabrikutele järgnesid uued põnevad tegijad Estoplastist Standardini.
Loengus vaadatakse, millise õnne on head uued tooted meie koduõuele toonud.

Registreeri siit!

Enne loengut saab tutvuda Linnamuuseumi avahoidlaga, kus võib näha mitme kunagise Eesti vabariigi aegse ettevõtte (AS Savi, Eesti I portselanitööstus, OÜ Kodukäsitöö keraamikaateljee) toodangut. Suur osa ARSi keraamikat on jõudnud muuseumi tehase toodangunäidisena või on kunstnikud need muuseumile üle andnud.

Tehase Estoplast valgustite reklaamvoldik (TLM _ 29847:9 Dtg)

Tehase Estoplast valgustite reklaamvoldik (TLM _ 29847:9 Dtg)

Toimunud loengud:

11. september kell 17.30 Jaak Juske „Tallinna muutumised. Virtuaalne jalutuskäik ümber linnamüüri“.
25. september kell 17.30 Anne Ruussaar „Eesti portselan? Portselanitootmise ja kasutamise ajaloost Eestis“.
9. oktoober kell 17.30 Epp Lankots „Modernismiutoopiad ja muutused elukeskkonnas 1960.–80. aastatel“.

Loengus ja töötubades osalemine muuseumipiletiga (4 €/ 3 €). Vajalik eelregistreerimine!
Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital.

Lapsi ja peresid ootame näitust avastama ka Avatud mänguväljade festivalil 13.–28.10.2018! Teemaks on “100 tähtsat asja”. Tutvustame näitust “100 aastat argipäeva” lõbusalt ja avastusi pakkuva mängulehe abil ka 4–6-aastastele lastele.

Põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased on oodatud muuseumitundi, kus arutletakse, millised sündmused ja avastused on argielu kõige enam mõjutanud ning kuidas võiks paista tänapäev tuleviku põlvkonnale.
6–12-aastased lapsed on oodatud tähistama sünnipäeva näitusega kaasnevas programmis, kus mängitakse viimase saja aasta toredamaid mänge.
Täiskasvanute sünnipäeva täiendamiseks või töökollektiivi personaliürituseks sobib elamusprogramm „100 aastat argipäeva“.

Info: , 615 5184

Näitusel “100 aastat argipäeva” otsitakse ajastu märke kaheksaga lõppevatest aastatest ja jälgitakse, milliseks on muutunud linnaruum, suurte ja väikeste inimeste olme ja missugune on kultuurielu.
Mida saab poest osta ja mida kindlasti ei tasu poest otsida? Mille üle naerdakse, mille pärast kurvastatakse? Millistes majades ja korterites süüdatakse õhtul tuled? Kas elanikele annab valgust petrooleum või elekter? Missuguseid raamatuid lambivalgel loetakse?

Näituse meeskond: Pia Ehasalu, Ene Heimvell, Kristiina Hiiesalu, Made Isak, Anneli Jalava, Sulev Mäeväli, Maarja Olli, Risto Paju, Ando Pajus, Kaur Riismaa, Pille Rohtla, Nadežda Saar, Triin Siiner, Lea Sillart, Karel Zova, Tina Timonen, Küllike Tint, Triinu Tuvi.

Kujundus ja graafiline disain: Ruutu Kuus OÜ

Näitus jääb avatuks kuni 2019. aasta aprillini.