Tallinna Linnamuuseumi kunstikogusse jõudis haruldane 19. sajandi alguse maal

Tallinna Linnamuuseum ostis oma kogusse haruldase maali, vaate paekalda servalt Pirita suunas aastast 1827.

Grigori Tšernetsov. Vaade mererannale Pirita kloostriga. 1827 õli, paber

Grigori Tšernetsov. Vaade mererannale Pirita kloostriga. 1827 õli, paber

Grigori Tšernetsovi 1827. aastast pärinev maal kujutab vaadet Lasnamäe klindiservalt Maarjamäe kohalt Pirita kloostri suunas. Kloostrivaremete taustal on maalil kujutatud tagasihoidlik randumiskoht jõe suudmealal ning valdavalt hooneteta rand taamal udunevate Viimsi metsadega. Olgugi väikselt kujutatud, on pildi peategelane siiski kogu ümbruskonnale nime andnud püha Birgitta kloostri kirikuvare, mis on motiivivalikut suunanud.Muuseumisse jõudes oli papile maalitud pilt tugevasti koltunud ja nurgast murenenud. Konservaator Annely Miil puhastas ja parandas maalipinda, eemaldas vanad lakikihid ning kattis maali uue lakiga. Õhukesele paberile kantud õlimaal tuli eemaldada ka vanast happelisest aluspapist, dubleerida manillakiust paberile ja seejärel kleepida tagasi algsele alusele. Lõpuks pilt raamiti ja kaeti kaitsva muuseumiklaasiga.Linnamuuseumi teadur-koguhoidja Risto Paju hinnangul teeb maali haruldaseks eelkõige asjaolu, et nii vanu Tallinna ja ümbruskonda kujutavaid maale ja ka graafikat on üldse väga vähe säilinud. Väärtuslikuks muudab ostu ka kontekst: teadaolevad Tallinna vaated fotograafiaeelsest ajast on enamasti juba ammu laiemalt tuntud ja raamatust raamatusse avaldatud. Nüüdne ost on olnud seni laiemale avalikkusele tundmatu ja annab võimaluse heita pilku praegu oluliselt muutunud maastikule uudse nurga alt.
Vene maalikunstnik Grigori Tšernetsov (1802-1865) on tuntud peamiselt maastikumaalijana, aga temalt on teada ka portreid ja žanrimaale.
Teada on ka maali huvitav teekond Tallinna Linnamuuseumisse: see oli kingitud praegusele Vene Teaduste akadeemia ajalooinstituudi juhtivteadurile Peterburis Boris Jegorovile 1950. aastal Tartus. Boris Jegorov oli tollal Tartu ülikooli vene kirjanduse kateedri juhataja ning just see inimene, kes võttis Tartu ülikooli tööle Juri Lotmani.
Tallinna Linnamuuseumi valduses olev suurim Tallinna 19. sajandi linnavaadete kogu aitab ette kujutada, kuidas linn nägi välja enne raudtee-ehitusega kaasas käinud linnastumislainet. Siin on ilmekaid fotograafiaeelset ajastut jäädvustanud kultuuriloolisi dokumente ja ka töid kuulsatelt meistritelt nagu Karl von Kügelgen, millega saab tutvuda Tallinna Linnamuuseumi III korruse saalis.