Uus venekeelne loengusari Tallinna vene muuseumis:
“12 loengut Eestimaa rüütelkonnast”

Tallinna vene muuseumi loengusari tutvustab Eestimaa rüütelkonna ajalugu.

Alates 11. novembrist 2020 toimub Tallinna vene muuseumis (Pikk 29a) kaheteistkümnest loengust koosnev Eestimaa rüütelkonda käsitlev loengusari, mis põhineb ajaloolisel teatmeteosel „Эстляндское имматрикулированное дворянство / Eestimaa immatrikuleeritud rüütelkond“, kirjastus Aleksandra, 2018. Ettekandjateks on teatmeteose autorid – ajaloolased Igor Korobov ja Artur Modebadze. See on nende esimene ühistööna kirjutatud baltisaksa rüütelkonda käsitlev raamat. Teise, Saaremaa rüütelkonda käsitleva raamatu avaldamine on planeeritud järgmisse aastasse.

Raske on üle hinnata baltisaksa rüütelkonna ja ka tervenisti saksa kultuuri mõju Eestile. Mitmed saksapärase kõlaga nimed, millega taga on baltisaksa suguvõsad ning keda tuntakse nii Vene kui ka Euroopa kultuuriruumis, on meie riigi teaduse ja kultuuri nurgakiviks. Sellised on näiteks Bellingshausen, Krusenstern, Kreuzwald, Faehlmann ja paljud teised. Süsteemne lähenemine tuntud nimede sugupuude uurimisele on ajaloolises kontekstis on väga tähendusrikas. Töömahuka protsessi tulemusena valmivast teatmeteosest saab usaldusväärne allikas kohaliku kultuurilise arengu üldpildi loomiseks, seda just Eestis elava vene keelt kõneleva haritud elanikkonna seas. Lisaks käsitletakse nii raamatus kui loengusarjas ka aadlisuguvõsade mõisavaldusi ning nende geograafilist paiknemist.

Loengutes esineavad mõlemad raamatu “Eestimaa immatrikuleeritud rüütelkond“ autorid. Üks neist, Igor Korobov, valdab väga põhjalikult teemaga seotud ajaloolist konteksti ning toetub kinnitust leidnud faktidele. Iga teema käsitlust ja faktipõhisust näitlikustab ja täiendab emotsioonidega teine lektor Artur Modebadze. Tandemis esitatud loengute formaat võimaldab toetuda teatmeteose sisule ajaloolastele omase tõsiduse ja põhjalikkusega ning hoida kuulajate tähelepanu kahe lektori (ning osalejate) vahelise elava ja emotsionaalse vestlusega.

Videolõikudega peetud loengutest saab tutvuda siin.

 

Loengute kava
Loengu kirjelduse vene keeles ja registreerimislingi leiab vastava loengu kuupäeva alt.

Loengud toimuvad kolmapäeviti, algusega kell 17.30.

«12 лекций о Рыцарстве»

11.11.2020             ФЕНОМЕН ИММАТРИКУЛИРОВАННОГО РЫЦАРСТВА

18.11.2020             ГЕНИЙ И ЗЛОДЕЙСТВО: ПАЛЕН И БЕНКЕНДОРФ

25.11.2020              МЕЩАНЕ ВО ДВОРЯНСТВЕ: БЮРГЕРЫ И РЫЦАРСТВО

02.12.2020             РЫЦАРИ В ГЕНЕРАЛЬСКИХ МУНДИРАХ ПОД РОССИЙСКИМ ОРЛОМ


Sügis 2021

06.10.2021  ЗАГАДКА ВЕТТЕРА ФОН РОЗЕНТАЛЯ

13.10.2021  В ПОИСКАХ АНТАРКТИДЫ

20.10.2021  ЭСТЛЯНДЦЫ И ЭЗЕЛЬЦЫ ПОД АНДРЕЕВСКИМ ФЛАГОМ

27.10.2021  ВО ИМЯ ГОСПОДА: РЕЛИГИЯ В ЭСТЛЯНДИИ

03.11.2021  ЧЕРЕЗ МАГИЧЕСКИЙ КРИСТАЛЛ: В ПОИСКАХ ИСТИНЫ

10.11.2021  КОГДА ПРОСТОЙ ПРОДУКТ ИМЕЕШЬ

17.11.2021  ЭСТЛЯНДЦЫ ПРИ ДВОРЕ РОМАНОВЫХ

24.11.2021  КРОВАВЫЙ ХАОС РЕВОЛЮЦИЙ

 

Pilet: täispilet 7 €, sooduspilet 5 €.

Palume kasutada muuseumi külastades maske!

 

Loengusarja toimumist toetab Eesti Kultuurkapital.