Fotomuuseumi perepäev tuleb 6. novembril!

6. novembril 2021 kl 11.00 – 18.00 toimub Fotomuuseumi perepäev. Osalejaid kostitatakse fotograafilise siluettpildi ja tänavakunsti eritehnika stencilart’i töötubadega ning võimalusega lasta endast jäädvustada märgkolloodium menetlusel portree. Näitusel “Peeter Langovitsi ½ sajandit” saab kohtuda publik autori endaga, kes viib läbi sisuka tuuri. 

Fotograafilise siluettpildi töötuba

kl 11.00 –  14.00 ja 15.00 – 17.00, juhendaja Tanel Verk

Perepäeval saab endast jäädvustuse fotograafilise siluettpildina. Enne fotograafia-ajastut, 19. sajandi alguses, oli käärlõikena vormistatud siluettkujutis üks levinumaid inimeste kujutamise viise. Portreteeritav istus profiilis tugevalt valgustatud paberi ette ning joonistati kontuurid tagantpoolt üle, hiljem lõigati kujutis portreteeritavast välja. 1930. aastatel tuli see taas moodi ning siis kasutati abivahendina juba fotograafiat. Fotomuuseumi kogus on hoiul haruldane klaasnegatiiv fotograaf Peeter Parikasest siluetina. 

Sõna on saadud Prantsusmaa rahandusministri Étienne de Silhouette’i nimest. Silhouette’i peeti ihnsaks ning tema kohta räägiti, et tema majas olevat olnud mööbli asemel paberist välja lõigatud kontuurid.

Siluettpildistamisel osalemine muuseumipiletiga. 

 

3 tunniga tänavakunstnikuks!

Kl 11.00 – 14.00, juhendaja von Bomb

Sageli fotograafilist baasi kasutav stencilart ehk šabloonikunst on Eestis veel suhteliselt tundmatu sõnavõtmismoodus. Tegu on tänavakunsti žanriga, mis on küll grafiti sugulane, kuid mille käsitöövõtted on erinevad. Stencil-tehnika kasutamine portreefoto edasiarendusena annab võimaluse luua sellele žanrile uusi alltekste ja sotsiaalset mõõdet. Portreefotot ja stencil-kunsti ühendav töötuba võtab aluseks osalejate autoportreed. Valminud kunsttükid saavad töötoas osalejad kohe koju kaasa võtta. 

Juhendaja tänavakunstnik von Bomb on Baltimaade suurima seinamaalingu Ülemiste City vihmavarjutüdruku ja paljude tuntud poliitilist allteksti omavate stencil-teoste autor.

Täpsemalt uuri siit: http://vonbomb.blogspot.com/p/opitoad.html 

Töötuba on kuni 10 inimesele. Hind 30 EUR. Eelregistreerimine 2 nädala jooksul siin.

 

Ajastutruud fotosessioonid

kl 11.00 – 18.00 meie Tartu sõprade teostamisel 

Ag47 piltnikud Jüri ja Käty Tarkpea fotografeerivad soovijaid plaatkaameraga, luues ajaloohõngulise portree ja kasutades selle valmistamiseks märgkolloodiummenetlust. 

Täpsemalt uuri siit: https://ag47.ee/ateljee/

Ühtlasi avame Fotomuuseumi trepigaleriis ka Ag47 loodud portreekollektsiooni näituse. 

Üks sessioon kestab 20 minutit. Väike formaat 30 EUR, suur formaat 50 EUR Eelregistreerimine sessioonile siin.

 

Näitusetuur Peeter Langovitsiga tema näitusel “Peeter Langovitsi ½ sajandit”

kl 14.00 – 15.00

Hea võimalus kasutada juhust ja kohtuda Fotomuuseumi näitusetuuril fotograaf Peeter Langovitsiga silmast silma ning talle küsimusi esitada. 

“Peeter Langovits ½ sajandit“ on retrospektiiv autori loomingust 50 aasta jooksul. Peeter Langovits on Eesti fotokunstnik ja -dokumentalist, keda iseloomustab fotograafia-alane mitmekülgsus ja suur kirg oma teema vastu. Ta tegutseb fotovaldkonnas juba üle poole sajandi – juhtis omal ajal ETA fototoimetust, oli pikka aega ajalehe “Postimees” fotoreporter ning on osalenud sadadel näitustel.

Autorituuril osalemine muuseumipiletiga.