Fotomuuseumis muhedate KASSIFOTODE NÄITUS Reet Sault

Fotomuuseumi trepigaleriis on avatud näitus, mille autoriks on fotograaf Reet Sau (s 1979). “Vaikivad targad” on analoogfotode seeria kassidest, kes on sattunud Sau kaamerasse erinevais paigus ja asjaoludel.

Kunstnik leiab: “Kui kassid oskaksid rääkida, nad ei räägiks. Nii nad kõnelevad, vaikides.”

Ja jätkab: “Teadsin juba lapsena, et kassid on targad ja intelligentsed. Praeguseks olen kasse pildistanud juba aastaid ja selles lõplikult selgusele jõudnud. Nad on adapteerinud inimesed ja inimkeskkonna enda maailma, mitte vastupidi, kuid igal kassil on oma iseloom ning igas kassis on säilinud tema ürgne isepäisus ning omapäi kõndimise soov.”

Fotograafi kogemus näitab, et kassi on filmipildile püüda üsna väljakutsuv, eriti kui ta liigub vabalt piirideta ruumis. Kõigepealt tuleb talle saada piisavalt lähedale, kaotamata tema usaldust ning mängides uudishimule. Samal ajal ise lootes, et ta „ütleb“ midagi, selmet ära joosta.

“Välisriikides kasse nähes mõtlen, kas nad saavad aru, et ma pole kohalik? Vahest ehk jäävad nad just seda uurima, kust ma ometi tulen, umbkeelsena,” arutleb Sau.

Fotomuuseumi trepigalerii seinal on kasse Eestist, Horvaatiast, Portugalist, Itaaliast, Londonist. Vormistuse osas jõudis kunstnik otsusele taaskasutada vanu raame, ehk kõik raamid on soetatud vanakraamipoodidest. Nii ongi iga pilt ise nägu ning komplekt just selline, sest foto peab sobima raamiga.

Näitusel esitatud tööd on pildistatud mustvalgele filmile ning käsitsi pimikus suurendatud.

Reet Sau on lõpetanud eesti keele filoloogia eriala Tallinna Ülikoolis, kuid tegutseb täna peamiselt fotograafina. Tema loomingulise lähenemise omapäraks on peamiselt vanade analoogfotokaamerate kasutamine ja kujutise kandmine erinevatele materjalidele.

Ta on osalenud aastast 2008 erinevatel grupinäitustel, esimene isikunäitus toimus aastal 2012. Käesolev kassinäitus on fotograafil juba neljas kassinäitus.

Kunstniku koduleht: https://saureet.com

Näitus “Vaikivad targad” ühendab Fotomuuseumi ananloogfoto teema-aasta programmi Loodusfoto teema-aastaga.

 

Täpsem info: kuraator Annika Haas