REIN RAUA loeng “Luule ja fotograafia” 13. aprillil 2023

13. aprillil 2023 algusega kl 17.30 kutsume Fotomuuseumisse kuulama kirjanik Rein Raua loengut. Juttu tuleb luule ja fotograafia seosest, hetkest ja ajast ning erinevatest viisidest nendega kunstiliselt suhestuda. Raud loeb näiteid Ameerika modernistliku luule ühe suurkuju William Carlos Williamsi (1883-1963) luuletustest, aga ka mõnedelt teistelt autoritelt.  

Raua tõlgitud William Carlos Williamsi luulekogule “Kevad ja üldse” on lühikese kokkuvõtte andnud fotokunstnik Annika Haas: “WCW luuletused on kui liikuvast maailmast välja rebitud hetked fotograafilises raamistuses, mille on kihiliseks tardumiseks jäädvustanud piltnik oma kaameraga. Need on rikkalikes värvides sõnalised pildid kui lõpmatuse reprodutseeringud, millest igaüks on leidnud oma erilisuses aset vaid ühe korra.”

Filmirežissöör Jaan Tootsen sekundeerib oma vaatest: “Williamsi oskus peatada aeg, tajuda argihetki nagu stoppkaadreid filmis – see on poeedi ajatu vaade maailmale. Inimloomus pole sajandeid muutunud – meie mured on samad, rõõmud on samad. Aga just see argihetk, kui näed korraga asjadest läbi, see on kokkupuude ajatu maailmaga. Roostetav postkast hõbedases sügisvihmas võib anda valgustumiseks sama välgunoole, mis on zen-meistri öeldud sõna.”

Foto: Sohvi Viik

Rein Raud (sünd 1961) on kirjanik ja õpetlane. Ta on kokku 26 raamatu autor, millest 10 on romaanid, 9 muu ilukirjandus ning 7 akadeemilise  sisuga. Lisaks on ta kirjutanud hulgaliselt teadusartikleid ja esseid. Samuti on ta tuntud kui tõlkija, kes on mitmetest keeltest (jaapani, itaalia, saksa, leedu jm) vahendanud põhiliselt luulet.

 

Sissepääs loengule muuseumipiletiga. Osta Fientast või kohapeal.

Analoogfoto teema-aasta loengusarja toetab Kultuurkapital. Täname!

Lisainfo: Fotomuuseumi kuraator Annika Haas