Kalamajas meenutati Jaan Krossi tema 100. sünniaastapäeval

19. veebruaril möödus 100. aastat kirjanik Jaan Krossi sünnist. Sel puhul viisid Kalamaja muuseumi ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse töötajad rahvuskirjaniku mälestuseks lilled tema kunagise lapsepõlvekodu asukohta Suur-Patarei tänaval.

Edaspidi on muuseumil kavas kutsuda iga aasta 19. veebruaril kõiki Põhja-Tallinna haridusasutuste õpilasi lugema Jaan Krossi loomingut. Krossi lapsepõlvekodu asus Kalamajas, mere ja sadama vahel ning sealt pärineb paljude tema kirjutiste inspiratsiooniläte. Kavas on ka Jaan Krossi mälestuse jäädvustamine nii kogukonnamuuseumi ekspositsioonis kui ka linnapildis.

„Kross on oma mälestustes kirjutanud: “Aga minu Tallinn pärises mõttes algas ajas ja ruumis õieti Kalamajast.”  Pole siis ime, et oma ühes kuulsamas romaanis – “Kolme katku vahel” – rõhutab kirjanik, mõeldes kuulsale Liivimaa kroonikule Balthasar Russowile (1535–1600), et ka too oli just Kalamajast pärit linnavoorimehe poeg. Kuigi ma tean, et on ajaloolasi, kes pole sellise Jaan Krossi seisukohaga nõus, mõtleme täna, Jaan Krossi sajandal sünniaastapäeval meie kuulsa kirjanikuga ühes rütmis ning loodame, et kunagi leidub jälle mõni tänane Kalamaja poiss, kes saab idee olla kirjanik just Jaan Krossilt. Mina usun sellesse siiralt,” ütles linnaosavanem Peeter Järvelaid.

Koostöös Kalamaja muuseumiga on linnaosas kavas teha algust mälestuspinkide paigaldamisega, millega meenutatakse Kalamajas elanud ja elavaid silmapaistvaid isikuid  ja esimese pingi võiks saada just Jaan Kross.

 

   

Fotod Aleksandr Gužov