Näitused

Kiek in de Kökis toimub mitmekesiseid kunsti-, foto- ja ajaloonäitusi.

Püsiekspositsioon „Ajarännak. Tallinn 1219-2219.” räägib sõjapidamisest vanas Tallinnas, annab pildi katkust ja näljahädadest ning tutvustab kuritegusid ja karistusi keskaegses linnas.

Unikaalses relvakambris saavad huvilised tutvuda mitmesuguste relvadega. 6. korruse kohvikust avanevad ainulaadsed vaated Toompeale, all-linnale ja sadamale.

Bastionikäigud räägivad linna kaitsmise ajaloost, liikudes ajas alates 17. sajandist viimase sõja ning selle järgsete aegadeni. Tornist bastionikäikudesse viiv uus tunnel on ääristatud ajasammastega, mis tutvustavad eri ajaarvamissüsteeme.

Näitus “Puhas vesi. Tallinna veevarustuse ajaloost” tutvustab linna veekasutuse arengut seoses linna kasvu ja elumuutustega. Loe lähemalt

 

Näitus “Heinaturust Vabaduse väljakuks. 100 fotot” jutustab fotode abil loo kunagise Heinaturu kujunemisest meie pealinna esindusväljakuks.

Harju värava taguste muldkindlustuste tasandamise järel 19. sajandi alguses jäi praeguse Vabaduse väljaku kohale tühi ala, kuhu sajandi keskel kujunes Heinaturg − plats, kus müüdi heinu ja õlgi, küttepuid, koduloomi ning linde. Esimese suure hoonena kerkis tulevase esindusväljaku äärde Jaani kirik (1862–1867); väljaku keskel oli avalik kaev, platsi lõunaküljel voorimeeste seisukoht.
Linna paraadväljak hakkas Heinaturust kujunema alates 1910. aastast, kui sinna rajati Peeter I ausammas Tallinna vene vägedele kapituleerumise 200. aastapäevaks. Senine porine turuväljak korrastati ning sillutati munakividega, siin hakkasid toimuma rongkäigud ning esindusüritused.
Väljakul on peetud Tsaari-Venemaale, Eesti Vabariigile ning erinevatele okupatsioonivõimudele olulisi paraade ja rahvakogunemisi. Kuid alati ei ole kõik, mis platsil toimunud, võimude poolt organiseeritud ja kontrollitud. Mõnikord on ka kodanikud saanud oma sõna sekka öelda. Näitusel eksponeeritud fotosid vaadates saab igaüks otsustada, kui palju vabadust on kümnendite vältel Vabaduse väljakul nähtud.

29.08 aset leidva kuraatoriekskursiooni algus on Kiek in de Kökis kell 17.30. Ekskursiooni juhib näituse koostaja Aet Laast ja teekond üle väljaku ning läbi ajaloo lõpeb Tallinna Kultuuriameti poolt väljakule paigutatud kümneid kordi suurendatud ja restaureeritud ajalooliste fotode näitusega, mis kõik sellest samast Heinaturust, Peetri platsist, Vabaduse väljakust ja Võidu väljakust tehtud on alates aastast 1880.

Ekskursioonil osalemine muuseumipiletiga.

NB! Palume eelnevalt registreerida tel 644 6686 või kok@linnamuuseum.ee