Laupäeval, 26.09 kõlavad kahuripaugud teemapäeva etendusel “Kannatuste viimsel piiril“ Tallinna piiramisest 1710

Linnakindlustustest, piiramisest ja 310 aasta eest toimunud kapitulatsiooni tähendusest Eestile räägitakse Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi teemapäeval ja Harjumäe etendusel laupäeval, 26. septembril kell 12-16.

Vaenlase poolt ümberpiiratud linn, laastav katk, ülerahvastatus, nälg ja janu – justkui viimnepäev on kätte jõudnud!

1710. aasta suve lõpuks oli Põhjasõda kestnud juba üle kümne aasta. Vene väed olid vallutanud suurema osa Eesti- ja Liivimaast ning jõudsid augustis Tallinna alla. Hoolimata Peeter I lubadustest säilitada Tallinnale alistumise korral kõik linna senised õigused, otsustasid raad, gildide esindajad ning Toompeal asuv Rootsi garnison eesotsas asekuberner Diedrich Friedrich von Patkuliga piiramisele vastu panna. Õnnetuseks puhkes katk, mis tegi sõja tõttu ülerahvastatud linnas julma hävitustööd – mõne nädalaga suri ligi kolmveerand linna elanikkonnast. Abivägesid ei saabunud, toit lõppes, vett ei jätkunud, katk laastas nii linnakodanikke kui sõjaväge. Septembri lõpuks oli selge, et olukord on lootusetu ja vastupanu jätkamiseks puuduvad igasugused võimalused. 29. septembril 1710 allkirjastati Tallinna lähistel Harkus kapitulatsioonileping ning samal päeval marssisid venelased linnaväravatest sisse. Tallinna ajaloos algas 1710–1918 kestnud Vene võimuperiood.Linnakindlustustest, piiramisest ja kapitulatsiooni tähendusest Eestile räägitakse Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi teemapäeval ja Harjumäe etendusel laupäeval, 26. septembril kell 12-16.“Kannatuste viimsel piiril“.

 

Tallinna piiramine ja alistumine 1710

Teemapäeva kava:

Kell 12.00–13.30
Ajaloolase Kalle Krooni loeng Neitsitorni lektooriumis
Katkust vaevatud. Tallinna alistumine Vene vägedele 29. septembril 1710: Tallinna linn ja garnison, veretu piiramine ja mõrkjasleebe alistumine. Kapitulatsioonide tähendus Eestile.
Pilet 6 & 4 €. Registreeri SIIN

PAKUME PAKETIHINNAGA ERIEKSKURSIOON JA ETTEKANNE KOOS 14/10 €

Kell 13.30–15.00
Ekskursioonid teemal “Tallinna bastionid linna kaitsel”

Jalutuskäik Ingeri ja Rootsi bastionidel ning maa-alustes käikudes. Eesti ja vene keeles. Kogunemine Kiek in de Köki fuajees.
Osalemine 12 ja 10 €.

Registreeri SIIN

Kell 15.00–16.00
Pidulik etendus “Viimsed võitlejad vallidel”. Suurtükk Punane Lõvi sülgab tuld!
Kutsume kõiki Harjumäele ehk Ingeri bastionile vaatama, kuidas vaenlase poolt ümber piiratud linna kaitsjad – Rootsi garnisoni sõdurid bastionil viimseks vastupanuks valmistuvad. Kõlavad kahuripaugud! Rootsi sõjaväe mundrites osalevad Kolme Krooni Klubi liikmed.
Tasuta