Loeng: Apelsiniraudtee, mis tõmbas maa ja linna käima

15. novembril toimub Neitsitorni lektooriumis Tallinna ajaloo loeng sarjast “TALLINN RATASTELE!” Eesti raudtee- ja sõjaajaloolane ning Eesti Muuseumraudtee juhataja Mehis Helme kõneleb raudtee rajamisest ja selle edasistest arengutest.

Tänavu möödub 150 aastat päevast, mil peale pikki aastaid ponnistusi  õnnestus saada tsaarivalitsuselt kinnitus, et Eesti saab esimese raudtee.  Seda  tähistati tõrvikutega rongkäiguga Tallinna tänavatel.  1870 avati raudteeliin, mis ühendas pealinna Peterburi Tallinna ( ja Paldiskiga).
Raudtee aitas kaasa linna ja tegelikult kogu Eestimaa moderniseerumisprotsessile – kiirenes tööstuse areng ja urbaniseerumine. Rahvasuus aga kutsuti raudteed ka apelsiniraudteeks, sest seda kaudu viidi Peterburgi soojalt maalt ja Paldiski ning Tallinna sadamasse saabunud troopilisi puuvilju.

Raudtee ehitust taotles Eestimaa rüütelkond ja selle peamees baltisakslane Aleksander von der Pahlen, kelle nimele raudteeehituse kontsessioon kinnitati. Seejärel loodi aktsiaselts nimega Balti Raudtee Selts, mis jäi raudtee omanikuks kuni selle riigistamiseni 1893. Pahlen aga oli raudtee rajamise aastail ka Neitsitorni, praeguse Taani kuninga aia  ja ümbritseva kinnistu omanik.

PALUME REGISTREERIDA  LOENGULE  https://goo.gl/f9jA6X  või 

Telefon  6 012 751 (T–L)