17. augustil 2023
kunstiteadlase Risto Paju kuraatorituur Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitusel „Lõputu kohvijoomine“

Näitus „Lõputu kohvijoomine“* on kui nostalgiareis Tallinna vanalinnas kunagi olnud ja ka praegu töötavatesse menupaikadesse. Väljapanek Lühikese jala väravatornis tutvustab ajaloolisi kohvikuid, neile eritellimusel valminud mööblit ja kohalikku kohvikukultuuri laiemalt. 

Tallinnas on aegade jooksul olnud mitmeid kordumatuid, originaalmööbliga sisustatud kohvikuid, baare ja restorane. Neis on joodud kohvi ja istutud mööblil, milletaolist kusagil mujal maailmas ei ole. On kohti, mis olnud olulised ka kultuuri- või hoopis poliitilises ajaloos.

Näitusel võib kohata juba Eesti disainiklassikasse kuuluvat mööblit ja detaile, mis just selle näituse tarvis taas välja otsitud. Sellest hoolimata ei ole tegemist klassikalise disaininäitusega. Linnamuuseumi roll on keskenduda eelkõige kohalikule kultuuri- ja ajaloole ning eksponeeritud disain kannab edasi laiemat kohalugu. Näituseruum, Lühikese jala väravatorni ülakorrus sarnaneb mitme omataolisega Tallinna vanalinnas, kus paiknes kohvikuid või ka baare.

Näituse kuraatorid on kunstiteadlane, Tallinna Linnamuuseumi kunstikogu hoidja Risto Paju, ning ajaloolane, Tallinna Linnamuuseumi vanemkuraator Toomas Abiline. Näituse publikuprogrammiga saab lähemalt tutvuda muuseumi kodulehel.

Risto Paju kuraatorituur:
neljapäeval, 17. augustil algusega kl 16.30 Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis, Neitsitorni kassa juures.
Kuraatorituuri pileti saad SIIT.

Loe näitusest lähemalt SIIT.

* Näituse pealkiri „Lõputu kohvijoomine“ on laenatud kirjanik Madis Kõivu näidendilt. Selle tegevus kulgeb tsaariajast tänapäevani ühes Tartu kohvikus, mille prototüübiks on pika ajalooga ja kultuuri- ning ülikoolirahva poolt armastatud Werner. Etenduses muutuvad ajastud, vahetub riigivõim, algavad ja lõpevad sõjad. Kohvikus istub aga Stammgast, kes vaatamata väljas toimuvale püüab kohvijoomisega teha endale head äraolemist.