Tornikino Neitsitornis

Laupäeval, 2. juunil on Neitsitorni lektooriumis terve päeva kino! Juba kella 11 alates näitame vanu, häid ja ununenudki eesti filme.

Vaatame korduvalt eesti esimest mängufilmi, komöödiat “Laenatud naene”. Aastal 2017 tõi Mart Sander välja filmi omalt poolt helindatud, vahetekstidega varustatud, koloreeritud ja korrigeeritud kiirusega versiooni, mis kestab 22 minutit.

“Laenatud naene” on tõenäoliselt 1913. aastal Tallinnas filmitud 12-minutiline mängufilm (komöödia). See on vanim teadaolev Eesti mängufilm. Varem peeti vanimaks Eesti mängufilmiks Johannes Pääsukese filmi “Karujaht Pärnumaal”.

Režissööri nime pole teada, näitlejate seas on Paul Pinna (peategelase onu) ja Alfred Sällik (teener). “Laenatud naest” filmiti Tallinnas Riia levikontori omaniku Mintuse tellimusel, välisvaadetelt on äratuntavad Pikk tänav ja Paks Margareeta, Patkuli vaateplatvorm koos trepiga ning Snelli tiik.

Film põhineb samanimelisel näitemängul, mille 1908. aastal tõlkis eesti keelde Mihkel Aitsam. Selles küsib vennapoeg rikkalt onult raha oma olematu perekonna toetuseks. Kui onu külla sõidab, laenab vennapoeg endale naise ja lapsed, kuid ootamatult armuvad tema “naine” ja onu.

Sissepääs Neitsitorni Tornikinosse muuseumipiletiga: 3/2 eurot.