Peeter I maja on taas avatud

Kadrioru lossi- ja pargiansambli nurgakivi ja Tallinna Linnamuuseumi vanim filiaal, kunagi Peeter esimesele kuulunud suvemõisa hoone suleti maikuus ajutiselt uuringuteks. Praguseks on selgunud, et ohtu külastajatele hoones ei ole ja kuni remonditööde alguseni on maja taas külastajatele avatud.

17. sajandist pärit hoone, aastatel 1714–1723 vene keisri Peeter I peamine residents Tallinnas on ühtlasi Tallinna vanim muuseum, mis avati juba 1806. aastal. Eestis ainsana säilinud 17. sajandi suvemõisa hoone ekspositsioon tutvustab ka Kadrioru lossi- ja pargiansambli kujunemislugu.
Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurger selgitab, mis oli muuseum maikuus külastajatele suletud ja mis

„1941. aastal sai Tallinna Linnamuuseum omale filiaali – Peeter I majamuuseumi Kadriorus. Täna, 80 aastat hiljem, vaatame oma vanimale filiaalile suure hoolega otsa. Linnamuuseumi konservaatorid ja muinsuskaitsjad on leidnud hoone puitkonstruktsioonides tegutsemas puidust toituvaid putukaid ning sellest tingituna olime sunnitud Peeter I maja ajutiselt sulegema, et viia läbi puitkonstruktsioonide uuringud ja kõrvaldada kahjustused hoone konstruktsioonidest. Tööde täpne kestus selgub uuringu tulemustest augustikuuks.“

Kuni edasiste tööde kavandamiseni oli võimalik suviste pargiekskursioonide tugipunktiks olev maja taas külastajatele avada.

Muuseumi juhataja Jelena Tšekulajeva kinnitab, et soovijad saavad endiselt tellida muuseumitunde ja tuure pargis kui majas nii lastele kui ka täiskasvanutele. Tasuta saavad kõik läbida ka LoQuizi äpis allalaaditava seiklusmängu “Ajahäkkerid Kadriorus”, mis kutsub avastama Kadrioru loo algust.

Loe lähemalt

 

FOTO: Peeter I maja, 17. sajandist pärit suvemõisa hoone on Tallinna vanim muuseum, mis avati külastajatele juba 1806. aastal. Foto Meeli Küttim.