Raamat: “LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan”

Tallinna Linnamuuseumi sarjas TALLINNA VARAMU ilmunud raamat: Anne Ruussaare „LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan“.

Anne Ruussaar LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan

Nikolai Langebraun (1877–1960) on kahtlemata tuntuim nimi Eesti portselani dekoreerimise ajaloos.
1920.–1930. aastatel Tallinnas tegutsenud portselanitööstuses dekoreeritud esemeid leidub Eesti kodudes praegugi. Need on osa perekonnalugudest, kandnud läbi okupatsiooniaastate „kuldse Eesti aja“ hõngu ja muutunud kollektsionääride hulgas ihaldatud kogumisobjektiks.
Raamatu autor, Eesti Ajaloomuuseumi teadur, kunstiteadlane Anne Ruussaar tutvustab Nikolai Langebrauni Portselani Dekoreerimise Tööstuse ajalugu ja toodangut kogu vormi ja dekoori lummavas mitmekesisuses. Mahukas kataloogiosa annab ülevaate nii laiatarbekaubana dekoreeritud arginõudest, alates kitšimaigulistest trükipiltidega taldrikutest ja suvituslinnade suveniirtassidest, kuni professionaalsete kunstnike poolt käsitsmaalitehnikas rahvusornamendiga kaunistatud serviisideni. Lisatud on ka Nikolai Langebrauni ettevõttes kasutatud põhimärkide ja erandlike markeerimisviiside kirjeldused koos piltidega.

Koostamisel on kasutatud põhiliselt Tallinna Linnamuuseumi kollektsiooni, kus leidub veidi üle 400 eseme, ja üht rikkalikumat Langebrauni kogu, kollektsionäär Priidu Nõmme erakogu, kus leidub tuhandeid Langebrauni märki kandvaid nõusid.
Album on sobiv kingitus kaugematelegi külalistele, selle tekstid on tõlgitud ka inglise keelde.

Raamat ilmub Tallinna Linnamuuseumi sarjas TALLINNA VARAMU koostöös kirjastusega Tänapäev.

LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS.
Nikolai Langebrauni portselan

Raamatu autor Anne Ruussaar
Kujundaja Andres Tali
Fotograaf Erik Riikoja
Eesti ja inglise keeles, 216 lk, kõva köide.

20. veebruarist 2019 kuni 12. jaanuarini 2020
Näitus Tallinna Linnamuuseumis
„KOGU JA LUGU: Langebrauni portselan Priidu Nõmme erakogus.