15.12 Kärt Summatavet teemapäeval “Ehted ja mustrid rahvakultuuris” Tallinna vene muuseumis

Ehtekunstnik Kärt Summatavet

Ehtekunstnik Kärt Summatavet

15. detsembril toimub näitusel “Mustri kõla” teemapäev „Ehted ja mustrid  rahvakultuuris“. 

Kas muster pakub kaitset? Kas vastab tõele, et mustri omanik on relvastatud? Millised soome-ugri rahvad on eestlastele sugulased ja kuidas? Neile küsimustele vastab näitus „Mustri kõla“, mis esitleb esemeid erakollektsionääride kogudest ja mitme pere pärandvarast soome-ugri rahvaste esindajatelt, kelle põliseks elukohaks on Venemaa koosseisu kuuluvad alad.

Teemapäeval „Ehted ja mustrid  rahvakultuuris“ tutvustatakse erinevaid ehteid, märke ja sümboleid, samuti nende räägitavaid lugusid ja sügavamat tähendusvälja, mis võiks inspireerida ka meid siin ja tänapäevas.
Teemapäeval kell 12-16 osalemine 5 €.

Kl 12.00 ekskursioon näitusel “Mustri kõla”, räägib etnoloog Ljudmila Yamurzina. Ekskursioon toimub vene keeles.

Kl 13.00 ehtekunstnik Kärt Summatavet (PhD), kes kasutab oma loomingus palju rahvuslikke motiive ning vanu traditsioone, räägib ehetest ja mustritest. Kas saab neid tõlkida tänapäeva? Millised on ühisjooned erinevate rahvaste ornamentides?

Udmurdi ehe monisto kaitseb kurja silma eest

Udmurdi ehe monisto kaitseb kurja silma eest

Kl 14.30 Udmurdi töötuba „Kaelaehe – monisto“. Udmurditari Elena Kirdi juhendamisel valmistame rahvusliku kaelaehte – monisto. Ehtel on lisaks ilule ka kaitsefunktsioon. Traditsiooniliselt kasutatakse ehet kaitseks kurja silma ning pahatahtlike soovide eest.
Elena on udmurdi rahvapärandi hoidja ja tutvustab udmurdi rahvust ja kombeid.

Näitus “Mustri kõla” Venemaa soomeugrilastest on Tallinna vene muuseumis avatud kuni 31.12. 2018.

Elena Kirt
Elena Kirt