Ilja Jakovlevi isikunäitus “Narratiiv”

Näituse peamine idee on edasi anda nende vene müstilise folkloori kanooniliste tegelaskujude “surematust”, keda on näidatud kogu kujutava kunsti ajaloos. Alates kuraditest ja deemonitest, kes väljendavad patte ja pahesid keskaegsetes raamatutes, kuni juba hilisemate ja meile tuttavamate Baba-Jagaa ja Metsavanani.

Ilja Jakovlev on Narvas 2003 sündinud noor Eesti kunstnik. Lõpetanud Narva kunstikooli, käis ta lisaks ka Räpina Aianduskooli kursustel ja Ljubljana Disainitehnoloogiakoolis. Nüüd lõpetab ta Tartu Kunstikoolis neljandat kursust dekoraatori erialal. Kunstniku teosed kujutavad endast enamasti keerulist müstilist ja maagilist maailma, kus elu igapäevased küljed põrkuvad müütiliste olendite ning vaimsete takistustega. Oma loomingus kajastab ta eelkõige mütoloogiat, arhitektuuri ja inimeste tundeid ettekujutatust oluliselt mitmetahulisemas maailmas. Viimastel aastatel on ta tegelenud ka etnograafia ja religiooniuuringutega ning püüdnud jäädvustada ja edastada valgust erinevates valgusoludes, olgu udus või koidikul.

Ilja Jakovlev on korduvalt nomineeritud Kuldse pliiatsi auhinnale ning 2021. aastal ta selle ka võitis. 2021 osales ta EKKMi muuseumiajakirja intervjuudesarjas, mis rääkist Eesti noortest kunstnikest.

Näitus “Narratiiv” on osa projektist „Sinu muuseum – sinu näitus“. Kõikidele soovijatele avatud ideekonkursi kuulutas Tallinna vene muuseum välja 2022. aasta alguses. Konkursi eesmärk oli pakkuda inimestele, gruppidele ja kogukondadele loomingu tutvustamist näituse korraldamise kaudu ja muuta muuseum avatumaks. Välja valitud neli näituseprojektid valmivad aastatel 2022–2024.

Kuraator: Ilja Jakovlev
Projektijuht: Denis Jatsenko
Kujundaja: Rein Seppius
Täname: Julia Kornejeva, Irina Krivorukova, Merle Tank, Reeli Kork, Kristjan Arunurm, Eve Veigel, Heli Nurger, Elen Tisler, Lennart Kumm, Andres Lall, Leo Savila, Jelena Tšekulajeva, tõlkebüroo Pangloss OÜ

Näitus on avatud 25.01–12.03.2023.
Näituse asukoht: Tallinna vene muuseum, Pikk 29 a.