10. mai Aleksandr Openko LOENG „Pärsia maja saladus ja teised lood Narva maa-alustest käikudest“

10. mail algusega kell 17.30 toimub seitsmes salongiõhtu Nottbeckide juures.

 

Koos ajaloolase ja Narva giidi Aleksandr Openkoga kutsume teid loengule „Pärsia maja saladus ja teised lood Narva maa-alustest käikudest“.

 

Kogudes teavet Narva maa-aluste käikude kohta, uuris autor palju ajalehematerjali, sealhulgas 1930. aastate kohalikke ja üleriigilisi väljaandeid. Lugedes pea sajandivanuseid artikleid, uudiseid ja teateid, avastas ta enda jaoks Narva maa-aluste käikude imelise maailma, mis oli ajaleheveergudel ellu ärganud tänu linnapeale Jaan Lutsule (1884–1943) ning linnaarhivaarile ja linnamuuseumi direktorile Arnold Soomile (1900–1977).

Esimene neist meestest oli lootusetu romantik, teine aga paadunud skeptik. Koos võtsid nad ette mitmeid miniekspeditsioone, et uurida Narva maa-aluseid käike, mille kohta usaldusväärsed andmed seni praktiliselt puudusid. Luts ja Soom tahtsid muuta need käigud turismimagnetiks, mis meelitaks ligi inimesi kogu Eestist ja mujaltki.

Nende uuringute tulemusena sündis isegi omapärane kohalik folkloor – Narva maa-aluste käikude legendid, mis põhinesid nii teaduslikel uuringutel ja ekspeditsioonide andmetel kui ka rahvauskumustel ja pärimustel. Kahjuks ei õnnestunud Lutsul ja Soomil oma turismiprojekti ellu viia – algas II maailmasõda.

 

Loengul tutvustatakse kõige põnevamaid lugusid Narva tolleaegsete maa-aluste käikude kohta.

– Milliseid saladusi peitis Narvas asuva „Pärsia maja“ kelder?

– Miks ei leitud üles Narva jõkke uppunud Hansa „kuldset laeva“?

– Millise varanduse peitis linnamagistraat Põhjasõja ajal turu alla?

– Kuhu kadusid kuulsad Narva kahhelkivid?

Neile ja paljudele teistele küsimustele saate vastused loengul „Pärsia maja saladus ja teised lood Narva maa-alustest käikudest“.

 

Tallinna vene muuseum, Pikk 29a
19. aprilil kell 17:30
Hind: 5€/7€ .

Loeng toimub vene keeles.

Osta pilet