Tallinna vene muuseum sai kogukonna sõbra muuseumiroti


Tallinna vene muuseum valiti muuseumiroti laureaadiks kogukonna sõbra kategoorias 28. jaanuaril toimunud Eesti Muuseumide Auhindade konverentsil osalusprojekti
 „Muuseumi laboratoorium. Eestivene lugu“ eest.

 

Septembris Tallinna vene muuseumis avatud väljapanek keerab traditsioonilise näituse pahupidi ja teeb nähtavaks osalusprojektidega kogutud eestivene inimeste lood. Näitus muutub ja täieneb tänu võimalusele avaldada oma arvamust kleepsude ja kommentaaride abil ning jagada oma mälestusi ja lugusid. Nii suunab „Muuseumi laboratoorium“ külastajaid mõtlema identiteetide paljususele, kodu- ja kuuluvustundele, nende rollile ja kohale ühiskonnas ning selle muutumisele ajas, jutustades lihtsalt inimestest ja argielust. Kunstnik Tanja Muravskaja hiljuti avatud näitus “Hingelähedane sõna”, mis keskendub kohalikule vene keelele, sõnadele ja nendega seotud isiklikkele lugudele, on eksperimentaalnäitusele tähtsaks emotsionaalseks täienduseks.

 

Muuseumi loovmeeskonna esindaja Julia Kornejeva kommenteerib saavutust: “Muuseumi laboratooriumi” eesmärk on üheskoos külastajatega välja selgitada eestivene lugu peegeldavad teemad, mida oleks vaja ühiskonnas nähtavamaks muuta. Näitusel on peamine roll hoopis külastajal, kelleta ei saa laboratooriumis uusi teadmisi luua. Tänu sellele “laboratooriumiuuringule” saab muuseum tulevikus valida näitusteks ja publikuprogrammideks kõige tähtsamaid ja kõnetavamaid teemasid. Just see alt üles lähenemine osutus muuseumiroti konkursil otsustavaks.”

 

Eksperimentaalnäitus katsetab uusi ürituste formaate. Kord kuus külastab näituse üht  paneeliga köögiga kujundatud installatsiooni tuntud ühiskonnategelane, arvamusliider ja huvitav vestluskaaslane. Nagu näitus, aitavad ka vestlused sõnastada tähtsaid teemasid ja valmistuda muuseumi püsinäituse loomiseks. Peagi käivitub näituse “Hingelähedane sõna” publikuprogramm, mille keskmeks on kunsti ja kultuuri vahendamine.

Näituse kuraatorid on antropoloog Jaanika Jaanits, ajaloolane Olev Liivik koostöös Hiljar Tammelaga ning Alina Jašina-Schäfer, kunstnik Tanja Muravskaja. Näituse produktsioon: DADA.

Muuseumi loovmeeskond Jelena Tšekulajeva, Julia Kornejeva, Irina Krivorukova, Johanna Rannula.
Loovmeeskond avaldab erilist tänu vabatahtlikele Loov Euroopa projektist “Muutuste loojad: vahendaes vähemusi” ja muuseumi sõpradele.

Näituse info leiad muuseumi kodulehelt SIIT, Köögijutud SIIT

Muuseminõukogu komisjonid valisid Eesti muuseumide aastaauhindade laureaadid üheksas kategoorias 28. jaanuaril 2022 konverentsil Eesti Maanteemuuseumis Põlvamaal. Täpsem info SIIN.