Alates 23. mai
KEHA teema-aasta Fotomuuseumis.
Näitus “SUGU JA LUGU”

Näitus “SUGU JA LUGU” juhatab sisse Fotomuuseumi keha kujutamisele ja kehalisusega seonduvale keskenduva teema-aasta. Näituse kuraator on Annika Haas, kunstnik Katri Haarde.

Näitusel saab ülevaate inimkeha kujutamisest Eesti fotoajaloos: esiplaanil on keha kui (kunsti)väljenduse vahend ja objekt Eesti ajaloolises, kultuurilises ja sotsiaalses kontekstis. Fookusesse on võetud keha soolisuse, seksuaalsuse ja visuaalide taga olevad lood.

Näitus haarab Eesti fotoajaloo päris algusest aastal 1840 kuni digiajastu saabumiseni 2000. aastatega. Näha saab teoseid foto algusajast, Eesti Vabariigist ja nõukogude okupatsiooniperioodist ning taasiseseisvumise algusest. Suur osa fotosid on pärit Fotomuuseumi kogust, kuid olulise panuse lisavad ka teiste muuseumide kogude ja erakollektsioonide tööd.

Näituse eesmärk on uurida ja näidata, milline on Eesti fotograafias olnud keha soolisuse ja seksuaalsuse kujutamine analoogfotograafia ajastul. Fotograafia kui kõige realistlikum representatsiooniviis vormib uusi ja mõnikord ka ootamatuid vaatepunkte sellele, mida ta kujutab. Keha kujutamine on läbi ajaloo olnud omamoodi lahinguväli: see on politiseeritud, kontseptualiseeritud, üha enam jagatud; ja samas on see ka paradoksaalselt psühholoogiline ja mentaalne suhe inimvormi ja identiteediga, mida iga konkreetne keha endas kannab. Teoste kaudu avaneb, miks ja kuidas on fotograafiliselt keha kujutatud.

Näitusel on välja pandud ka keha kujutamisel piire nihestanud teosed. Muuseumi keldrikorruse galeriis Lee on eraldi aktifoto väljapanek. Fotomuuseumi siseõues avatakse samal ajal Anna Stina Treumundi viiest fotost koosnev seeria leidnegatiividest, seni avalikult presenteerimata autoportreelistest töödest.

Näitus Fotomuuseumi kolmel korrusel avatakse 23. mail 2024.