12. august kell 13 Jalutuskäik vanalinna rohealadel: “Pargid kindlustuste asemele!”

12. augustilkell 13 toimub 1,5 tunnine jalutuskäik Kiek in de Kökist Tornide väljakuni: “Pargid kindlustuste asemele!”.

Kiek in de Köki kindlustustemuuseum korraldab jalutuskäike mööda tänase vana Tallinna rohealasid. Räägime, kuidas sajandite taga kunstlikult kindlustusteks kujundatud maastik tagasi rohealadeks muudeti. Nii sai näiteks Ingeri bastionist Harju(-värava) mägi, mis muutus linlaste üheks lemmikumaks lõbustuspaigaks pikkadeks aastakümneteks.

19. sajandi teisel poolel, kui vanalinna ümbrust piiranud, ajastu kaitsevajadustele enam mitte vastanud ulatuslik muldkindlustustevöönd militaarvõimude poolt linnavõimudele üle anti, hakkasid  aladel aset leidma suured muutused. Vabanenud ulatuslikele aladele linnamüüri ümber hakati rajama ringpuiesteed ja pargimaastikku. Oli see käik tagasi paradiisi – Eedeni aeda, kui veel 17. sajandi keskpaigas asusid linnamüüri ümber elanike köögivilja ja puuviljaaiad, peenrad põllumaad ja heinamaad?

Pigem avanes linn uutele ja moodsatele tuultele, mis Lääne-Euroopast siiani kandusid. Asutigi ehitama ka varem kaitsealale keelatud kivihooneid, esimese kivihoonena oli eestlastele püstitatud Jaani kirik (1862-1867). Läänepoolele kerkis Balti jaama ning 1870. aastast sai siit Reveli linnast juba rongiga keiserliku impeeriumi pealinna Peterburi. Retke käigus vaatleme parke ja rohealasid ajaloolises ja kultuuripärimuslikus võtmes ja räägime, mida olulist on eri paikades toimunud.

 

Osta pilet

Täispilet 9 €
Sooduspilet 6 €
Perepilet 20 €