Suurtükk Punane Lõvi andis avapaugu Tallinna päeval, 15. mail Taani kuninga aias

Suurtükk Punane Lõvi tagasi Tallinnas!

Tallinna päeval, 15. mail kutsub Tallinna Linnamuuseum kõiki kella 17–20 ajarännakule aastasse 1559 Taani kuninga aeda!

Tööhoovi mäel kõlavad kahuripaugud Tallinna ja tema meistrite auks ning toimuvad mitmekesised meelelahutused.
Kell 17 juhatab heerold Tõnu Pedaru sisse ajarännaku. Suurtükitorni kapten Toomas Abiline annab ülevaate sündmuse ajaloolisest taustast. Muuseum elustab selleks päevaks Liivi sõja aegsed sündmused linnamüürist algavas Taani kuninga aias, kus asus tollase Tallinna tähtsaim tootmiskompleks ja arsenal. Praegu Peterburi suurtükiväe ajaloo muuseumis asuv Punase Lõvi originaal on üks omal ajal Marstallis valminud sadadest suurtükkidest, mille järgi uue kahuri valas muuseumile meister Bruno Kadak.
Enne suurtüki pidulikku tuleandmist selgitab algse Punase Lõvi valmistanud Kort Hartmann ajaloolase Ando Pajuse suu läbi, kuidas see siinsamas tööhoovis valmistati. Samal ajal saab sepa käe all proovida metallitööd ja valada tinakuule, õppida köiepunujalt köiepunumist. Köiest õpetab sõlmemeister ja meisterpäästja Jaan Künnap tegema nii meremeeste kui suurtükivedajate sõlmi.

Kell 18 etendab taaskehastamisklubi Lonkava Hundi koda ajastupäraseid võitlusviise.

Kell 19 algab pidulik suurtükkide esitlus: avapaugu teeb esmalt Tallinna vanima suurtüki koopia. Seejärel räägib Kort Hartmann alias Ando Pajus oma valatud suurtükist Punane Lõvi, näitab selle puhastamist, laadimiseks ettevalmistamist ja siis toimubki lask!

Meelelahutust jätkub kuni kella 20ni, kaupmeestelt saab osta sööki-jooki ja meele teevad rõõmsaks muusikud.

Uus Punane Lõvi jääb kaunistama Taani kuninga aeda.
Suurtükk on valminud Tallinna Kultuuriameti tellimisel.

Liitu üritusega SIIN