Olesja Katšanovskaja näitus ENNE ÄRKAMIST
Kunstiprojekt on inspireeritud 15. saj. madalmaade meistri altari “Püha hõimkond” konserveerimisest Niguliste kirikus.
Autor on kirjutanud projektile saateks:
«Elu – see on pidev muutumine. Ka Eestimaa on läbi aegade palju üle elanud ja selle käigus muutunud. Ristiusk, mis tuli Eestisse, oli nende muutuste katalüsaator. Kuidas muutusi jälgida? Teen seda Niguliste muuseumi 15 saj. altari “Püha hõimkond” uurimise kaudu.
Näen altari maalipinda koos kadude, hävimise, krakelüüride ja ebatasasustega analoogselt Eestimaa pinnaga koos tema läbielatuga. Erinevate võimude ajal tehti tihti muutusi sakraalkunstiteoste pinnal. Näiteks värviti midagi üle või muudeti süžeed ikonoklasmi perioodil – nii tekkisid autori värvikihile uued kihid.
Kujutan Eesti ajalugu vahemikus 13. – 20. sajandini kihtidena analoogselt restauraatorite kasutatava uurimismeetodi – stratigraafiaga. Stratigraafia meetod aitab restauraatoritel uurida teose maalipinna struktuuri ning taastada ajaloolise konteksti ja maaliga toimunud muutused. Maalipinnalt võetakse tilluke fragment ja vaadeldakse selle ristlõiget mikroskoobi all. Tulemusena valmisid mikrolihvi struktuurid – üks iga sajandi kohta. Vaatajad saavad uurida Eesti ajaloo mikrolihvi suurendusklaasi abil.
Teadustulemuste esitamine kujundliku tõlgenduse kaudu annab vaatajate uue dimensiooni, mida saab teistmood tajud ning mille abil muutuvad keerukad mõisted lähedasemaks. Olles uurija rollis muutub vaataja aktiivseks osalejaks ning saab ise avastada ja seega paremini tunnetada sügavamaid tähendusi ja seoseid».
Olesja Katšanovskaja – Münd on kunstnik, restauraator ja pedagoog. Omandas kõrgharidust Eestis ning jätkab oma haridusteed edasi I. Repini nimelises kunstiakadeemias Sankt-Peterburis konservatori erialal. Töötab erinevates meediates ja žanrides: maal, video, perfomance, installatsioon.
Näituse avamine ja projekti tutvustus toimub 8. juulil kl. 16.00 Neitsitorni lektooriumis.
Artist talk kunstnikuga toimub 29. oktoobril kl 16.00. Osaleb restauraator ja EKA õppejõud prof. Hilka Hiiop (PHD).
Objektid: 8 mikrolihvi struktuuri suurenduses
Altarimaali koopia – rekonstruktsioon
Video. Suurendatud altarimaali pinna pealtvaade
Lisainfo: https://nigulistemuuseum.ekm.ee/blog/puha-hoimkonna-altari-emerentia-ettekuulutuse-stseeniga-tiiva-koopia-rekonstruktsiooni-projekt-nigulistes/