Fotomuuseumis toimub Portreeaasta loengusari
2020 on Fotomuuseumis pühendatud portreežanrile. Portreefoto teema-aasta näitab, tutvustab ja uurib portreefotot nii Eesti ajaloolise fotopärandi, kaasaegse fotoportretistika kui ka kodu- ja välismaiste fotokunstnike loomingu kaudu.
Oktoobrikuuga käivitub portreeaasta loengusari, mille sisu loovad rahvusvaheliselt tunnustatud fotokunstnikud, kelle loomingus on portreefoto kui eraldi žanr olulisel kohal. Üles astuvad Birgit Püve, Tanja Muravskaja, Elina Kostabi, Maria Kapajeva ja Annika Haas. Iga kunstnik käsitleb oma etteastes portree tähendust isiklikust seisukohast ja tunnetusest lähtuvalt. Seega toob loengusari esile žanri väljendusviiside erinevaid vaateid.
Birgit Püve, kes annab loengusarjale stardi 1. oktoobril, on fotograaf, kes oma töödes seni uurinud peamiselt teemasid nagu identiteet ja mälu. Tema isiknäitusi on võinud näha Suurbritannias, Saksamaal, Venemaal ja mujal. 2014. aastal jõudis tema portreefoto The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize’i konkursil Londonis auhinnalisele 3. kohale. Ta on fotograafina kaastööd teinud paljudele väljaannetele, muu hulgas ajalehtedele The New York Times (Kihnu saar), The Washington Post (Arvo Pärt), Le Monde (Eesti idapiir ja Tartu Rahu aastapäev) jne.
Möödunud aastal valmis koostöös Tartu Ülikooliga tema portreefotodest püsinäitus ja raamat Tartu ülikooli 100 olulisemast teadlasest.
Veebilehekülg: https://www.birgitpuve.com/
Tanja Muravskajat teame kunstnikuna, kes kasutab oma loomingus nii üksikisikute, ühiskonna kui ka paiga psühholoogia käsitlemisel analüütilist lähenemisviisi ja psühholoogilist vaatlemist. Tema teosed tegelevad enesetaju ja mälu sfääriga ning samuti ühiskonna ja selle liikmete omavaheliste suhetega. Keskendudes fotograafiale, selle omadustele ja positsioonile nüüdiskunstis, loob Muravskaja installatsioone, mis arenevad vaatajat endasse haaravateks kogukeskkondadeks. Muravskaja on õppinud Eesti kunstiakadeemias (2002–2010) ja Westminsteri ülikoolis fotograafiat (2004–2005) ning eelnevalt Tallinna ülikoolis ajakirjandust. Tema tööd kuuluvad Eesti kunstimuuseumi ja Tartu kunstimuuseumi püsikogusse. 2018. aastal pälvis Muravskaja koos Anna Škodenkoga Eesti kaasaegse kunsti muuseumis Köler Prize’i peapreemia. 2020. aasta jaanuarist juunini viibis ta Brüsselis Belgias WIELS-i kaasaegse kunsti keskuse residentuuris.
Veebilehekülg: www.tanjamuravskaja.com/
Elina Kostabi on dokumentaalfotograaf ja keskendub pikaajalistele ühiskonda ja keskkonda kajastavatele projektidele. Tema fotolugude fookuses on inimesed ja neid iseloomustab intiimsus ja lähedus. Elina on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemias ja Speos Photographic Institute ja Magnum Photo Agency koostöös juhendatud dokumentaalfoto kursusel. Elina töid on eksponeeritud mitmetel fotonäitustel Eestis ja Prantsusmaal, ta on olnud mitme rahvusvahelise fotokonkursi finalistide hulgas ja tema fotosid on avaldatud ka välisajakirjanduses.
Veebilehekülg: www.elinakostabi.com/
Maria Kapajeva pikka aega Londonis elanud ja tegutsenud kunstnik, kes nüüd kodumaale tagasi pöördunud. Tema tööd tõstavad esile perifeerseid ajaloolisi teemasid, keskendudes neis eelkõige naiste esindatusele ja rollile ühiskonnas. 2019-2020 on määratud talle A Woman’s Work: Creative European Programme’i rahvusvaheline stipendium. Kapajeva omandas fotograafia bakalaureusekraadi University for the Creative Arts’is ja magistrikraadi Westminsteri ülikoolis. Tema esimene kunstnikuraamat “You can call him another man” oli nomineeritud Aperture Photobook Award 2018 preemiale.
Tema värskeim näitus on Tallinna Kunstihoone galeriis 8. novembrini avatud “Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsided”, mis vaatleb naisi kogu elu saatvat ühiskondlikku survet ja otsib võimalusi, kuidas sellele vastu astuda.
Veebilehekülg: www.mariakapajeva.com
Annika Haas pühendub oma projektides inimestele nende piiratud ja suletud keskkondades, mis funktsioneerivad sisemiste reeglite toel. Autonoomsete kogukondade eripära seisneb nende vastuseisus valitsevale enamusele, kohati isegi kogu ühiskonnale. Seetõttu valibki ta oma projektide peamiseks uurimisteemaks eksisteerimise sellistes konfliktsetes situatsioonides. Viimastes töödes ületab Haas fotograafia piire, ühendades erinevaid meediume nagu foto, video, heli ja valgus. Ta on jõudnud paljude rahvusvaheliste fotokonkursside finaalidesse. 2019. aastal saavutas Haas Kuala Lumpur International Photo Awards portreekonkursil 3. koha. The Taylor Wessing Photographic Portrait Prize’i konkursi raames on tema looming jõudnud ka National Portrait Gallery’sse Londonis.
Veebilehekülg: www.instagram.com/annikahaasphotography/
Fotomuuseumi portreeaasta loengusarja ajakava:
1.10.2020 kl 18.00 – 20.00 – Birgit Püve
15.10.2020 kl 18.00 – 20.00 – Tanja Muravskaja
29.10.2020 kl 18.00 – 20.00 – Annika Haas
26.11.2020 kl 18.00 – 20.00 – Elina Kostabi
17.12.2020 kl 18.00 – 20.00 – Maria Kapajeva (lükkub edasi 2021 aastasse)
Loengule registreerimine: hetkel ei toimu
Sissepääs: 5 € täispilet; sooduspilet õpilastele, õpetajatele ja pensionäridele 3 €;
Pilet sisaldab ka pääsu Fotomuuseumi näitustele samal õhtul.
Loengusarja toetab Kultuurkapital