17. ja 18.mai
Kalamaja päevad ja Muuseumiöö Kalamaja muuseumis

17. Mai: Kalamaja päevad 11.00–18.00

Kell 10.00

Kalamaja päevade eri:

Vana-Kalamaja tänava kanalisatsiooniluukide ekskursioon

Osalemine on tasuta!

Vana-Kalamaja tänav pakub meile vaatamiseks ootamatult mitmekülgse valiku kanalisatsiooniluuke. Näeme nii tsaariaegseid, eestiaegseid kui ka nõukaaegseid luuke. Loomulikult räägime natuke ka Puškinist. Ekskursioon algab Balti jaama perroon nr 1 infotahvli eest ning kestab 2 tundi.

Ekskursiooni juhib Kalamaja elanik ja kanalisatsiooniluukide-huviline Andres Siplane.

Kell 10.00

Hardi Tiiduse ja Claudia Tiiduse mälestustahvli avamine

Kõik on oodatud osalema

Mälestustahvli avamine, koostöös majaelanike ja Põhja Tallinna linnaosaga, aadressil Uus-Kalamaja tänav 1.
Kell 14.00

Eesti Loodusmuuseum Kalamajas

Osalemine tasuta!

Kala on olnud läbi ajaloo olulisel kohal rannarahva toidulauast. Nii on see ka täna, ainult et meid on aina rohkem nii maailmas kui Kalamajas, mis tähendab, et peame nii kalavarude kui veekogude pikaajaliseks säilimiseks tegema oma toidulaual igapäevaselt tarku valikuid.

Abikäe selleks ulatab Eesti Loodusmuuseumi ja Eestimaa Looduse Fondi õpi- ja mekituba „Süüa või mitte süüa? Millist kala praeb üks keskkonnateadlik kalamajakas?“.

Ootame kalasõpru 17. mail kell 14.00 Kalamaja muuseumi hoovi, kus Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige, kestliku kalanduse ekspert Joonas Plaan võtab pulkadeks lahti, milliseid kalu oleks keskkonnateadlikul Kalamaja rannarahval paslik süüa.

Toidulauale paremate valikute tegemiseks saab Joonase juhendamisel tutvust teha selleks mõeldud abimehe – Kalafooriga. Samuti anname ideid uuteks alternatiivideks ja retseptideks toidulauale. Ja muidugi praeme kala ka kohapeal – kui näkkab, saab maitsta meie vetes end hästi sisse seadnud võõrliiki, ümarmudilat!

Paneme Kalamaja päevade nädalavahetuseks Kalamaja muuseumi hoovi üles avastusliku välknäituse toidutootmise jalajäljest, mis võimaldab käsi külge pannes õppida tegema oma menüüs keskkonda vähem koormavaid valikuid.

 

Kell 16.00 ja kell 19.00

Muuseumiöö osaluskollaaži töötuba

–> Noolegrupi näitusel „Sogases vees II” Kalamaja muuseumis

16.00 algav töötuba

19.00 algav töötuba

 

 

Tähtis! Muusuemiöö töötoad toimuvad Kalamaja muuseumis kell 16.00 ja 19.00 ja osaleda saab ette ostetud piletiga (sh muuseumikaardiga tuleb pilet ette registreerida)

Näitus muuseumi galeriis võimaldab publikule interaktiivset tegutsemist. Töötoas pakume unikaalset võimalust luua koos kunstnikega spetsiifilisi kalainimeste figuure, mis lisanduvad galeriiseinal asuvale pannoole, saavad näituse osaks ja järgmiste animatsioonide tegelasteks. Seega saavad töötoas osalejatest näituse täieõiguslikud kaasautorid.

Töötoas saab meisterdada ka koju viimiseks eraldi magnetiga kalainimese figuuri.

Kunstnikud avavad täpsemalt näituse saamislugu ja sisu, ühiselt saab katsetada animatsioonilauda ja kollaažide loomine toimub professionaalsete näpunäidete järgi. Kõik saavad ainulaadse ja korrektse tulemuse, kuna tegevus on metoodiliselt üles ehitatud ja kasutame sobivaid materjale, töövahendeid ja võtteid ning juhendame loominguliselt.
Oodatud on kõik suured ja väikese kunstihuvilised, alates 9. eluaastast.

 

 

 

 

Muuseumiöö ja Kalamaja päevade eri: “Kalamaja Bluesi telgitagused”
Näitus Kalamaja muuseumi kasvuhoones

Kalamaja muuseumi kõrval, selles tillukeses klaasmajas, kus suvel kasvab tomat (või… apelsin?) ja talvel unistused, on nüüd hoopis fotonäitus veebisarjast “Kalamaja Blues.” Tegu on kohaliku kultussarjaga, filmitud paikades, mis tõelistele kalamajakatele on vägagi tuttavad – kas filmisime kogemata just sinu lemmikkohvikus või kodutänaval? Näitus toob külastajani kümme kelmikat, veidi sassis, aga südamlikku hetke sarja võttepäevadest.
Avamisel on kohal ka sarja stsenarist ja režissöör Vivian Säde, valmis jagama lugusid kulisside tagant – kõigest sellest, mis ekraanile ei mahtunud, aga südamesse jäi.
Veebisarja “Kalamaja Blues” saab järelvaadata Jupiterist.

Näitus on avatud 17.mai-1.oktoober 2025.

Hoovi ja kasvuhoonesse sissepääs tasuta ja avatud muusuemi lahtioleku ajal.

 

 

18.00–23.00 Muuseumiöö! 

pilet 1€ ja muuseumikaardiga tasuta
Kell 18.00–20.00

Shakespeare’i improfestival Kalamaja päevadel

Üritus on tasuta, aga kohtade arv piiratud!

Kes meist ei oleks unistanud luuletada nagu Shakespeare? Aeg on see unistus teoks teha. Koguneme Valgevase skvääril, ehk Valgevase tänava keskel, Valgevase 9 maja lähistel. Istume, loeme Shakespeare’i sonette ja vaatame, kas inspiratsioon leiab meid.
Improfestivali juhib Kalamaja elanik Andres Siplane.
Kell 20.00-21.00

Kalamaja muuseum läheb kinno!

Sissepääs on tasuta

LEMBITU KINO AVAB OMA UKSED TAAS!

Legendaarne Lembitu kino avab Muuseumiöö ja Kalamaja päevade puhul üheks õhtuks taas uksed Kopli tänaval, majas number 8. Igapäevaselt majas tegutsev Päästearmee võtab külastajad lahkelt vastu ja lubab sisse astuda ka endisesse kinosaali. Õhtul linastub seal film, mille sisu jääb üllatuseks – selle teada saamiseks tuleb ise kohale tulla.

Kell 21.00

Muuseumiöö eri! Elukunstnike tuur Kalamajas

Osalemine kas muuseumipileti või muuseumikaardiga

Raamatuaasta puhul räägime Kalamajas elanud ja elavatest kirjanikest, nende elust ja loomingust. Juttu tuleb ka muusikast ja elukunstist Kalamajas – nii eile kui täna. Meenutame Jaan Krossi, Gerd Helbemäed, Artur Rinnet,  August von Kotzebued ja paljusid teisi kalamajakaid.

Muuseumiöö erituuril saab jalutada Kalamaja tänavatel ja kuulata lugusid, mis üllatavad ja inspireerivad. Tuuri juhib Tallinna Linnamuuseumi töötaja, ajaloolane, muusik ja elukunstnik Tõnu Pedaru. 

Tuur algab Kalamaja muuseumi eest (Kotzebue 16) ja osaleda saab ette ostetud piletiga.

18. Mai: Rahvusvaheline muuseumipäev

11.00-18.00 on sissepääs muuseumisse on tasuta!
Kell 12.00

Kalaluulepiknik koos Vladislav Koržetsi ja Olavi Ruitlasega

Osavõtt prii!

Kenal kevadisel maikuuhommikul kell 12 tulevad Kalamaja muuseumi kodusesse hoovi külla kaks kirja- ja kalameest Vladislav Koržets ja Olavi Ruitlane. Esimene neist on 2021. aastal koostanud mahuka Eesti kalaluulekogumiku, teine, lõuna-eestlasest kirjanik aga on viimase kümnendi veetnud ankrus just siin, Kalamajas. Tänavusel raamatuaastal, mil Kalamaja päevad tähistavad oma 15. sünnipäeva, tundub paslik siingi pisut kalaluulet õhku paisata. Seda kirjanikud sel pühapäevahommikul teevadki. Kas aga õhus samal ajal ka kalahõngu hõljub, selgub alles kohapeal.

Võta kaasa oma piknikukraam (näiteks mõnest tee peale jäävast Kalamaja hoovikohvikust) ja tule naudisklema! Vaibad ja padjad on kohapeal saadaval.

Kell 13.00

Eesti Raamatu Aasta kirjandusmüsteerium

Muuseumi head sõbrad Kalamaja raamatukogust on kokku pannud ühe põneva Eesti Raamatu Aasta müsteeriumi. Kuhu kadusid esimese osaliselt säilinud eestikeelse trükise ehk Wanradti ja Koelli katekismuse lehed?

Tule üksi, sõbra, sõprade või kogu perega – kogume vihjeid, mõistatame ja lahendame müsteeriumi.
Koguneme Kalamaja muuseumi aias (Kotzebue 16).