6.–7. juuni
Tallinna Linnamuuseum 43. vanalinna päevadel

Tallinna vanalinna päevad toimuvad sel aastal 6.-8. juunil. Juba 43. korda toimuval fesivalil korraldab Tallinna Linnamuuseum 6. ja 7. juunil mitmeid ekskursioone, töötubasid, mänge ja kandleduo kontserdi. 

Vanalinna päevade teisel päeval, 7. juunil möödub 550 aastat ühe Tallinna sümboli ja maamärgi, suurtükitorn Kiek in de Köki esmamainimisest. Esimene teade torni ehituse kohta pärineb Tallinna rae arveraamatust, kuhu 3. juunil 1475 tehti sissekanne: „Samuti oli sel ajal rajatud uus torn Bolemani sauna taga“. Rüütli tänaval, raehärra Bolemanile kuulunud sauna taga asunud torn hakkas Kiek in de Köki nime kandma veidi hiljem. Vägevast sõjahiiust sai üks tallinlaste vastupanu ja kaitsetahte sümboleid, mis mängis olulist rolli linna päästmisel Ivan Julma vägede käest, kui need 1570 ja 1577 linna piirasid.

6. juuni, 16.00–18.00 ekskursioon Tornimatemaatika

Algus Kiek in de Köki muuseumi eest, Komandandi tee 2.   

Ainult Tallinna vanalinna päevade ajal viib Tallinna Linnamuuseum rännakule ümber ja üle vanalinna, üle lugema ja tutvuma kõikide Tallinna vanalinna müüritornidega. Tornide ajaloost räägib ajaloolane Ando Pajus. Ekskursiooni kestus umbes 2 tundi. 

OSTA PILET

6. juuni, 17.00–18.30 ekskursioon koos töötoaga Kaupmees Vianti radadel

Algus Tallinna linnaelumuuseumi eest, Vene 17. 

Mida me teame Tallinna elanikest, kes elasid ja valitsesid meie linnas keskajal?
Keskaegses kaupmehemajas, praeguse aadressiga Vene tänav 17, elas 500 aasta eest suurkaupmees ja bürgermeister Hans Viant. Kaupmehemaja kunagisest omanikust ja põnevast keskajast ning selle perioodi eluolust räägime Tallinna Linnamuuseumi ekskursioonil.
Ekskursioon algab Vianti kodumaja ees, edasi liigume läbi vanalinna, kus jalutame ajaloolistel tänavatel ja vaatame kõige olulisemaid hooneid, mis on seotud Hans Vianti elusündmustega. Lõpetame ühise töötoaga, kus igaüks saab endale kujundada Vianti rikkuse salatalismani! Tuuri juhib Edvard Kirk. 

 Ekskursiooni kestus umbes 1 tund ja 30 minutit. 

OSTA PILET

 

Perepäev Tallinna Linnamuuseumi Toompargi lastealal – Kiek in de Kök 550!

 

7. juuni, 12.0016.00 komandandi aias keskaja mängudest inspireeritud täpsus- ja osavusmängud peredele

7. juuni, 13.0014.30 ekskursioon „Kaitstud linn, kindel kants“ Kiek in de Köki tornis

Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Komandandi tee 2.  

Kiek in de Köki kaitsetorn on mänginud olulist rolli Eesti ja Tallinna vabaduse ajaloos. Läbi kuue korruse kulgeval ekskursioonil saab kuulda, kuidas hansakaubandusega jõukaks saanud linn panustas kaitserajatistesse, linnamüüri ja tornidesse, kuidas varustati end relvadega ja kuidas suudeti vastu panna moskoviitide vallutuskatsetele. Torni uus püsiekspositsioon „Kaitstud linn, kindel kants“  kõneleb linna kuulsusrikkast kaitseajaloost ja kodanike kaitsevalmidusest. 

Ekskursiooni juhivad ajaloolased Toomas Abiline, Tõnu Pedaru ja Ando Pajus. Kestus umbes 2 tundi. 

OSTA PILET

7. juuni, 14.30-15.00 mängulised keskaegsed võitlustseenid Lonkava Hundi Koja liikmetelt.

7. juuni, 15.0016.30 ekskursioon Portaalide galeriist Päikesesaali“ raidkivimuuseumis.

Ekskursioon algab Vabaduse väljakult Vabadussõja võidusamba juurest ning viib sealt edasi Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi raidkivimuuseumisse.  

Vähe on muuseume, kus nii hoone kui ka eksponaadid on valmistatud samast materjalist. Raidkivimuuseumis see nii on bastionikäikude seinad ja seal näha olev Tallinna raidkivide kollektsioon on valmistatud kohalikust paekivist. Ekskursioonil saab näha raidkivikunsti 15.–19. sajandini. Näituse taustaks on bastionikäikude vanim osa, mida ilmestavad looduslikud stalaktiidid. 

Ekskursiooni juhib ajaloolane Risto Paju. Ekskursiooni kestus umbes 1 tund ja 30 minutit. 

OSTA PILET

7. juuni, 17.0018.00 kandleduo Paulina Andrejeva ja Miia Polding.

Kiek in de Köki torni 5. korrusel, Komandandi tee 2.  

Duo Paulina ja Miia sündis aastal 2020. Kannel on nende jaoks väga eriline ja südamelähedane pill, olles samaaegselt midagi väga vana, aga ka uut. Duo repertuaar hõlmab klassikalist ja nüüdismuusikat, samuti esitavad nad omaloomingut, lähteallikaks erinevate maade rahvaviisid. Paulina ja Miia koosmusitseerimist võib kirjeldada kui spirituaalset ja kosmilist. Ansambel on saavutanud mitmeid auhindu rahvusvahelistel konkurssidel Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas ja Austrias.  

Kontserdi kavas on barokkmuusika, kromaatilise kandle originaallooming, seaded ja improvisatsioon. Kavas R. Eespere, J-Ph Rameau, M. Tally jt.

OSTA PILET

7. juuni, 12.0018.00 komandandi aias on avatud kohvik. 

Muusemisse ja ekskursioonidele pääseb sooduspileti (6 eurot) või muuseumikaardiga.